VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Za Kájou Saudkem můžete letos vyrazit do Litomyšle

Sberatel.info

8. února, 2023

Návštěvníky Regionálního muzea v Litomyšli čeká letos ještě šest nových výstav. Největším magnetem zřejmě bude expozice nazvaná Kája Saudek – král českého komiksu. Další dvě výstavy se uskuteční v Pormoneu, muzeu Josefa Váchala, které pod Regionální muzeum spadá.

Průřezová výstava Káji Saudka (1935–2015), významného českého malíře a výjimečného komiksového kreslíře, bude zahájena 12. května. Kromě obrázkových příběhů budou vystaveny plakáty, obrazy, ilustrace pro známé filmy nebo tvorba pro dospělé. Saudkovo výtvarné dílo doplnilo kromě filmů i populárně-naučný televizní seriál Okna do vesmíru, ilustroval též řadu knih a časopisů, mezi nimi i několik z pera Jaroslava Foglara.

Litomyšlské muzeum bylo založeno v roce 1891.

Zájem si nejspíše získá i výstava Po stopách nejstarších zemědělců s podtitulem Neolit na Litomyšlsku a Moravskotřebovsku ve světle nejnovějších nálezů. Od 21. září představí způsob života v mladší době kamenné, kam patří i nedávno objevený rondel u Nedošína u Litomyšle, který má středoevropský význam. Expozice se zaměří na úlohu dálkových komunikačních tras, po kterých byly dopravovány různé komodity.

Muzeum také během roku vystaví fotografie města od Miroslava Škrdly z let 1970 až 1975 nebo historické kočárky, hračky a dobovou módu. Dětem bude věnována expozice Megaherna a koncem dubna pro ně i jejich rodiče muzeum připraví víkendovou výstavu železničních modelů a kolejišť.

V přízemí Portomonea se nachází stálá expozice představující tři muže spojené s historií domu – Josefa Portmana, Josefa Váchala a Ladislava Horáčka. Největší pozornost zaslouží malované místnosti od Josefa Váchala a jím vyřezávaný a malovaný nábytek. Jedná se o jediný dochovaný interiér, který Josef Váchal takto vyzdobil, a proto se Portmoneum může chlubit, že se jedná o unikátní památku celoevropského významu.

Do Portomonea muzeum připravuje dva výtvarné projekty. Jedním z nich budou díla Zbyňka Hraby, grafika pracujícího technikou vícebarevného linorytu. Ve svých tiscích zachycuje krajinné výseky lesních a horských zákoutí většinou šumavských, což je dáno jeho ovlivněním prací Josefa Váchala a okouzlením a fascinací přírodou vůbec. V plánu jsou také vizuální instalace Aleše Hvízdala, Marka Volfa a dalších autorů pod názvem Jeden duch lepší než deset doktorů.

Více informací zde.

ČTK, ilustrační foto: Česká pošta a Regionální muzeum

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Dubai International Money Fair

  První ročník veletrhu numismatiky.

  19.04.2024 - 21.04.2024

  Dubaj, Spojené arabské emiráty

  www.di-mf.com
 • Retro Garáž

  Největší jarní burza dílů pro veterány spojená s aukcí.

  27.04.2024 - 27.04.2024

  Lysá nad Labem, Česká republika

  www.retro-garaz.cz
 • Casino 2000 – Salon des Collectionnneurs – Luxembourg

  Mezinárodní akce zaměřená na bankovky, mince, medaile, poštovní známky a pohlednice.

  28.04.2024 - 28.04.2024

  Mondorf-les-Bans, Lucembursko

 • World Congress Collectors of Paris

  Mezinárodní setkání sběratelů mincí, bankovek, poštovních známek, pohlednic ad.

  26.04.2024 - 28.04.2024

  Paříž, Francie

  www.cmc-paris.com
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky