VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Muzeum ve Vysokém Mýtě otevře výstavu filmových plakátů

Sberatel.info

20. března, 2016

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě zahájí v neděli výstavu Fenomén československého filmového plakátu 60. až 80. let 20. století. Exponáty pocházejí ze sbírek Štěpánky Tmejové. Mezi výtvarníky, kteří se na jejich vzniku podíleli, byli jak umělci, jimž komunistický režim přál, tak ti pro něj nepohodlní, pro něž byla plakátová tvorba jedinou možností obživy. Mnohdy vytvořili díla, jejichž kvalita přetrvala dodneška, na rozdíl od filmové předlohy, řekla dnes ČTK sběratelka.

 

“Uvidíte úplně zapomenuté filmy, kde sovětský rozvědčík váhá mezi svědomím a plánem, a pak nádherný plakát na tenhle film. Po filmu neštěkne ani pes, plakát vám může viset v ložnici a máte se na co dívat celý život,” uvedla Tmejová.

 

Návštěvníci uvidí kolem stovky plakátů řazených podle autorů, zvlášť budou plakáty na kultovní filmy. Tvůrci mnohdy využívali moderní techniky fotomontáže, koláže a litografie. Bude mezi nimi i plakát k francouzskému filmu Něžná známé výtvarnice Olgy Poláčkové – Vyleťalové, který získal ocenění na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes roku 1973. Plakátovou tvorbou se živil také třeba Milan Grygar nebo Václav Cígler, dnes uznávaní a oceňovaní výtvarníci. Mnoho děl je anonymních a nelze dnes dopátrat jejich tvůrce.

 

“Je na tom krásně vidět vývoj techniky určitých autorů, jak to šlo po etapách po pěti a deseti letech. U jiných se zase projevuje, jak propadali depresi, což se projeví až při srovnání plakátů do časové řady,” uvedla Tmejová.

 

Období normalizace a cenzura měly vliv i na motivy na filmových plakátech. Na konci 60. let se na nich ještě objevovaly například náznaky nahých těl, což později již nebylo možné. Stejně tak zmizely náboženské motivy, například v surrealistických a symbolických kolážích Josefa Vyleťala.

 

Základ sbírky filmových plakátů pochází od bývalé tchyně Štěpány Tmejové, které je bez jakéhokoli výběru nosila šatnářka z kina. Léta ležely v kůlně v rolích a sedal na ně prach. Jejich výtvarná hodnota se mohla otevřeně ocenit až po roce 1989. Výstava končí 13. března.

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

 • Podbrdské muzeum

  Muzeum se sbírkou automobilů Aero.

  Rožmitál pod Třemšínem, Středočeský kraj

  podbrdskemuzeum.cz/
 • Muzeum miniatur

  Muzeum se sbírkou mikrominiatur.

  Praha, Hlavní město Praha

  www.muzeumminiatur.cz/...
 • Cvokařské muzeum

  Muzeum se sbírkou hřebíků a cvočků.

  Rožmitál pod Třemšínem, Středočeský kraj

  www.staryrozmital.cz/...
 • Městské muzeum

  Muzeum s expozicí drahých kamenů.

  Nová paka, Královéhradecký kraj

  muzeum.cz/
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky