VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Za Kájou Saudkem můžete letos vyrazit do Litomyšle

Sberatel.info

8. února, 2023

Návštěvníky Regionálního muzea v Litomyšli čeká letos ještě šest nových výstav. Největším magnetem zřejmě bude expozice nazvaná Kája Saudek – král českého komiksu. Další dvě výstavy se uskuteční v Pormoneu, muzeu Josefa Váchala, které pod Regionální muzeum spadá.

Průřezová výstava Káji Saudka (1935–2015), významného českého malíře a výjimečného komiksového kreslíře, bude zahájena 12. května. Kromě obrázkových příběhů budou vystaveny plakáty, obrazy, ilustrace pro známé filmy nebo tvorba pro dospělé. Saudkovo výtvarné dílo doplnilo kromě filmů i populárně-naučný televizní seriál Okna do vesmíru, ilustroval též řadu knih a časopisů, mezi nimi i několik z pera Jaroslava Foglara.

Litomyšlské muzeum bylo založeno v roce 1891.

Zájem si nejspíše získá i výstava Po stopách nejstarších zemědělců s podtitulem Neolit na Litomyšlsku a Moravskotřebovsku ve světle nejnovějších nálezů. Od 21. září představí způsob života v mladší době kamenné, kam patří i nedávno objevený rondel u Nedošína u Litomyšle, který má středoevropský význam. Expozice se zaměří na úlohu dálkových komunikačních tras, po kterých byly dopravovány různé komodity.

Muzeum také během roku vystaví fotografie města od Miroslava Škrdly z let 1970 až 1975 nebo historické kočárky, hračky a dobovou módu. Dětem bude věnována expozice Megaherna a koncem dubna pro ně i jejich rodiče muzeum připraví víkendovou výstavu železničních modelů a kolejišť.

V přízemí Portomonea se nachází stálá expozice představující tři muže spojené s historií domu – Josefa Portmana, Josefa Váchala a Ladislava Horáčka. Největší pozornost zaslouží malované místnosti od Josefa Váchala a jím vyřezávaný a malovaný nábytek. Jedná se o jediný dochovaný interiér, který Josef Váchal takto vyzdobil, a proto se Portmoneum může chlubit, že se jedná o unikátní památku celoevropského významu.

Do Portomonea muzeum připravuje dva výtvarné projekty. Jedním z nich budou díla Zbyňka Hraby, grafika pracujícího technikou vícebarevného linorytu. Ve svých tiscích zachycuje krajinné výseky lesních a horských zákoutí většinou šumavských, což je dáno jeho ovlivněním prací Josefa Váchala a okouzlením a fascinací přírodou vůbec. V plánu jsou také vizuální instalace Aleše Hvízdala, Marka Volfa a dalších autorů pod názvem Jeden duch lepší než deset doktorů.

Více informací zde.

ČTK, ilustrační foto: Česká pošta a Regionální muzeum

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Monexpo Numismatic Fair Paris

  Mezinárodní veletrh mincí a bankovek.

  09.12.2023 - 09.12.2023

  Paříž, Francie

  www.nicolasquentin.com ...
 • Hong Kong Numismatic Fair

  Jedna z největších numismatických akcí v regionu Asie.

  11.12.2023 - 13.12.2023

  Hong Kong, Čína

  hkinf.hk
 • Aarados Auction Banknote and Coin Fair Bahrain

  Veletrh mincí, bankovek a cenných papírů.

  25.01.2024 - 27.01.2024

  Manama City, Bahrajn

  www.aradosauctions.com ...
 • Paris Paper Money Show

  41. ročník veletrhu bankovek a cenin.

  10.02.2024 - 10.02.2024

  Paříž, Francie

  www.papier-monnaie.com ...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum rekordů a kuriozit

  Muzeum se sbírkou ojedinělých předmětů.

  Pelhřimov, Vysočina

  www.muzeumrekorduakuriozit.cz/...
 • Muzeum papírové krásy

  Muzeum se sbírkou blahopřejných pohlednic.

  Liberec - Machnín, Liberecký kraj

  papirovakrasa.wgz.cz/rubriky/uvod...
 • Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě

  Muzeum s rozmanitou víceoborovou působností. Jeho zájem se kromě jiného orientuje i na prostředí raně průmyslového období regionu, především na fenomenální karosářskou dílnu Josefa Sodomky. Důsledkem tohoto zájmu je nedávné zrestaurování unikátního vozu Aero 50 Dynamik a jeho zařazení do sbírek muzea.

  Vysoké Mýto, Pardubický kraj

  https://www.muzeum-myto.cz/cs...
 • Mineralogické muzeum

  Muzeum se sbírkou přírodnin.

  Praha, Hlavní město Praha

  https://web.natur.cuni.cz/ugmnz/muzeum/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky