VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

V Orlických horách přibývá nálezů pravěkých bronzových předmětů

Sberatel.info

24. srpna, 2023

Na Rychnovsku, mimo oblasti známého pravěkého osídlení, přibývá izolovaných nálezů bronzových artefaktů. Jde o lokality v Orlických horách, které jsou příliš vysoko na to, aby se tam v pravěku udrželo zemědělství. Nálezy lze interpretovat jako záměrně uložené obětiny, které měly zajistit volný průchod nebezpečným nebo neosídleným územím.

Podle archeoložky rychnovského muzea Martiny Bekové je tento zvyk často tradován i v klasické antické literatuře a je doložen například z Alp, přičemž s nálezy v ČR začíná být spojován až v posledních letech.

“Sněžné, Olešnice v Orlických horách, Rokytnice v Orlických horách, Bohdašín, Ohnišov nebo Bystré. Více než s nalezišti bronzových artefaktů z období zemědělského pravěku jsou tyto názvy obcí tradičně spojované s horskou turistikou či lyžováním. Jde o místa v pravěku zcela mimo běžně osídlené území,” řekla Beková.

Převrat v nálezovém bohatství kovových nástrojů, šperků, ozdob a mincí se podle ní udál s nástupem využívání detektorů kovů v posledních deseti letech.

“Ne vždy je situace ideální, ale rychnovské muzeum má štěstí na velký okruh spolupracujících hledačů, kteří často zásadně přepisují vědomosti o dávné historii regionu. Jedním takovým momentem jsou právě nálezy bronzových sekerek, drobných šperků či mincí ve zcela odlehlých horských polohách. Není příliš pravděpodobné, že se jedná o ztrátové předměty. Naopak, jsou interpretovány jako záměrně uložené obětiny při průchodu tehdy nehostinnými končinami,” vysvětlila Beková.

Tuto hypotézu podle ní v Orlických horách podporují nálezové situace. Často jde o místa, která podle vědců souvisí s dávnými dálkovými obchodními trasami.

“Třeba zmíněná Olešnice v Orlických horách leží na výhodné trase, dodnes využívané jako spojnice do polského Kociolu a Sněžné, Bystré, Bohdašína na cestách, které do Olešnice směřují. Rokytnice v Orlických horách pak leží na cestě, která je známá z historických pramenů jako Královská. Vede údolím Zdobnice a dál do Bartošovic a na Zemskou bránu. Obecně lze říci, že pokud si odmyslíme technologické vymoženosti novověku, jako jsou tunely, viadukty, mosty se širokým rozpětím, většina dnešních silnic kopíruje prastaré obchodní trasy,” řekla Beková.

Mezi nejpozoruhodnější nálezy z Orlických hor, které s tímto novým fenoménem v regionu souvisí, patří bronzové sekerky z mladší až pozdní doby bronzové, bronzová část kopí, zlomek litého bronzového nástavce ve tvaru prolamovaného kotouče z doby římské nebo hlavice spínací jehlice, která prošla žárem. “U této jehlice si myslím, že šlo o součást většího souboru bronzových předmětů, takzvaného depotu, který se ale nedochoval,” řekla Beková.

Významnou podporou spolupráce mezi profesionálními archeology a hledači je v posledních letech v regionu iniciativa Královéhradeckého kraje, nazvaná Jak nalézat a neničit. Bez zapojení do projektu je soukromé hledání pokladů ukrytých pod zemí protizákonné.

Více se můžete dozvědět zde.

ČTK, foto: Rychnovské muzeum

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Paris Philex 2024

  Tradiční filatelistický veletrh.

  30.05.2024 - 01.06.2024

  Paříž, Francie

  https://urlz.fr
 • Army Fest Kroměříž

  Prodejní výstava historického a moderního vojenství.

  23.06.2024 - 23.06.2024

  Kroměříž, Česká republika

  www.hobbyvystaviste.cz...
 • Mezinárodní numismatický veletrh Madrid 2024

  První ročník numismatické akce s mezinárodními ambicemi.

  26.06.2024 - 29.06.2024

  Madrid, Španělsko

  https://eventonumismatic...
 • Brno Grand Prix Revival

  Vozy Grand Prix, formule, prototypy, cestovní vozy

  13.07.2024 - 13.07.2024

  Brno, Česká republika

  www.brnogp.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Pivovarské muzeum v minipivovaru Florián

  Zajímavá expozice pro všechny fandy pivovarnictví a sběratele pivních suvenýrů.

  Loket, Karlovarský kraj

 • Severočeské muzeum

  Muzeum se sbírkou hudebních automatů a strojků.

  Liberec, Liberecký kraj

  www.muzeumlb.cz/
 • Zámek Kynžvart

  Metternichova sbírka kuriozit

  Kynžvart, Karlovarský kraj

  www.zamek-kynzvart.cz/zamecke-sbirky.php...
 • Muzeum krajky a prodejní galerie

  Muzeum se sbírkou krajek.

  Vamberk, Královéhradecký kraj

  www.vkrajka.cz/cz/muzeum-krajk...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky