VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

„Náhodný sběratel“ Jiří Suchý dává v Olomouci možnost nahlédnout do svých sbírek

Sberatel.info

14. října, 2021

Historické přilby, staré pohlednice či čajové lžičky ze svých sbírek vystavuje ještě do 24. října v prostorách Vlastivědného muzea v Olomouci divadelník, hudebník a textař Jiří Suchý. Zakladatel divadla Semafor, který nedávno oslavil 90. narozeniny, sám sebe označuje za „náhodného sběratele“.

Výstava nese název „Devadesátka! No a co?“ a vedle sbírek ji tvoří vlastní obrazy Jiřího Suchého, plakáty z her i dosud nezveřejněné fotografie.

„Tato výstavka je vlastně ukázka o mém životě. Kromě povolání, která provozuju, velice často o mě píšou, že jsem povoláním sběratel. Z toho já vždy rostu, poněvadž sběratel není pro mě povolání, je to můj koníček. Faktem je, že sbírám vše možné a z těch sbírek jsme udělali tuto výstavku,” řekl novinářům při vernisáži Jiří Suchý.

Vystavené kousky, mezi kterými nechybějí například historické promítačky, označil za fragmenty svých sbírek. „Smyslem té výstavy je, že to bude o mě něco vypovídat. To, že hopsám po jevišti a dělám tuto profesi, je známé. Toto je taková odvrácená tvář, protože ty sbírky dělám pro sebe, nikoliv pro publikum. Tentokrát jsem do nich nechal nahlédnout a z každé jsem vyňal pár exemplářů a nabídl je vašim očím,” doplnil Suchý. Podotkl, že je sběratelem náhodným – sbírá totiž to, na co narazí. Například z Olomouce si odveze historickou hasičskou přilbu, kterou zde dostal darem.

Výstavu v Handkeho sále doprovázejí fotografie, nechybějí ani rodinné snímky, ale i knihy či plakáty z her. Prostor na výstavě je dán i Jitce Molavcové, která s Jiřím Suchým tvoří desítky let nerozlučnou profesní dvojici. „Sedám vedle Jiřího Suchého již dvaapadesátou sezonu. Popřála bych mu, aby ho síly neopouštěly a abychom pokračovali v těch dalších divadelních sezonách ještě dlouho,” řekla Molavcová.

Vlastivědné muzeum v Olomouci připravilo výstavu jako poctu Jiřímu Suchému již potřetí během deseti let. Naposledy to byla výstava před čtyřmi lety, která nesla název Jiří Suchý 85+ a připomínala tak symbolicky nadcházející umělcovy 86. narozeniny. Navazovala přitom na velký výstavní projekt v muzeu v roce 2011, který vznikl k Suchého osmdesátinám.

Více se o výstavě dozvíte zde .

ČTK, JJ, foto: Vlastivědné muzeum v Olomouci

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • jarní veletrh Sběratel

  Velké jarní setkání sběratelů všech oborů.

  25.03.2022 - 26.03.2022

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/jaro...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum smaltu

  Muzeum se sbírkou smaltovaného nádobí.

  Netvořice, Středočeský kraj

  www.muzeumsmaltu.cz/
 • Muzeum motocyklových závodů

  Muzeum motocyklových závodů, které mají ve městě více než osmdesátiletou tradici: V polovině května se pravidelně v Hořicích na přírodním okruhu konají motocyklové závody 300 zatáček Gustava Havla.

  Hořice na Jičínsku , Královéhradecký kraj

  www.museumcrr.cz
 • Muzeum Moto & Velo

  Muzeum se sbírkou historických bicyklů a motocyklů.

  Přerov nad Labem, Středočeský kraj

  www.motovelomuzeum.cz/...
 • Muzeum historických motocyklů

  Muzeum historických motocyklů vzniklo z bývalé evangelické školy. Mezi exponáty stojí za pozornost například cenný čtyřválcový stroj z roku 1931 Ariel Square Four 4F s rozvodem OHC.

  Svratouch na Chrudimsku , Jihočeský kraj

  www.muzeummotocyklu.cz...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky