VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Muzeum v Jablonci vystavuje vzory skla a bižuterie z doby socialismu

Sberatel.info

31. října, 2022

Ikonické i pozapomenuté vzory skla a bižuterie z let 1948 až 1989 jsou na nové výstavě muzea v Jablonci nad Nisou. K vidění je na 300 exponátů jež přibližují hlavní trendy a výtvarné tendence za minulého režimu.

„Pro české sklo a bižuterii šlo o velmi plodné období,“ vysvětlil hlavní kurátor muzea Petr Nový. Uspořádání výstavy a barevnost s převládající červenou by zároveň měly připomínat, že toto užitné a dekorativní umění vznikalo v době totalitního režimu.

„My jsme chtěli trochu navodit tísnivou atmosféru socialismu, protože ten režim byl v mnoha ohledech specifický a rozhodně ho nemůžeme považovat za standardní. Ale přestože to byl nesvobodný svět, tak v něm mohly vznikat předměty, které minimálně svobodně působí, a dalo se v něm tvořit. A z toho kontrastu, co vlastně vzniká v nesvobodné době, by návštěvník tady měl být vtažen do té atmosféry,” řekl hlavní kurátor muzea Petr Nový.

Výstava nese sice název Snění o budoucnosti, ale i tím se paradoxně obrací k tomu, co se dělo v minulosti. „Zatímco výtvarníci a teoretici snili o vytvoření nového moderního skla a bižuterie, v jiný sen věřili lidé z praxe, snažící se zboží sice kvalitně, ale co nejlevněji a nejrychleji vyrobit a poté dobře a v co největším množství prodat. Výsledkem neustálého potýkání mezi nimi byly pozoruhodné výrobky, jimiž se dnes pyšní četná muzea, soukromé sbírky i běžné domácnosti,” uvedl Nový.

Za ikonické výtvory zastoupené na výstavě lze podle něj považovat nápojové sklo Claudia, které navrhl Miloš Matoušek pro novoborský Crystalex. „Je to jeden z prvních automaticky vyráběných skleněných souborů z počátku 70. let minulého století, kterých se vyrobily stovky milionů kusů a stále je v nabídce,” uvedl Nový.

Ikonické pro sběratele jsou pak podle něj třeba práce výtvarníka Františka Víznera, který pracoval pro Sklo Union v Dubí u Teplic i zaniklou sklárnu ve Škrdlovicích.

„A pozapomenuté jsou třeba návrhy, které vytvářel Václav Hanuš v Jabloneckých sklárnách, kdy řada lidí má ty předměty doma, běžně je používá, ale pozapomenuté je tam to, že neví, že je to Václav Hanuš,” uvedl kurátor muzea.

Scénografie výstavy je vytvořená podle návrhu architekta Jana Stolína a grafika Davida Matury.

K výstavě, jež potrvá do května příštího roku, vydalo muzeu několikasetstránkovou a fotograficky bohatou knihu v českém a anglickém jazyce.

Více o výstavě se dozvíte zde.

ČTK, foto: muzeum

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

 • Muzeum cukříků

  Muzeum se sbírkou sáčkových cukrů. tel.: 244 472 947

  Praha - Kamýk, Hlavní město Praha

 • Severočeské muzeum

  Muzeum se sbírkou hudebních automatů a strojků.

  Liberec, Liberecký kraj

  www.muzeumlb.cz/
 • Železniční muzeum

  Muzeum se sbírkou historických vozidel.

  Zlonice, Středočeský kraj

  zmzlonice.draha.net/
 • Poštovní muzeum

  Muzeum se sbírkou poštovních známek.

  Praha, Hlavní město Praha

  https://www.postovnimuzeum.cz/cs...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky