VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Vypadají různě, ale všichni nosí vánoční dárky. Nyní je potkáte na výstavě “Dárkonoši, od Ježíška po Santa Clause”

Sberatel.info

8. listopadu, 2022

Jejich původ lze najít jak v křesťanských tradicích, tak v mýtech nebo pohanských zvycích. Nejčastěji byly spojeny s obdobím zimního slunovratu. Bytosti, které na Vánoce obdarovávají děti, představuje výstava ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti.

Všeobecně známé jsou postavy Ježíška, Santa Clause nebo Dědy Mráze. Mezi bytostmi nosící vánoční dárky lze však najít také skřítky, obry, čarodějnice, víly, kozla nebo tři krále. Každá z nich má svůj příběh. Tradice vánočního obdarovávání tak, jak ji známe dnes, sahá do 19. století. 

“Svým způsobem na tom mají zásluhu bohaté měšťanské vrstvy a jejich životní styl vytvářející idylický obraz šťastné rodiny v období biedermeieru. Přesně do něj zapadá představa útulné domácnosti, napečeného cukroví a rozzářeného ozdobeného stromu, který se jako nový symbol Vánoc objevil právě v tomto období,” uvedl historik muzea Pavel Portl.

Spolu s programovou pracovnicí muzea a textilní výtvarnicí Petrou Tománkovou výstavu připravoval přibližně rok.

“Chtěli jsme vytvořit dětskou výstavu, která přesáhne hranice regionu, a inspirovaly nás články, které se objevují v adventním období a popisují i jiné dárkonoše než jen našeho Ježíška. Navíc milujeme Vánoce, jejich atmosféru, takže jsme si svým způsobem udělali touto výstavou radost,” uvedli autoři výstavy.

Vizuálně je výstava stylizovaná do jednotlivých scén. Návštěvníci nahlédnou například do obchodu, v němž dárky vybírá Sinterklaas s jeho pomocníkem Černým Petrem. Uvidí také poušť, kterou procházejí tři mudrcové s velbloudy směrem do Betléma. V pokoji s hořícím krbem odpočívá Father Christmas, zatímco švédský Tomte s kozou Yule přichází s dárky k typické švédské chalupě a italská Befana přilétá ke komínu, jímž shodí dárky.

Součástí výstavy jsou i kostýmy, které vznikaly podle dobových vyobrazení, nejčastěji pohlednic a ilustrací.

“Protože podoba dárkonošů se v některých případech výrazně proměňovala v čase, snažili jsme se rekonstruovat původní vzhled nebo ten nejcharakterističtější. Například anglický Father Christmas, který dnes vizuálně splývá se Santa Clausem, je zachycen ve fialovém, modrém i hnědém plášti, ale na výstavě je oděný do pláště zeleného, v němž se objevuje nejčastěji. V některých případech jsme si vypomohli sbírkovými předměty Slováckého muzea, takže třeba polský Gwiazdor má na sobě kožich z etnografických sbírek, zatímco holandský Sinterklaas je oděný do původního historického kněžského roucha,” uvedla Tománková.

K výstavě je připraven výukový program s dílničkou. Děti se v ní naučí snadno a zároveň originálně zabalit dárky. Také si budou moci vyrobit vánoční přání a jmenovky. Výstava v hlavní budově muzea ve Smetanových sadech potrvá do 8. ledna. Více se o výstavě dozvíte zde. 

ČTK, foto: Slovácké muzeum

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

 • Muzeum betlémů

  Muzeum se sbírkou historických betlémů.

  Třebechovice, Královéhradecký kraj

  www.betlem.cz/cz/
 • Muzeum Čtyřlístek

  Muzeum se sbírkou komiksů Čtyřlístek.

  Doksy, Liberecký kraj

  muzeum.mksdoksy.cz/
 • Muzeum kuriozit a fotografií

  Majitelé muzea shromáždili tisíce předmětů z cest po světě bez ohledu na hodnotu a uměleckou kvalitu.

  Lezník u Poličky, Pardubický kraj

 • Muzeum obrněné techniky

  Muzeum se sbírkou tanků a obrněných vozů.

  Smržovka, Liberecký kraj

  tankysmrzovka.cz/
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky