VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

V Letňanech byly opraveny historické hangáry, bude v nich muzeum

Sberatel.info

8. května, 2016

V pražských Letňanech se v zrekonstruovaných historických hangárech koncem dubna otevře nová expozice leteckého muzea. Vystaveny v nich budou staré i novodobé letouny firmy Aero nebo bombardovací stroje. Dva staré hangáry takzvané Staré Aerovky z 20. a 40. let 20. století se za pomoci příspěvku z norských fondů podařilo opravit do původní podoby, řekl ČTK ředitel Vojenského historického ústavu (VHÚ) Aleš Knížek.

Areál Staré Aerovky, který vlastní státní podnik LOM Praha, představuje unikátní komplex prezentující architekturu spojenou s počátky československého letectví i rozvoj letecké techniky v průběhu druhé světové války. Před několika lety byly letecké hangáry ministerstvem kultury prohlášeny za kulturní památku.

Podle manažerky projektu Věry Polanecké z LOM Praha budovy státní podnik získal po vleklém soudním sporu ve špatném technickém stavu, který ohrožoval další jejich existenci. Podařilo se ale sehnat z norských fondů téměř 23 milionů korun na jejich opravu, dalších šest milionů přidal LOM Praha, který se zabývá například opravou letecké techniky. “Podařilo se zachovat místo, kterým kráčely dějiny československého letectví,” poznamenala Polanecká.

Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) jsou hangáry dokladem tradice, kterou letecký průmysl v Česku má. Věří, že nová část expozice kbelského leteckého muzea, které patří pod VHÚ, bude hojně navštěvovaná. Připomněl, že návštěvníci leteckého muzea nemusí platit vstupné.

“Vojenský historický ústav společně s podnikem LOM a norskými fondy zde připraví expozici, která bude věnovaná celé historii továrny Aero i tomu, jak vznikaly tyto letouny v této továrně,” řekl Knížek. Kromě starších strojů v něm bude vystavena současná technika včetně L-159 a L-39.

Ve větším ze dvou hangárů pak bude umístěna expozice bombardovacích letounů ze sbírek VHÚ a výstava zabývající se československým a norským druhoválečným odbojem. Podle Knížka také lidé budou moct vidět přímo restaurování letounu Petljakov Pe-2 , který VHÚ získalo z Norska. Na světě se zachovaly pouze čtyři kusy těchto strojů. Vystaven bude i Iljušin Il-28, tedy největší bombardovací letoun používaný československým letectvem.

V sousedství opravených hangárů se nachází další dva, které dosud rekonstruovány nebyly. Podle Knížka se s jejich opravou počítá v horizontu několika let. “Pochybuji, že necháme ty zbývající spadnout,” poznamenal Stropnický s tím, že ale přesný termín opravy stanoven není.

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • IBRA 2021Essen – zrušeno

  Světová výstava poštovních známek

  06.05.2021 - 09.05.2021

  Essen, Německo

  www.IBRA2021.de
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum řemesel

  Muzeum se sbírkou seker.

  Konice, Olomoucký kraj

  www.muzeumkonice.cz/sbirka-seker...
 • Old Timer Muzeum v Kopřivnici

  V muzeu jsou k vidění desítky historických automobilů i motocyklů známých značek z celého světa, mezi nimi i několik unikátních exponátů.

  Kopřivnice, Moravskoslezský kraj

  www.automotomuzeum.cz/...
 • Muzeum lázeňských pohárků

  "V současné době vystavujeme zhruba 1850 kusů pohárků, které byly vyrobeny mezi lety 1780 a 1960 s tím, že naprostá většina té sbírky pochází z let 1800 až 1945. Vystavujeme je v šesti místnostech celkem na 480 čtverečných metrech," popisuje expozici lázeňských pohárků průvodce Lukáš Lojín. Pohárky jsou převážně porcelánové, ale muzeum ukazuje také pohárky ze skla, cínu, plastu, ze stříbra nebo z kameniny. Návštěva muzea stojí 75 korun.

  Loket, Karlovarský kraj

 • Muzeum elektrokytar

  Muzeum se sbírkou českých elektrofonických kytar a aparatur.

  Heřmanův Městec, Pardubický kraj

  retrojolana.cz/
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky