VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Mickey Mouse i v devadesáti válí – hrdě procestoval celou Francii

Sberatel.info

19. listopadu, 2018

Mickey Mouse je jednou z nejslavnějších animovaných postaviček a symbolem společnosti Disney. Už od dětství nás provází v časopisech a televizních pořadech, sleduje nás z triček i penálů malých školáků. Kdo by si pomyslel, že tento vitální myšák letos slaví své devadesáté narozeniny?

Je to tak. Mickey, postavička vytvořená Waltem Disneyem a Ubem Iwerksem, se poprvé objevil i se svou kolegyní, myškou Minnie, už v roce 1928. Kreslení hrdinové ale vůbec nestárnou a v rámci oslav se hojně objevují po celém světě, kde šíří svůj optimistický vzhled a roztomilou osobnost.

Nejvíce při oslavách kulatin tohoto myšáka exceluje Francie, a to například vydáním sady dvanácti  známek s názvem “Mickey & La France”. Na každé ze známek Mickey navštíví jednu z ikonických památek Francie, jako například Eiffelovu věž v Paříži, Mont St. Michael v Normandii, nebo jižně položený Avignon. Známky jsou označeny sovy “lettre verte”, neboli zelená pošta, což je označení pro dopis, který narozdíl od dopisů “first-class” necestuje letecky, a proto jeho doručení trvá déle.

mickey na minci u eiffelovky

Francouzi ale temito roztomilými známkami rozhodně nekončí. Francouzská národní mincovna zveřejnila návrhy na eurové mince s tématikou slavné kreslené myši. Konkrétně se jedná o dva miliony platných mincí v hodnotě od deseti, do dvě stě euro. Stejně jako na známkách, i na Mincích Mickey cestuje Francií. Tentokrát je ale poněkud akčnější a na některá místa sebou vzal i Minnie. Kromě klasické Eiffelovy věže a zámků na Loiře můžeme vidět například i to, jak Mickey řádí na surfu.

Mickey Mouse na mincích a známkách ve svých devadesáti letech pravděpodobně neprocestuje pouze Francii, ale rovnou celý svět. Mince i známky jsou sice běžně platné, mnoho z nich ale skončí v rukou sběratelů.

 

Autor: Anna Šochová; Zdroj: linns.com, disneydiary.com; Foto: linns.com, disneydiary.com

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Monexpo Numismatic Fair Paris

  Mezinárodní veletrh mincí a bankovek.

  09.12.2023 - 09.12.2023

  Paříž, Francie

  www.nicolasquentin.com ...
 • Hong Kong Numismatic Fair

  Jedna z největších numismatických akcí v regionu Asie.

  11.12.2023 - 13.12.2023

  Hong Kong, Čína

  hkinf.hk
 • Aarados Auction Banknote and Coin Fair Bahrain

  Veletrh mincí, bankovek a cenných papírů.

  25.01.2024 - 27.01.2024

  Manama City, Bahrajn

  www.aradosauctions.com ...
 • Paris Paper Money Show

  41. ročník veletrhu bankovek a cenin.

  10.02.2024 - 10.02.2024

  Paříž, Francie

  www.papier-monnaie.com ...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky