VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Válečné muzeum Sudety v Mostě rozšířilo sbírku i o věci z vietnamské války

Sberatel.info

8. července, 2021

Válečné muzeum Sudety v Mostě, které sídlí v původním protiatomovém krytu z roku 1959 v jednom z obytných domů ve Skupově ulici, rozšířilo sbírku. Kromě světových válek se ředitel muzea Jiří Maria Sieber zaměřuje i na vietnamskou válku, husitské války a napoleonské války či demonstrace radikálů. Rozšířila se i kuriózní sbírka klystýrů, která je s třemi sty kusy největší na světě.

“Podařilo se mi zakoupit pozůstalost po jednom sběrateli, takže je tu expozice husitů, to je 1420, 1430, a vedle jsem rozšířil sbírku o napoleoniku, to znamená bitva Dubí a Přestanov 1813, a naproti je další velká bitva na území českého království, to znamená 1866, bitva u Hradce Králové,” vyzdvihl novinky Sieber.

V muzeu najdete stovky rozmanitých exponátů, na své si přijdou fandové vojenství i historie.

Nedávno se vypravil do Vietnamu také kvůli tomu, aby získal informace o druhé válce v Indočíně, která trvala od druhé poloviny 50. let do roku 1975. „Oni Ho Či Minovou stezkou používali pro převoz nákladu jízdní kola,” uvedl ředitel. Jedno takové kolo se mu podařilo jedno sehnat přímo z Vietnamu. „Tisíce jízdních kol šly z Československa do Vietnamu a toto je jediné jízdní kolo, které šlo z Vietnamu do Čech,” doplnil Sieber.

Jízdní kolo bylo vyrobené firmou Thống nhất v severním Vietnamu. Jelikož takové jízdní kolo za války bylo velkou vzácností a náhradní díly nebyly, posílal syn majitele kola, pan Khoi Phan Dinh, který studoval v Československu na Mostecku v letech 1974–1982, do Vietnamu náhradní díly. Takže jízdní kolo je nyní zvláštní složenina. Základem je originál severní Vietnam Thống nhất, sedačka je VIET NHAT, blatníky jsou ACERINOX Japonsko, brzdy jsou Favorit Československo, řidítka jsou ESKA Československo, pneumatiky jsou DRC NYLON.

Zpočátku měli vojáci ve Vietnamu nákladní automobily, Američané na ně proto nastražili radiolokátory, které vysílaly signály, když kolem nich těžká technika projela. Poté na ně žoldnéři ze zámoří zaútočili. Právě z toho důvodu se začala používat jízdní kola, nedala se totiž tak snadno zaměřit.

V muzeu je také například expozice věnovaná událostem na litvínovském sídlišti v Janově, které obývají převážně Romové. V roce 2008 poslala krajně pravicová Dělnická strana takzvané ochranné sbory v černých uniformách, jejichž členové tehdy narazili na odpor Romů. Na konflikt reagovali příznivci DS svoláním pochodu, který 17. listopadu skončil bitkou s policií na hranicích Janova s řadou zraněných. „Byla to vlastně první demonstrace svého druhu,” řekl Sieber, který z tohoto konfliktu získal řadu zbraní, například v podobě židlí, vystavil i transparenty.

Jedna z mnoha tematických cedulí ze sbírek muzea.

Četba Švejka inspirovala Siebera ke sbírce klystýrů. Nádobek na vodu, jež po připojení hadičky zavedené do konečníku slouží k vyčištění tlustého střeva, nasbíral dosud na 300, ještě v roce 2008, kdy se muzeum otevřelo, jich měl 50.

Více se o muzeu dozvíte zde.

ČTK, foto: archiv muzea

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Hong Kong Numismatic Fair

  Jedna z největších numismatických akcí v regionu Asie.

  11.12.2023 - 13.12.2023

  Hong Kong, Čína

  hkinf.hk
 • Aarados Auction Banknote and Coin Fair Bahrain

  Veletrh mincí, bankovek a cenných papírů.

  25.01.2024 - 27.01.2024

  Manama City, Bahrajn

  www.aradosauctions.com ...
 • Paris Paper Money Show

  41. ročník veletrhu bankovek a cenin.

  10.02.2024 - 10.02.2024

  Paříž, Francie

  www.papier-monnaie.com ...
 • Casino 2000 – Salon des Collectionnneurs – Luxembourg

  Mezinárodní akce zaměřená na bankovky, mince, medaile, poštovní známky a pohlednice.

  28.04.2024 - 28.04.2024

  Mondorf-les-Bans, Lucembursko

VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky