VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

V Brně vystavují šifrovací přístroj Enigma, používali jej Němci za války

Sberatel.info

20. června, 2024

Originál přenosného šifrovacího přístroje Enigma je ozdobou výstavy v Technickém muzeu Brno. Je věnovaná kryptologii, tvoří ji exponáty ze světa šifrování, kódování, sledování a odposlechů.

“Veřejnost se seznámí jak s principem fungování šifrovacího stroje Enigma, tak i s historií kryptologie od počátků šifrování zpráv až po dnešní aktuální téma kyberbezpečnosti,” uvedl garant výstavy Radek Slabotínský.

Enigma, šifrovací stroj založený na pohyblivých rotorech, vznikl už po první světové válce. Původně měl sloužit jako pomůcka pro bankéře a obchodníky, později našel využití v armádě, zejména té německé. Přístroje Enigma sloužily k šifrování komunikace mezi německými jednotkami a velením.

Kód stroje Enigma prolomili už v roce 1932 Poláci, a to za pomocí informací z Francie, poskytnutých německým špionem. Za války pak úspěšně četli tajné depeše nepřítele britští kryptoanalytikové pod vedením Alana Turinga.

Ve světových muzeích a soukromých sbírkách se zachovalo kolem 300 exemplářů Enigmy. Přístroj uchovávaný ve slovenském muzeu má zajímavou historii. Civilista šifrovací zařazení odcizil při nakládce vlaku před koncem války. Myslel si, že jde o německý ‘psací stroj‘.

“Po válce ho získal od svého kamaráda, který byl synem zmíněného civilisty, tehdy ještě mladý chlapec, později radioamatér a sběratel vojenských artefaktů. Až pak jako více než devadesátiletý se rozhodl svoji sbírku rozprodat, a právě v roce 2020 jsme od něj tento vzácný exponát získali do našich sbírek,” popsal spoluautor výstavy Peter Drozd.

Výstavu do Brna ji zapůjčilo Slovenské technické muzeum v Košicích a potrvá do 29. prosince.

Více informací najdete zde.

ČTK, foto: Technické muzeum Brno

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Heulos burza Jihlava

  Bleší trh všech věci.

  20.07.2024 - 20.07.2024

  Jihlava, Česká republika

  https://www.burzajihlava...
 • Mezinárodní veletrh Sběratel

  26. ročník mezinárodního veletrhu poštovních známek, mincí, bankovek, pohlednic, minerálů a dalšího sběratelství. Největší setkání sběratelů ve střední a východní Evropě. Více než 220 vystavovatelů z 35 zemí a 10 000 návštěvníků z celého světa. Možnost nechat si zdarma ocenit vlastní sbírky od nezávislých znalců z profesních organizací jako je Svaz českých filatelistů nebo Česká numismatická společnost.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/podzim...
 • Trading Expo & Alternativní investice

  Profesionálové a špičkoví odborníci v různých investičních oblastech mají za úkol na konferenci Trading Expo & Alternativní investice představit svůj obor zájemcům o alternativní investice tak, aby vzbudili jejich pozornost a přispěli k jeho popularizaci. A jejich rady a postřehy budou, vzhledem k aktuální inflační vichřici, letos o to cennější. O čem se bude mluvit? Poštovní známky, mince, nemovitosti, veteráni, drahé kovy, drahé kameny a další…

  07.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.tradingexpo.cz
 • Vinyl & Stereo Expo

  Největší podzimní akce pro sběratele vinylových desek, CD, kazet a hudebních memorabilií. Veletrhu se účastní prodejci z České republiky i ze zahraničí, například z Německa, Rakouska nebo Francie, kteří do Prahy stejně jako v minulých letech přivezou špičkový sběratelský materiál, raritní desky nebo signovaná alba. Součástí akce je také speciální sekce věnovaná jen metalové hudbě Rock & Metal Market.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.vinylexpo.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum papírových modelů

  Muzeum se sbírkou zmenšenin staveb ze světa.

  Police nad Metují, Královéhradecký kraj

  mpmpm.cz/
 • Muzeum krajky a prodejní galerie

  Muzeum se sbírkou krajek.

  Vamberk, Královéhradecký kraj

  www.vkrajka.cz/cz/muzeum-krajk...
 • Muzeum Jawa v Rabakově na Mladoboleslavsku

  Soukromé muzeum motocyklů Jawa a všeho kolem nich.

  Rabakov, Středočeský kraj

  www.jawa-muzeum.cz/
 • Muzeum Tatry 111

  Muzeum se sbírkou nákladních automobilů Tatra.

  Dobříč u Prahy, Hlavní město Praha

  muzeumtatra111.cz/
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky