VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Kartografické centrum ve Velkých Opatovicích představí

Sberatel.info

31. března, 2016

Moravské kartografické centrum ve Velkých Opatovicích na Blanensku od jara nově vystaví předměty související s tvorbou důlních map a historií tohoto oboru. Novou expozici již připravují pracovníci Ostravské univerzity. Centrum vzniklo před devíti lety. Vystavuje historickou plastickou mapu Moravy a části Slezska. Ročně jej navštíví asi 10.000 turistů, řekla ČTK Anna Kadérková z vedení společnosti Služby města Velké Opatovice.

Plastická mapa se rozkládá na 150 metrech čtverečních. Tvoří ji 79 dílů. Zachycuje podobu zejména Moravy, kterou měla ve druhé polovině 19. století. Patrně vznikla z map pořízeních kolem roku 1870 při tzv. třetím vojenském mapování. Kartografická rarita je vyrobena ve dvou rozměrech. Na plochu v rozměru 1:25.000 a na výšku v rozměru 1:10.000. Hory jsou na ní proto výraznější. Plastická mapa měří na délku 18 metrů a na šířku přibližně 12 metrů.

Nepodařilo se zjistit, kdo si ji nechal vyrobit. Mapa je nyní majetkem Moravského zemského archivu. Léta byla v jeho depozitáři v zámku v Kunštátu. Velkoopatovická radnice pak nabídla prostory k jejímu vystavení. Součástí pavilonu je také kartografická expozice, která se dosud věnovala lesnictví.

Po letech se ale vedení města rozhodlo ji změnit a přizvalo si k tomu důlní experty. “Vystavíme ojedinělé historické předměty na mapování podzemí. Ukážeme kopie starých důlních map z Čech, Moravy i Slovenska,” řekl ČTK kurátor výstavy Petr Fencl.

Centrum zahájí sezonu o posledním dubnovém víkendu.

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky