Asterix pořád táhne: Nový komiks vyšel v pětimilionovém nákladu a jeho stará kresba se prodala za 1,4 milionu eur

Sberatel.info

24. října, 2017

Příběhy o galském hrdinovi nestárnou ani po 56 letech. Krátce předtím než ve Francii vyšlo v pětimilionovém nákladu už 37. pokračování populárního komiksu, který se tentokrát odehrává v Itálii, se za rekordních 1,4 milionu eur (36,1 milionu Kč) vydražila titulní stránka komiksu z roku 1964. Jedná se o sešit Asterix a cesta kolem Galie navíc signovaný jeho autory Reném Goscinnym a Albertem Uderzoem.

Titulní stranu prodával ze své sbírky sběratel a televizní animátor Pierre Tchernia. Asterix a jeho druh Obelix na ní jedou na voze taženém koňmi na pozadí mapy Francie.

Před aukcí se odhadovalo, že se tato titulní stránka provedená technikou kvaše a perokresby prodá za 180.000 až 200.000 eur. Tuto sumu dalece překonal i další prodej ze série kreseb seriálu o galských hrdinech Asterix a slavný štít. Kresba se prodala za téměř 1,2 milionu eur. Celá aukce vynesla 2,9 milionu eur.

Asterix je nejprodávanějším komiksem na světě a ve Francii mu nemůže konkurovat žádné literární dílo. Od prvního vydání v roce 1961 byla série přeložena do více než stovky jazyků. První komiks nesl název Asterix z Galie.

Goscinny zemřel v roce 1977 a Uderzo, jemuž bylo letos 90 let, předal žezlo komiksu mladší generaci před několika lety.

Navzdory slávě příběhů o Asterixovi a Obelixovi primát v prodeji originálů komiksových titulů patří seriálu o Tintinovi Belgičana Georgese Rémiho. Jeho plátno z titulní stránky sešitu První kroky na Měsíci se prodalo za 1,55 milionu eur.

JJ, ČTK

  • Auto-moto-antik sběratelská burza Tchořovice

    Největší akce svého druhu v Jižních Čechách.

    27.08.2022 - 27.08.2022

    Tchořovice u Blatné, Česká republika

    www.burzatchorovice.cz/...

    24.09.2022 - 24.09.2022

    www.burzatchorovice.cz/...
  • Veletrh Collecta Lublaň

    Největší veletrh sběratelství ve Slovinsku.

    27.09.2022 - 29.09.2022

    Lublaň, Slovinsko

    https://collecta.si/en/h...
  • Stampex Londýn

    Největší filatelistický veletrh ve Velké Británii.

    28.09.2022 - 01.10.2022

    Londýn , Spojené království (Velká Británie)

    https://www.stampexinter...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

  • Muzeum krajky

    Muzeum se paličkovaných krajek a paliček.

    Prachatice, Jihočeský kraj

    krajkaprachatice.cz/
  • Technické muzeum v Brně

    Muzeum, které se zaobírá technikou od hodinových součástek až po letadla.

    Brno, Jihomoravský kraj

    www.technicalmuseum.cz/...
  • Technické muzeum

    Muzeum se sbírkou mechanických hracích strojků.

    Brno, Jihočeský kraj

    www.technicalmuseum.cz/...
  • Soukromé muzeum historických rádií v Dolní Čermné

    Nabízí na 170 exponátů včetně značek Philips, Westinghouse nebo Titan.

    Dolní Čermná, Pardubický kraj

Štítky