VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Podnikání, sběratelství nebo propagace fašismu? Soud začal projednávat případ prodeje předmětů s nacistickou tematikou

Sberatel.info

9. října, 2023

Jedná se causu nakladatelství Naše vojsko a jeho ředitele Emericha Drtiny obžalovaných kvůli prodeji hrníčků, triček či obrazů s nacistickou tematikou. Státní zástupce za to navrhl čtyřiapadesátiletého muže poslat na čtyři roky do vězení, uložit mu třímilionový peněžitý trest a zákaz činnosti. Drtina vinu od počátku odmítá, u soudu tento týden zopakoval, že se při výběru osobností na suvenýrech řídil především potenciálním ziskem.

Drtina podle státního zástupce nechal vyrobit upomínkové předměty s osobnostmi třetí říše a následně je v e-shopu a ve smíchovské pobočce nakladatelství Naše vojsko prodával. Nabízel tam hrnky, trička či velkoformátové reprodukce obrazů, na nichž byli například nacistický diktátor Adolf Hitler, šéf gestapa Heinrich Himmler, jeho zakladatel a Hitlerův zástupce Hermann Göring, říšský ministr propagandy Joseph Goebbels, jeden z organizátorů holokaustu Adolf Eichmann a další. Od roku 2017 do 2020 prodal přes 3400 hrnků a přes 1000 triček.

Ředitel a jednatel nakladatelství také podle obžaloby nechal vytisknout kalendář osobností třetí říše a vydat několik knih, které popularizovaly nacistickou ideologii. Byly mezi nimi například publikace kontroverzního britského spisovatele Davida Irvinga, Hitlerův spis Mein Kampf nebo Goebbelsovy deníky. Hodnota prodaných předmětů byla 1,13 milionu korun. Suvenýry i knihy podle státního zástupce vzbudily pohoršení veřejnosti.

Žalobce navrhl potrestat kromě Drtiny i jeho společnost. Naše vojsko by podle něj mělo zaplatit pět milionů korun a uveřejnit rozsudek v celostátním médiu. Nakladatelství i jeho ředitel se podle státního zástupce dopustili trestných činů založení, podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka a výtržnictví.

Drtina u soudu uvedl, že je především podnikatel a nakladatelství vede dobře. Od roku 2015 podle něj jeho nakladatelství vydává historický časopis a osobnosti, které se objevily na jeho titulní straně, pak vybíral na reklamní předměty. “Pár publikací a pár hrníčků je vytrženo z plejády dalších osobností,” uvedl. Mezi lidmi zobrazenými na suvenýrech byli podle něj komunisté i fašisté. “Dneska by nám měli vadit spíš komunisti než fašisti,” prohlásil.

Ředitel nakladatelství také řekl, že cílovou skupinou prodeje předmětů měli být sběratelé. “Někdo si koupí (bývalého československého prezidenta Gustáva) Husáka, někdo jinou osobnost,” sdělil soudu. Na suvenýrech byly podle něj z dob druhé světové války zobrazeny i jiné než nacistické osobnosti, například sovětský diktátor Josif Stalin. Dodal, že nemá povědomí o neonacistických hnutích.

Vydavatelství prodává opravdu roztodivnou směs zboží. V jeho nabídce je třeba i „kolorovaná reprodukce kresby portrétu Brada Pitta na plátně“ za 999 Kč. Vedle knih s vojenskou tématikou, životopisů a beletrie pak i červená knihovna.

Na otázku státního zástupce ohledně podnikatelské etiky Drtina odpověděl, že by nenechal dát na předměty pouze takové osobnosti, na kterých by nevydělal. Uvedl také, že od roku 2017, kdy předměty začal prodávat, znepokojení a pohoršení veřejnosti nezaznamenal.

Kvůli kalendáři, který Naše vojsko prodávalo, podalo na jaře 2020 trestní oznámení na nakladatelství a jeho majitele několik organizací, například Federace židovských obcí. Kritizovali ho i izraelský a německý velvyslanec v ČR. Ministerstvo vnitra vypovědělo nakladatelství smlouvu o nájmu pro sklad, pražský magistrát vypověděl smlouvu prodejně nakladatelství na Andělu.

Drtina v roce 2021 dostal pravomocně roční podmíněný trest za distribuci knihy Recepty z konopí. Šéf nakladatelství Naše vojsko byl už za šíření toxikomanie kvůli stejné publikaci odsouzen dříve, s prodejem ale následně nepřestal. Vydavatel se bránil tím, že například z komisního prodeje titul už stáhnout nemohl.

ČTK, jj, foto: Naše Vojsko

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Hong Kong Numismatic Fair

  Jedna z největších numismatických akcí v regionu Asie.

  11.12.2023 - 13.12.2023

  Hong Kong, Čína

  hkinf.hk
 • Aarados Auction Banknote and Coin Fair Bahrain

  Veletrh mincí, bankovek a cenných papírů.

  25.01.2024 - 27.01.2024

  Manama City, Bahrajn

  www.aradosauctions.com ...
 • Paris Paper Money Show

  41. ročník veletrhu bankovek a cenin.

  10.02.2024 - 10.02.2024

  Paříž, Francie

  www.papier-monnaie.com ...
 • Casino 2000 – Salon des Collectionnneurs – Luxembourg

  Mezinárodní akce zaměřená na bankovky, mince, medaile, poštovní známky a pohlednice.

  28.04.2024 - 28.04.2024

  Mondorf-les-Bans, Lucembursko

VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Vlastivědné muzeum v Olomouci

  Muzeum s řadou zajímavých expozic, pod které, mimo jiné, spadá Muzeum Zdeňka a Jana Svěrákových.

  Olomouc, Olomoucký kraj

  www.vmo.cz
 • Cvokařské muzeum zahájí jubilejní pátou sezonu

  Cvokařské muzeum ve Starém Rožmitále bylo vybudováno nadšením chalupáře, který si před čtyřiceti lety ze stavení, v jehož části je dnes muzeum umístěno, vzal za manželku Jiřinu Kulovanou, jejíž předci se věnovali cvokařskému řemeslu. Cvokařství už dávno neexistuje, ale byla by velká škoda, aby upadlo v zapomenutí. Po zimní přestávce Cvokařské muzeum znovu otevře na velikonoční sobotu 26. března 2016.

  Starý Rožmitál, Středočeský kraj

 • Muzeum cukříků

  Muzeum se sbírkou sáčkových cukrů. tel.: 244 472 947

  Praha - Kamýk, Hlavní město Praha

 • Muzeum betlémů

  Muzeum se sbírkou historických betlémů.

  Třebechovice, Královéhradecký kraj

  www.betlem.cz/cz/
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky