Medkův obraz Festival kruhu se v aukci prodal za 4,7 milionu Kč

Sberatel.info

24. června, 2016

Na aukci poválečného a současného umění v pražském Topičově salonu se dnes za 4,7 milionu korun vydražil obraz Mikuláše Medka Festival kruhu. Jeho vyvolávací cena byla 4,5 milionu. Celkem sběratelé na dnešní aukci společnosti 1. Art Consulting utratili zhruba 25 milionů korun za 68 položek. ČTK to řekl majitel společnosti Jiří Rybář.

V nabídce byla díla malířů výtvarných skupin Trasa 54, Šmidrové, UB 12, Křižovatka/Nová citlivost, Volné seskupení 12/15 pozdě, ale přece či Tvrdohlavých. Zrcadlo Adrieny Šimotové startovalo na 1,5 milionu a prodalo se za 1,6 milionu korun.

Čtverečková struktura od Zdeňka Sýkory z roku 1963, olej na plátně, ve kterém jako v jednom z prvních děl tohoto typu kombinoval černé a bílé geometrické elementy, měl vyvolávací cenu 3,4 milionu. Podobných obrazů vzniklo osm, jsou převážně ve vlastnictví veřejných sbírek v ČR i zahraničí. Dnes nabízený se prodal za 3,85 milionu Kč.

S vyvolávací cenou 950.000 korun se nabízel obraz Josefa Istlera Bažiny, který našel kupce za 1,45 milionu korun. Na 450.000 korun začínalo rozměrné plátno Magdaleny Jetelové Bez názvu (Oči), které vzniklo malováním signálními kouřovými barvami. Nový majitel musel nakonec přihodit 20.000 korun, aby dílo vydražil za 470.000 Kč.

Medkův obraz odborníci označují za výjimečné dílo, které předznamenává vývoj autorovy tvorby v 60. letech. Jeho domácí aukční rekord dlouho držel surrealistický obraz Květináče (Snídaně) z roku 1950. Novým autorským rekordem malíře na tuzemské aukční scéně je surrealistický obraz Bez názvu II, který se koncem května prodal za 8,5 milionu korun. Zároveň jde o nejvýše vydražený poválečný obraz v Česku.

Surrealismem byl Medek ovlivněn už od studií na Akademii výtvarných umění. Obraz Festival kruhu z roku 1962 stojí na počátku nového směřování Medkovy tvorby. Pomalu se vytrácí figura a objevují se symboly a formy. Svou roli hraje i barevnost obrazu, kde v hlavních rolích figuruje červená a modrá, což jsou jediné barvy, které Medek považoval za absolutní.

  • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

  • Salon Philatélique Paříž

    Tradiční filatelistická burza a výstava.

    04.11.2021 - 06.11.2021

    Paříž, Francie

    www.cnep.fr/salons-phila...
  • veletrh Šperky a kameny

    Prodejní akce minerálů, drahých kamenů, autorských šperků a doplňků pro domácí tvoření.

    14.11.2021 - 14.11.2021

    Praha , Česká republika

    www.sperkyakameny.eu/...
  • veletrh Sběratel / Antikvariát

    Prodejní akce zaměřená na tradiční sběratelské obory a antikvární zboží.

    20.11.2021 - 21.11.2021

    Praha, Česká republika

    www.sberatel.info/antikv...
  • Veronafil podzim

    Největší italská akce zaměřená na filatelii, numismatiku a další sběratelské obory.

    26.11.2021 - 28.11.2021

    Veronafil, Itálie

    https://www.veronafil.it...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Štítky