VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Dělostřelecká kasárna v Terezíně obsadilo muzeum Franze Josefa I.

Sberatel.info

8. května, 2016

Dělostřelecká kasárna v pevnostním městě Terezín na Litoměřicku obsadilo nové muzeum Františka Josefa I. Návštěvníci císaře uvidí na talířích, hrníčcích, mlýncích či mincích starých až 150 let. Město tak pokračuje v oživování historických objektů, které dnes otevírá v nové sezoně turistům.

Světově unikátní sbírka předmětů, jejichž společným jmenovatelem je habsburský panovník, se dostala do Terezína náhodou. “Zkoušel jsem oslovit města a muzea, ale odevšad mě v podstatě vyhodili,” vylíčil František Václav, který první kousky do své budoucí sbírky získal už v 17 letech. K císaři se dostal prý díky svému otci, který byl panovníkovi podobný. “Pak sbírka rostla, ale za socialismu jsem to nesměl nikde zmiňovat,” poznamenal.

Po 40 letech shromáždil rodák z Tachovska rozsáhlý soubor nejrůznějších předmětů od pohlednic přes talíře, fajfky, šavle, busty, knihy či mince až po hodiny. “Věci, které jsem přes aukční síně a různé burzy nakupoval po celém světě, jsou staré zhruba 100 až 150 let,” uvedl Václav.

Terezín sběrateli umožnil splnit si sen, kterým bylo ukázat umění předků veřejnosti. “Přál bych si, aby přicházeli nejen fanoušci historie, ale i návrháři užitého umění, aby viděli, jak v minulosti precizně lidé pracovali,” řekl sběratel.

Zatímco v minulosti musel svůj koníček tajit, dnes je milovníků rakousko-uherské historie mnoho. Podívat se do muzea v Terezíně mohou denně kromě pondělí od 10:00 do 16:00.

Vedle dělostřeleckých kasáren mohou turisté zavítat do dalších objektů, jejichž oprava celkem stála skoro půl miliardy korun. Sdružení Terezín – město změny získalo na opravy peníze ze státního rozpočtu a evropských fondů. Odborníci opravovali objekty Kavalír 2, Retranchement 5, okolí staveb včetně opevnění, kasárna a jízdárnu. “Je to rozšíření nabídky pro turisty, kteří doposud jezdili hlavně do Památníku Terezín. Ten je spojen s pohnutou historií města za druhé světové války, opravené památky nabízí něco na odlehčení, ukazují celou historii pevnosti a život v ní,” popsal ČTK ředitel sdružení Václav Kubíček.

Terezín vznikl za vlády Marie Terezie a císaře Josefa II. jako nově založená pevnost na konci 18. století. Jejím cílem bylo zabránit útočníkovi ze severu postupovat směrem na Prahu. Proto byla vybavena systémem nejmodernějšího bastionového opevnění.

Za druhé světové války Terezín zneužili nacisté, kteří v něm zřídili židovské ghetto a věznici gestapa. V 90. letech poznamenal město odchod armády a v roce 2002 povodně. Od opravy památek si město slibuje, že se mezi tlusté zdi vrátí život díky turistům.

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Auto-moto-antik sběratelská burza Tchořovice

  Největší akce svého druhu v Jižních Čechách.

  27.08.2022 - 27.08.2022

  Tchořovice u Blatné, Česká republika

  www.burzatchorovice.cz/...
 • Hobby burza Kroměříž

  Setkání sběratelů všech oborů.

  04.09.2022 - 04.09.2022

  Kroměříž, Česká republika

  www.hobbyvystaviste.cz...
 • Auto-moto-antik sběratelská burza Tchořovice

  Největší akce svého druhu v Jižních Čechách.

  24.09.2022 - 24.09.2022

  Tchořovice u Blatné, Česká republika

  www.burzatchorovice.cz/...
 • Veletrh Collecta Lublaň

  Největší veletrh sběratelství ve Slovinsku.

  27.09.2022 - 29.09.2022

  Lublaň, Slovinsko

  https://collecta.si/en/h...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum kuriozit a fotografií

  Majitelé muzea shromáždili tisíce předmětů z cest po světě bez ohledu na hodnotu a uměleckou kvalitu.

  Lezník u Poličky, Pardubický kraj

 • Mineralogické muzeum

  Muzeum se sbírkou přírodnin.

  Praha, Hlavní město Praha

  https://web.natur.cuni.cz/ugmnz/muzeum/...
 • Cvokařské muzeum

  Muzeum se sbírkou hřebíků a cvočků.

  Rožmitál pod Třemšínem, Středočeský kraj

  www.staryrozmital.cz/...
 • Apple Muzeum Praha

  Muzeum s největší sbírkou produktů od Applu přímo v centru Prahy.

  Praha 1 - Staré město, Hlavní město Praha

  www.applemuseum.com/cs/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky