VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Historické betlémy i vláčky budou od prosince k vidění v Karviné

Sberatel.info

6. března, 2016

Od 1. prosince mohou lidé na karvinském zámku Fryštát obdivovat unikátní výstavu historických vláčků a betlémů. Exponáty do Karviné zapůjčil historik umění a soukromý sběratel Miroslav Smaha, který se sběratelství a celkově tomuto koníčku věnuje od studia na vysoké škole.

„Vždycky jsem si jako malý kluk přál vlastnit nějaké plechové vláčky, které jsou větší než klasická modelová železnice. Právě při studiích na vysoké škole jsem si koupil první základní sadu elektrického vláčku. Tolik se mi to líbilo, že jsem začal přikupovat další budovy, železniční stavby, lokomotivy, vagony a další,” vzpomíná vlastník exponátů Miroslav Smaha.

Sběratel nakonec ze všech dílů sestavil poměrně velké kolejiště a vystavuje jej v Regionálním muzeu Mělník, kde je také stálá expozice nazvaná Z historie železnice.

„Pak jsem postavil druhé a třetí kolejiště, to největší je na ploše třiceti čtverečních metrů, kde jsou funkční celkem čtyři tratě. Jsou tam i odstavné koleje a podobně,” doplnil.

Na zámku Fryštát není vystavena modelová železnice. Jde o historické hračky a není jednoduché je zprovoznit tak, aby fungovaly přímo na výstavě v každodenním provozu. Na výstavě návštěvníci uvidí plechové vláčky z let 1920–1960, se kterými si hrály děti a mnohdy i tatínkové téměř před 100 lety.

Zaujmou také betlémy

Ty má sběratel dokonce z rodinné pozůstalosti a taktéž si je sám sestavuje a neustále doplňuje. Vystavované betlémy jsou z let 1850-1938. Betlémy jsou vyřezávané a ručně malované, z oblasti podhůří Jeseníků a Orlických hor. Nejstaršími figurkami jsou postavy  tří králů z 19. století, jež v minulosti patřily k velké sestavě králického betlému.

Další typy starých betlémů jsou vyrobeny z tlačeného a potištěného papíru – skládací nebo reklamní kousky z období první republiky. Vše je doplněno kolekcí dobových vánočních pohlednic, vánočních ozdob, formiček na cukroví a historického stromku s osvětlením z doby první republiky.

Vystavovat se bude až do příštího roku 

Obě expozice budou otevřeny až do 2. února 2016 vždy od úterka do neděle od 10-17 hodin. Informace o vstupném na výstavu naleznete na internetových stránkách zámku Fryštát.

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Auto-moto-antik sběratelská burza Tchořovice

  Největší akce svého druhu v Jižních Čechách.

  27.08.2022 - 27.08.2022

  Tchořovice u Blatné, Česká republika

  www.burzatchorovice.cz/...
 • Hobby burza Kroměříž

  Setkání sběratelů všech oborů.

  04.09.2022 - 04.09.2022

  Kroměříž, Česká republika

  www.hobbyvystaviste.cz...
 • Auto-moto-antik sběratelská burza Tchořovice

  Největší akce svého druhu v Jižních Čechách.

  24.09.2022 - 24.09.2022

  Tchořovice u Blatné, Česká republika

  www.burzatchorovice.cz/...
 • Veletrh Collecta Lublaň

  Největší veletrh sběratelství ve Slovinsku.

  27.09.2022 - 29.09.2022

  Lublaň, Slovinsko

  https://collecta.si/en/h...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky