Medkův obraz Festival kruhu se v aukci prodal za 4,7 milionu Kč

Sberatel.info

24. června, 2016

Na aukci poválečného a současného umění v pražském Topičově salonu se dnes za 4,7 milionu korun vydražil obraz Mikuláše Medka Festival kruhu. Jeho vyvolávací cena byla 4,5 milionu. Celkem sběratelé na dnešní aukci společnosti 1. Art Consulting utratili zhruba 25 milionů korun za 68 položek. ČTK to řekl majitel společnosti Jiří Rybář.

V nabídce byla díla malířů výtvarných skupin Trasa 54, Šmidrové, UB 12, Křižovatka/Nová citlivost, Volné seskupení 12/15 pozdě, ale přece či Tvrdohlavých. Zrcadlo Adrieny Šimotové startovalo na 1,5 milionu a prodalo se za 1,6 milionu korun.

Čtverečková struktura od Zdeňka Sýkory z roku 1963, olej na plátně, ve kterém jako v jednom z prvních děl tohoto typu kombinoval černé a bílé geometrické elementy, měl vyvolávací cenu 3,4 milionu. Podobných obrazů vzniklo osm, jsou převážně ve vlastnictví veřejných sbírek v ČR i zahraničí. Dnes nabízený se prodal za 3,85 milionu Kč.

S vyvolávací cenou 950.000 korun se nabízel obraz Josefa Istlera Bažiny, který našel kupce za 1,45 milionu korun. Na 450.000 korun začínalo rozměrné plátno Magdaleny Jetelové Bez názvu (Oči), které vzniklo malováním signálními kouřovými barvami. Nový majitel musel nakonec přihodit 20.000 korun, aby dílo vydražil za 470.000 Kč.

Medkův obraz odborníci označují za výjimečné dílo, které předznamenává vývoj autorovy tvorby v 60. letech. Jeho domácí aukční rekord dlouho držel surrealistický obraz Květináče (Snídaně) z roku 1950. Novým autorským rekordem malíře na tuzemské aukční scéně je surrealistický obraz Bez názvu II, který se koncem května prodal za 8,5 milionu korun. Zároveň jde o nejvýše vydražený poválečný obraz v Česku.

Surrealismem byl Medek ovlivněn už od studií na Akademii výtvarných umění. Obraz Festival kruhu z roku 1962 stojí na počátku nového směřování Medkovy tvorby. Pomalu se vytrácí figura a objevují se symboly a formy. Svou roli hraje i barevnost obrazu, kde v hlavních rolích figuruje červená a modrá, což jsou jediné barvy, které Medek považoval za absolutní.

VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

  • Severočeské muzeum

    Muzeum se sbírkou hudebních automatů a strojků.

    Liberec, Liberecký kraj

    www.muzeumlb.cz/
  • Old Timer Muzeum v Kopřivnici

    V muzeu jsou k vidění desítky historických automobilů i motocyklů známých značek z celého světa, mezi nimi i několik unikátních exponátů.

    Kopřivnice, Moravskoslezský kraj

    www.automotomuzeum.cz/...
  • Zámek Berchtold

    Muzeum se sbírkou bankovek a mincí.

    Kunice, Středočeský kraj

  • Muzeum panenek a medvídků

    Muzeum se sbírkou panenek a medvídků od roku 1840.

    Troskovice, Liberecký kraj

    www.muzeumpanenek.cz/...

Štítky