VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Hračky, které byste dnes chtěli mít zpátky, vystavují v Hradci Králové

Sberatel.info

28. listopadu, 2023

Igráčky, mončičáky, stavebnice Merkur, plechové hračky na klíček a dalších 200 retro hraček je k vidění na jednom místě na výstavě Kouzlo hraček v Muzeu východních Čech v Hradci Králové.

Výstava představuje hračky převážně z druhé poloviny 20. století z rodinné sbírky Věry Dvořáčkové a potrvá do března. Nabízí desítky exponátů včetně tematicky laděných dobových fotografií dětí s hračkami, průřezově od 50. let minulého století, které mohou návštěvníci vidět nejen v lapidáriu, ale i na přístupovém schodišti.

Na výstavě je možné si prohlédnout hračky, které byly dříve běžně dostupné a hrála si s nimi většina současníků. “Kromě panenek, plyšových zvířátek, vláčků, autíček, deskových her i dětských leporel a knížek jsou k vidění i unikátní hračky z první poloviny 20. století,” řekla mluvčí muzea Lucie Peterková.

 Hračky byly většinou odrazem doby. Ve 20. století se výrazně proměnil životní styl a s ním i vnímání dětství ve společnosti, která více reflektovala výchovu, vzdělání, péči i potřeby dětí. “Hračky se v tomto období stávají výnosným zbožím,” uvedla Peterková.

Nabídku ovlivnilo i využívání nových materiálů, zejména plastických hmot, a také dovoz hraček ze zahraničí, který byl výrazný hlavně po roce 1989. Trh, sice nabízel široký sortiment hraček, ale mnohdy různé kvality. Tradiční čeští výrobci hraček čelili silné konkurenci a byli nuceni hledat jiné možnosti jak uspět, uvedlo muzeum.

Zřizovatelem Muzea východních Čech v Hradci Králové je Královéhradecký kraj. Historická budova muzea na Eliščině nábřeží od architekta Jana Kotěry, kde se výstava koná, je národní kulturní památkou, patří městu Hradec Králové.

ČTK, jj, foto: Muzeum východních Čech

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Prodejní výstava brouků a motýlů Praha

  Výměna, prodej a koupě brouků, motýlů, strašilek, pavouků a ostatních bezobratlých živočichů.

  01.03.2024 - 02.03.2024

  Praha, Česká republika

  www.hobbypraha.cz
 • Jarní veletrh Sběratel

  Největší jarní setkání sběratelů všech oborů.

  22.03.2024 - 23.03.2024

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/jaro...
 • Numismatický veletrh v Kuala Lumpur

  12. ročník mezinárodního veletrhu.

  29.03.2024 - 31.03.2024

  Kuala Lumpur, Malajsie

  www.klinf.co
 • Hobby burza a auto moto blešák Kroměříž

  Vše, co se týká motorismu – náhradní díly, součástky, komponenty, starožitnosti. vojenské a hasičské sběratelské předměty.

  07.04.2024 - 07.04.2024

  Kroměříž, Česká republika

  www.hobbyvystaviste.cz...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky