VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

V Letňanech byly opraveny historické hangáry, bude v nich muzeum

Sberatel.info

8. května, 2016

V pražských Letňanech se v zrekonstruovaných historických hangárech koncem dubna otevře nová expozice leteckého muzea. Vystaveny v nich budou staré i novodobé letouny firmy Aero nebo bombardovací stroje. Dva staré hangáry takzvané Staré Aerovky z 20. a 40. let 20. století se za pomoci příspěvku z norských fondů podařilo opravit do původní podoby, řekl ČTK ředitel Vojenského historického ústavu (VHÚ) Aleš Knížek.

Areál Staré Aerovky, který vlastní státní podnik LOM Praha, představuje unikátní komplex prezentující architekturu spojenou s počátky československého letectví i rozvoj letecké techniky v průběhu druhé světové války. Před několika lety byly letecké hangáry ministerstvem kultury prohlášeny za kulturní památku.

Podle manažerky projektu Věry Polanecké z LOM Praha budovy státní podnik získal po vleklém soudním sporu ve špatném technickém stavu, který ohrožoval další jejich existenci. Podařilo se ale sehnat z norských fondů téměř 23 milionů korun na jejich opravu, dalších šest milionů přidal LOM Praha, který se zabývá například opravou letecké techniky. “Podařilo se zachovat místo, kterým kráčely dějiny československého letectví,” poznamenala Polanecká.

Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) jsou hangáry dokladem tradice, kterou letecký průmysl v Česku má. Věří, že nová část expozice kbelského leteckého muzea, které patří pod VHÚ, bude hojně navštěvovaná. Připomněl, že návštěvníci leteckého muzea nemusí platit vstupné.

“Vojenský historický ústav společně s podnikem LOM a norskými fondy zde připraví expozici, která bude věnovaná celé historii továrny Aero i tomu, jak vznikaly tyto letouny v této továrně,” řekl Knížek. Kromě starších strojů v něm bude vystavena současná technika včetně L-159 a L-39.

Ve větším ze dvou hangárů pak bude umístěna expozice bombardovacích letounů ze sbírek VHÚ a výstava zabývající se československým a norským druhoválečným odbojem. Podle Knížka také lidé budou moct vidět přímo restaurování letounu Petljakov Pe-2 , který VHÚ získalo z Norska. Na světě se zachovaly pouze čtyři kusy těchto strojů. Vystaven bude i Iljušin Il-28, tedy největší bombardovací letoun používaný československým letectvem.

V sousedství opravených hangárů se nachází další dva, které dosud rekonstruovány nebyly. Podle Knížka se s jejich opravou počítá v horizontu několika let. “Pochybuji, že necháme ty zbývající spadnout,” poznamenal Stropnický s tím, že ale přesný termín opravy stanoven není.

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Auto-moto-antik sběratelská burza Tchořovice

  Největší akce svého druhu v Jižních Čechách.

  27.08.2022 - 27.08.2022

  Tchořovice u Blatné, Česká republika

  www.burzatchorovice.cz/...
 • Hobby burza Kroměříž

  Setkání sběratelů všech oborů.

  04.09.2022 - 04.09.2022

  Kroměříž, Česká republika

  www.hobbyvystaviste.cz...
 • Auto-moto-antik sběratelská burza Tchořovice

  Největší akce svého druhu v Jižních Čechách.

  24.09.2022 - 24.09.2022

  Tchořovice u Blatné, Česká republika

  www.burzatchorovice.cz/...
 • Veletrh Collecta Lublaň

  Největší veletrh sběratelství ve Slovinsku.

  27.09.2022 - 29.09.2022

  Lublaň, Slovinsko

  https://collecta.si/en/h...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Veteran muzeum

  Muzeum se sbírkou amerických automobilových veteránů.

  Nová Bystřice, Jihočeský kraj

  www.muzeumveteranu.cz/...
 • Muzeum kávomlýnků

  Muzeum se sbírkou ručních kávomlýnků. tel.: 475 103 278

  Chabařovice, Ústecký kraj

 • Muzeum vltavínů

  Muzeum se sbírkou unikátních drahokamů.

  Český Krumlov, Jihočeský kraj

  www.vltaviny.cz/
 • Muzeum historických motocyklů

  Muzeum historických motocyklů vzniklo z bývalé evangelické školy. Mezi exponáty stojí za pozornost například cenný čtyřválcový stroj z roku 1931 Ariel Square Four 4F s rozvodem OHC.

  Svratouch na Chrudimsku , Jihočeský kraj

  www.muzeummotocyklu.cz...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky