VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Na hradě Kámen budou kromě motocyklů i kočárky a kolébky

Sberatel.info

16. března, 2016

Návštěvníci hradu Kámen na Pelhřimovsku si budou moci kromě populární sbírky motocyklů prohlédnout také stálou výstavu kolébek, dětských kočárků a kočárků pro panenky. Muzeum Vysočiny v Pelhřimově, které hrad spravuje, koupí sbírku sestávající ze 70 exponátů od soukromé sběratelky. Nová expozice se pro veřejnost otevře na začátku příští sezony. ČTK to řekl ředitel muzea Ondřej Hájek.

Cena sbírky, jíž zatím vlastní sběratelka Miroslava Šormová z Roztok u Prahy, je 400.000 korun. Muzeum zaplatí 250.000 korun ze svého rezervního fondu, použití peněz dnes schválila rada Kraje Vysočina. Zbytek ceny uhradí dotace ministerstva kultury. Soubor obsahuje 25 dětských kočárků, 30 kočárků pro panenky, osm dětských kolébek a sedm kolébek pro panenky. Představuje ucelenou vývojovou linii kočárků od 80. let 19. století po 80. léta 20. století.

“Naše vize je taková, že kočárky a kolébky budou určitou protiváhou prezentovaným motocyklům. Když se muži půjdou podívat na motorky, jejich protějšky si mohou prohlédnout něco, co je jejich srdcím bližší,” řekl Hájek. Expozice by se měla každoročně obměňovat.

Část sbírky, kterou mělo Muzeum Vysočiny zapůjčenou, byla na hradě Kámen vystavena už letos. Setkala se s velkým zájmem nejen žen, ale i mužských návštěvníků. “Ve 20. a 30. letech minulého století proniklo i do designu kočárků nadšení z rozvíjejícího se motorismu, takže kočárky mají stejné blatníky jako automobily v té době, mají nárazníky i stahovací okénka,” uvedl Hájek.

Tehdejší výrobci automobilů se podle Hájka zaměřili také na vzhled dětských kočárků a hraček pro děti, aby od jejich továrny něco získala celá rodina. “Je to vidět například u firmy Mercedes. Muž si koupil auto, manželka dostala kočárek značky mercedes a dcerka dostala jeho zmenšeninu pro panenky,” řekl Hájek.

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • IBRA 2021Essen – zrušeno

  Světová výstava poštovních známek

  06.05.2021 - 09.05.2021

  Essen, Německo

  www.IBRA2021.de
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Technické muzeum

  Muzeum se sbírkou mechanických hracích strojků.

  Brno, Jihočeský kraj

  www.technicalmuseum.cz/...
 • Muzeum obrněné techniky

  Muzeum se sbírkou tanků a obrněných vozů.

  Smržovka, Liberecký kraj

  tankysmrzovka.cz/
 • Muzeum řemesel

  Muzeum se sbírkou seker.

  Konice, Olomoucký kraj

  www.muzeumkonice.cz/sbirka-seker...
 • Muzeum českého ráje v Turnově

  Muzeum, které mimo jiné vlastní jednu z největších sbírek drahých kamenů v České republice.

  Turnov, Liberecký kraj

  www.muzeum-turnov.cz/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky