VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Muzeum v Benátkách ukazuje stovky hraček ze všech koutů světa

Sberatel.info

10. února, 2019

Muzeum hraček v Benátkách nad Jizerou na Mladoboleslavsku, které přiláká ročně tisíce návštěvníků, letos oslaví dvacetileté výročí. Specialitou muzea jsou domečky a pokojíčky pro panenky z let kolem roku 1910. Ve vitrínách jsou k vidění také vzácné japonské hračky. Podle majitele muzea Jiřího Fialy je to největší sbírka historických hraček v České republice.

Muzeum v Benátkách vzniklo v roce 1999. Od města má pronajato prostory v místním zámku. V roce 2004 se pak rozšířilo o další prostory, nyní si tak mohou návštěvníci hračky prohlížet ve třech sálech.

Všechny hračky pocházejí podle Fialy z 19. a 20. století. Vystavené má exponáty z mnoha zemí, mezi nejexotičtější patří například Japonsko nebo Mexiko. Exponáty z Japonska shání Fiala prostřednictvím své manželky, která z Japonska pochází. Některé hračky jsou vzácné i v samotném Japonsku, v Evropě tak podle něj mohou být zcela ojedinělé.

Kromě panenek nebo jejich domečků vystavuje Fiala dřevěná a plechová autíčka, vláčky, koňská spřežení, parní stroje nebo sbírku asi 40 malých dětských šicích strojů. Dominantou jednoho ze sálů je bohatě zdobené funkční ruské kolo o výšce 1,5 metru, které Fiala sám postavil. Dalšímu sálu dominuje funkční modelová železnice.

Přesný počet exponátů nezná ani sám majitel. Jsou jich stovky a expozice muzea se stále rozrůstá. Řada hraček je v depozitáři, protože na ně už není v expozicích místo. Fiala proto jedná s městem o možnosti pronájmu dalších sálů na zámku. Pokud by se mu to povedlo, může vystavit vzácnou sbírku hraček odkoupenou z muzea v japonském Tokiu. Zatím na ni ale nemá místo.

“Pro mě to je všechno potěšení, protože vím o každé věci, kde jsem ji sehnal. Vím akorát, že mi to dalo hodně práce. O všem bych mohl vypravovat, bylo by to na knížku,” řekl Fiala. Řadu hraček si také musel sám před vystavením opravit. Často restauroval právě domečky pro panenky, které kupoval levněji ve velmi špatném stavu.

Projekt podle Fialy podporuje i město, které je mu vděčné za příchozí turisty. Do muzea prý často jezdí zahraniční turisté, právě třeba z Japonska.

Muzeum má otevřeno od dubna do listopadu. Od dubna do června je otevřeno denně mimo pondělí a v červenci a srpnu po celý týden. Od září do října mohou lidé muzeum navštívit opět každý den kromě pondělí a v listopadu je otevřeno pouze o víkendech.

ČTK, foto: muzeum

http://www.muzeumhracek.webpark.cz/cs/uvod/

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • numismatika

  Macho a Chlapovič

  31. aukce mincí, medailí, bankovek a vyznamenání.

  20.10.2023 - 20.10.2023

  Praha

  machochlapovic.com/cz...
 • numismatika

  Antium Aurum

  Velká numismatická sálová aukce s live bidding.

  10.11.2023 - 10.11.2023

  Praha

  www.antiumaurum.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Mezinárodní entomologický výměnný den a výstava

  Výstava a prodej brouků, motýlů, pavouků, strašilek a plazů z celého světa.

  06.10.2023 - 07.10.2023

  Praha , Česká republika

 • Filatelistický veletrh Ulm

  Tradiční veletrh přesunutý ze Sindelfingenu do Ulmu.

  26.10.2023 - 28.10.2023

  Ulm, Německo

  https://www.briefmarken-...
 • Veronafil podzim

  Největší veletrh v Itálii zaměřený na všechny sběratelské obory.

  17.11.2023 - 19.11.2023

  Verona, Itálie

  https://www.veronafil.i...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum JK Classics

  Muzeum se sbírkou amerických historických automobilů.

  Lužná u Rakovníka, Středočeský kraj

  jkclassics.cz/
 • Martina Krupičková – obrazy

  Kouzelné obrazy malířky, kterou fascinuje světlo a perspektiva a má překvapivě vedle tematiky měst a přírody ráda také dopravní prostředky na romantickém hradě v Ledči nad Sázavou. Skvělý tip na výlet pro celou rodinu i sběratele umění! šanci máte od 3. do 30. července.

  Ledeč nad Sázavou , Vysočina

  www.martinakrupickova.com...
 • Muzeum domečků, panenek a hraček

  V Litomyšli zase vzniklo v bývalé prodejně naproti zámeckému pivovaru soukromé Muzeum domečků, panenek a hraček. Tvoří je sbírky litomyšlské lékařky Dobromily Filové. Za téměř 50 let shromáždila rozsáhlou kolekci z Česka a především ze světa.

  Litomyšl, Pardubický kraj

 • Cvokařské muzeum zahájí jubilejní pátou sezonu

  Cvokařské muzeum ve Starém Rožmitále bylo vybudováno nadšením chalupáře, který si před čtyřiceti lety ze stavení, v jehož části je dnes muzeum umístěno, vzal za manželku Jiřinu Kulovanou, jejíž předci se věnovali cvokařskému řemeslu. Cvokařství už dávno neexistuje, ale byla by velká škoda, aby upadlo v zapomenutí. Po zimní přestávce Cvokařské muzeum znovu otevře na velikonoční sobotu 26. března 2016.

  Starý Rožmitál, Středočeský kraj

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky