VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Muzeum špionáže vystaví cepín, kterým zavraždili Trockého i kus amerického špionážního letadla U2, jež Sověti sestřelili nad svým územím v roce 1960

Sberatel.info

13. října, 2017

Mezinárodní muzeum špionáže ve Washingtonu v USA vystaví nově cepín, kterým pravděpodobný sovětský agent zabil v Mexiku jednoho z bolševických vůdců Lva Trockého. Vražednou zbraň spolu s tisíci dalšími historickými předměty daroval floridský sběratel H. Keith Melton. Podnikatel a spisovatel Melton patří mezi zakladatele muzea. Nyní instituci předal svou úplnou soukromou kolekci, která je podle agentury AP největší svého druhu na světě.

Sbírka zahrnuje přes 5000 věcí souvisejících s činností rozvědek. Jsou mezi nimi šifrovací stroje, tajné radiostanice, špionážní kamery či převleky. Rekvizity pocházejí z celého světa a všechny se objeví v nové části muzea, která se veřejnosti otevře příští rok.

Perlou kolekce je cepín, jímž Trockého 20. srpna 1940 v mexické metropoli smrtelně zranil na hlavě Ramón Mercader. Melton tvrdí, že po zbrani pátral 40 let. Nakonec ji získal od dcery správce muzea mexické policie, který zbraň dostal jako dar po odchodu do důchodu.

Muzeum hostí mimo jiné výstavu, které představuje všechny "Bondovské padouchy".

Muzeum hostí mimo jiné výstavu, které představuje všechny “Bondovské padouchy”.

Trockij byl v roce 1917 po Leninovi druhým mužem bolševické revoluce v Rusku. Jako kritik Stalina ale později upadl v nemilost a v Mexiku žil v nuceném exilu. Katalánec Mercader, který podle všeho spolupracoval se sovětskou tajnou službou, po propuštění z mexické věznice odjel v roce 1960 do SSSR, kde obdržel titul hrdina Sovětského svazu.

Jistý sovětský činitel Meltonovi zase poskytl kus amerického špionážního letadla U2, které Sověti sestřelili nad svým územím v roce 1960. I tento cenný exponát muzeum návštěvníkům ukáže.

Melton daroval rovněž “vítěznou vlajku”, kterou se chystali vztyčit kubánští exulanti, kdyby se zdařila invaze po jejich vylodění v Zátoce sviní v roce 1960. Tento pokus o svržení komunistického režimu Fidela Castra, jenž podpořila americká tajná služba CIA, ale ztroskotal na samém počátku.

Washingtonské muzeum bylo otevřeno v roce 2003 a v současnosti vystavuje přibližně 2000 exponátů.

ČTK, foto: Muzeum špionáže

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

 • Železniční muzeum ČD

  Muzeum se sbírkou historických kolejových vozidel.

  Lužná u Rakovníka, Středočeský kraj

  www.cdmuzeum.cz/
 • Muzeum Jindřichohradecka

  Betlémy, fenomén Ema Destinnová, šicí stroje Lada i zajímavou numismatickou sbírku - to vše a další zajímavosti týkající se regionu najdete v Muzeu Jindřichohradecka.

  Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

  www.mjh.cz
 • Cvokařské muzeum zahájí jubilejní pátou sezonu

  Cvokařské muzeum ve Starém Rožmitále bylo vybudováno nadšením chalupáře, který si před čtyřiceti lety ze stavení, v jehož části je dnes muzeum umístěno, vzal za manželku Jiřinu Kulovanou, jejíž předci se věnovali cvokařskému řemeslu. Cvokařství už dávno neexistuje, ale byla by velká škoda, aby upadlo v zapomenutí. Po zimní přestávce Cvokařské muzeum znovu otevře na velikonoční sobotu 26. března 2016.

  Starý Rožmitál, Středočeský kraj

 • Muzeum elektrokytar

  Muzeum se sbírkou českých elektrofonických kytar a aparatur.

  Heřmanův Městec, Pardubický kraj

  retrojolana.cz/
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky