VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

V pražském obchodním domě Kotva se otevřelo Retro muzeum

Sberatel.info

17. června, 2022

Mapuje design, trendy i běžný život v 70. a 80. letech minulého století v Československu. Návštěvníky čekají ukázky módy, bydlení, stravování, trávení volného času, ale také komunistické propagandy a fungování undergroundu. S expozicí se počítá jako s dlouhodobou výstavou.

Několik let jsme navštěvovali aukce a kontaktovali různé spolky, zároveň jsme v roce 2018 vypsali sbírku na designové předměty ze 70. a 80. let v Československu. Sešlo se nám 12.000 exponátů. Těší mě, že díky takové podpoře a nadšení můžeme tuto dobu připomenout Husákovým dětem a jejich rodičům, a také ji v co nejautentičtější podobě ukázat mladým lidem,” řekl Robert Vůjtek, předseda spolku Art Salon S, jenž výstavní projekt připravil.

Běžný život, design i trendy v Československu 70. a 80. let mapuje expozice rozdělená do 15 tematických okruhů. Hlavní část zve na návštěvu do panelákových bytů – bydlení typického pro tehdejší dobu. V replikách domácností návštěvníci uvidí typické umakartové jádro, starší si připomenou nábytek, který byl v mnoha domácnostech podobný.

V dětském pokojíku možná někteří zavzpomínají na mládí nebo jeho zařízení srovnají s pokojíkem dnešních teenagerů. Nechybí v něm mončičáci, céčka nebo stavebnice Merkur. Do dětství vrátí i expozice hraček od plechových berušek na klíče až po autíčka na kabel. Idoly, jejichž plakáty visely v mnohých pokojíčcích, připomíná sbírka kostýmů tehdy populárních zpěváků.

Expozice ukazuje i dobovou elektrotechniku nebo dopravu, do výstavy se dostaly i originální turnikety ze 70. letech, jimiž tenkrát lidé spěchali na metro. Přehlídka pracovních plášťů, montérek nebo zástěr zase připomene každodenní životní styl v Československu. Návštěvník si může sednout do dobové kanceláře, ve které si může vyzkoušet, jak se psalo na psacích strojích Consul. Trávení volného času připomíná nábytek oblíbený kdysi chataři nebo návštěvníky kempů.

„V expozici designového nábytku najdete nábytek od standardizovaných uniformních předmětů až po unikátní designové kousky z výrobních družstev. Zároveň je tato expozice prodejní, vzhledem k tomu, že se s našimi partnery snažíme vdechnout předmětům druhý život, snažíme se nábytek zrekonstruovat a následně poslat dál do světa, aby dělal radost dalším generacím,” doplnil Vůjtek.

Retro muzeum Praha provozuje spolek Art Salon S založený v roce 2014. Pod vedením předsedy Roberta Vůjtka má spolek za sebou asi čtyři desítky výstav v Praze i po zbytku republiky, v Praze je pořádá především v Tančícím domě. Organizoval retrospektivu Bořka Šípka, výstavu Memories Roberta Vana i několik výstav Káji Saudka.

Více o muzeum se dozvíte zde – https://www.retromuzeumpraha.cz/¨

ČTK, foto: muzeum

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Monexpo Numismatic Fair Paris

  Mezinárodní veletrh mincí a bankovek.

  09.12.2023 - 09.12.2023

  Paříž, Francie

  www.nicolasquentin.com ...
 • Hong Kong Numismatic Fair

  Jedna z největších numismatických akcí v regionu Asie.

  11.12.2023 - 13.12.2023

  Hong Kong, Čína

  hkinf.hk
 • Aarados Auction Banknote and Coin Fair Bahrain

  Veletrh mincí, bankovek a cenných papírů.

  25.01.2024 - 27.01.2024

  Manama City, Bahrajn

  www.aradosauctions.com ...
 • Paris Paper Money Show

  41. ročník veletrhu bankovek a cenin.

  10.02.2024 - 10.02.2024

  Paříž, Francie

  www.papier-monnaie.com ...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Moravské zemské muzeum

  Muzeum s numismatickou sbírkou.

  Brno, Jihomoravský kraj

  www.mzm.cz/numismaticke-oddeleni/...
 • Muzeum cukříků

  Muzeum se sbírkou sáčkových cukrů. tel.: 244 472 947

  Praha - Kamýk, Hlavní město Praha

 • Muzeum starých strojů

  Muzeum se sbírkou parních a ostatních strojů.

  Žamberk, Pardubický kraj

  starestroje.cz/
 • Poštovní muzeum v Praze

  Vše o historii československých a českých poštovních známek na jednom místě, navíc se zajímavými akcemi nejen pro sběratele.

  Praha, Hlavní město Praha

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky