VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Knedlíkožrout, opice s houslemi a další rarity nově v muzeum v Rumburku

Sberatel.info

27. března, 2017

Muzeum v Rumburku na Děčínsku otevřelo po dlouhé době stálou expozici. Jejím cílem je vytrhnout návštěvníka z reality světa plného techniky a vrátit ho do doby, kdy se městu přezdívalo Malá Paříž. Obrázek někdejšího panství dotváří množství zajímavostí, jako je knedlíkožrout, což je soubor pohyblivých figurek, nebo hudební nástroj klavichord.

Expozice nazvaná Střípky z historie zabírá celé první patro muzea, které sídlí v někdejší továrně na barvení příze. “Nejcennější, co naše muzeum opatruje, je pozůstalost Augusta Stradala, jenž byl komorníkem, přítelem a jedním z posledních žáků Ference Liszta,” řekla ČTK kurátorka Ester Sadivová.

Jedna z místností se proměnila v salonek manželů Stradalových, kteří se po mnohaletém cestování usadili v Krásné Lípě. S sebou si přivezli tři vagony jmění, které zahrnovalo přepisy a opisy Lisztova díla, ale i nábytek. “Máme posmrtnou masku Liszta, odlitek jeho ruky a pramen umělcových vlasů nebo portrét s věnováním a dopis Augustu Stradalovi,” uvedla Sadivová.

Z pozůstalosti Stradalových se zachoval i ojedinělý hudební nástroj klavichord, který byl ve velmi špatném stavu. Na jeho restaurování vznikla veřejná sbírka. Vybralo se přes 224.000 korun a nástroj je dnes plně funkční.

Perličkou je knedlíkožrout, hrající skříňka, v níž je pohyblivá postava zaklínače hadů, opice hrající na housle a pojídač knedlíků. “Je to předmět, který zůstal zaryt v srdci každého návštěvníka vyhlášené hradní restaurace na Tolštejně,” uvedla Sadivová.

Hostinec rodiny Münzbergových byl kulturním centrem regionu, kde převažovalo před druhou světovou válkou německé obyvatelstvo. “Známý byl nejen sám výřečný majitel, ale i jeho sbírka kuriozit, jejímž cílem bylo vzdělávat návštěvníky,” uvedla historička. Vlastník restaurace také spravoval archeologické nálezy z hradu, které jsou nyní k vidění v muzeu.

V expozici nechybí obrazy krásnolipského malíře Augusta Frinda a jeho stylizovaný ateliér, světnička punčocháře z Krásné Lípy nebo příběh Palmeho kaple.

Prohlédnout si expozici mohou návštěvníci Rumburku denně od úterý do neděle od 10:00 do 16:00.

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • IBRA 2021Essen

  Světová výstava poštovních známek

  06.05.2021 - 09.05.2021

  Essen, Německo

  www.IBRA2021.de
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Minipivovar a hotel Belveder s pivovarnickým muzeem

  Přijeďte ochutnat železnorudské pivo do hotelu, jehož majitel je velkým přítelem Klubu sběratelů kuriozit a tím i všech sběratelů.

  Železná Ruda, Plzeňský kraj

 • Vlastivědné muzeum v Olomouci

  Vystavuje mimo jiné poklad zlatých mincí, které vykopal jejich nálezce na šibeničním vrchu v Uničově na Olomoucku v roce 1911.

  Olomouc, Olomoucký kraj

  www.vmo.cz
 • Železniční muzeum

  Muzeum se sbírkou historických vozidel.

  Zlonice, Středočeský kraj

  zmzlonice.draha.net/
 • Muzeum kočárů

  Muzeum se sbírkou historických kočárů.

  Čechy pod Kosířem, Olomoucký kraj

  www.historickekocary.cz/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky