VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Odstartují nové známky Čtyřlístku stejné šílenství jako před devíti lety?

Sberatel.info

22. května, 2019

Padesáté narozeniny hrdinů z komiksu Čtyřlístek připomíná Česká pošta novým známkovým sešitkem. Ten obsahuje dva různé motivy samolepicích známek. Obě nesou označení A, které je určeno pro vnitrostátní obyčejné psaní v hodnotě 19 Kč.

Na první známce letí čtveřice kamarádů ze Čtyřlístku v autě na modrém pozadí nebe, jež má podle autorů symbolizovat čistý vesmír. Na druhé je Myšpulín s fotoaparátem, Bobík, Fifinka, Pinďa i vedlejší postavy na oranžovém pozadí, které se objevují v animovaném filmu uvedeném do kin v letošním roce. Na FDC je pak zobrazen kompletní Čtyřlístek jak se pohybuje pomocí vynálezů Myšpulína.

1 2

 

Čtyřlístek nevychází na českých známkách poprvé. V roce 2010 způsobil v české známkové tvorbě malou revoluci – legendární „Fifinka“ byla první domácí samolepicí poštovní známkou, která navíc poprvé nesla písmenkové značení. Známka sklidila obrovský mediální ohlas a také komerční úspěch – děti si známky kupovaly ne jako známky, ale jako samolepky.

Fifinka

 

 

 

 

 

 

 

Není divu, Čtyřlístek je spolu s Rychlými šípy nejoblíbenějším domácím komiksem. Vychází od roku 1969 ve stejnojmenném časopisu a jeho ilustrátorem a prvním autorem je Jaroslav Němeček (* 1944). Většinu scénářů v prvních desetiletích psala Ljuba Štíplová (1930–2009), v současnosti je tvoří několik autorů, kteří se v psaní jednotlivých epizod střídají. Komiks se později rozšířil i do jiných časopisů i samostatných komiksových knih, na kontě má také dva filmy.

Čtyřlístek se objevil rovněž na mincích. Poprvé v roce 2013, kdy licenci koupila holandská firma Numiscollect a vydala sérií mincí emitovaných na Cookových ostrovech (na jedné straně byl motiv ze Čtyřlístku na druhé hlava anglické královny). Na letošní září pak chystá nové zlaté a stříbrné mince s motivem Čtyřlístku Česká mincovna.

Všechny známky i mince se Čtyřlístkem koupíte samozřejmě od 6. do 7. září na podzimním veletrhu Sběratel, kde bude mít Česká pošta i Česká mincovna své zastoupení.

JJ, foto: Česká pošta

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

 • Muzeum betlémů

  Muzeum se sbírkou historických betlémů.

  Třebechovice, Královéhradecký kraj

  www.betlem.cz/cz/
 • Slezské zemské muzeum

  Muzeum s numismatickou sbírkou.

  Opava, Moravskoslezský kraj

  www.szm.cz/rubrika/89/sbirka/numizmatick...
 • Národní technické muzeum

  Největší technické sbírky v České republice pod jednou střechou.

  Praha, Hlavní město Praha

  www.ntm.cz
 • Muzeum krajky

  Muzeum se paličkovaných krajek a paliček.

  Prachatice, Jihočeský kraj

  krajkaprachatice.cz/
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky