VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Soukromé muzeum historických rádií v Dolní Čermné má na 170 exponátů včetně značek Philips, Westinghouse nebo Titan

Sberatel.info

5. května, 2018

Majitel firmy HaS, která dodává součástky výrobcům elektroniky, vytvořil u svého podniku v Dolní Čermné muzeum historických rádií. Karel Hrodek 32 let pracoval v Tesle Lanškroun a k výrobkům socialistického podniku má stále blízký vztah, i kvůli jejich designu. Jeho sbírka se ale neomezuje jen na ně, zahrnuje i historické kusy světových značek. Zajímavostí jsou například dvě rádia lidově zvaná Goebbelsova tlama, která nemohla přijímat některé frekvence.

“To byly přijímače, kde bylo zakázáno přijímat zahraniční vysílání, poslouchání zahraničního rozhlasu bylo trestáno smrtí. Přivezl jsem si je od svého bratrance ze Švýcarska,” říká Hrodek. Na jednom tomto rádiu je umístěn i dobový papírový štítek, který varuje před poslechem cizího vysílání.

Čtyřiasedmdesátiletý Hrodek postupně shromáždil nejen nejrůznější rádia včetně značek Philips, Westinghouse či Titan, ale i telefony, kotoučové magnetofony a gramofony nebo měřicí přístroje. Celkem vystavuje asi 170 exponátů, další jsou uloženy v depozitu. Velká část je funkční, ale jejich spuštění musí předcházet speciální příprava. Nejvzácnější kousek sbírky, jednu z prvních krystalek, má sběratel doma.

Dýhované skříně starých přijímačů oblých tvarů s mnoha knoflíky a elektronkovým “magickým okem” působí často velmi důstojně a stylově. “Některé soupravy byly opravdu pěkné, byly to vlastně kusy nábytku s moderním designem a perfektním řemeslným zpracováním,” říká sběratel.

Původně začal sbírat elektrosoučástky pocházející ze zaniklé Tesly Lanškroun, aby přišel na jiné myšlenky po úmrtí manželky. Od známých dostával televize a radiopřijímače, aby je z nich mohl demontovat, později si ale ponechával celé přístroje. Některé také vyměňuje s jinými sběrateli. Vystaveny jsou i staré součástky Tesly.

Hlavní část sbírky je umístěna v budově bývalého penzionu pro seniory v sousedství firmy, kde má Hrodek pronajaté prostory. Některé exponáty jsou i na chodbách výrobního podniku. Další sběratel věnoval pro podobné vznikající muzeum v polském městě Dzierżoniów.

Sbírka je přístupná po předchozí domluvě, vstupné se nevybírá. Ročně si ji prohlédne kolem 200 lidí, jsou mezi nimi i návštěvníci ze zahraničí.

Více zde – http://www.dolni-cermna.cz/mestys/muzeum-radii/

ČTK, foto: www.dolni-cermna.cz

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • 8. ročník modelářské výstavy

  Modely aut, vláčků a další techniky plus retro hračky na jednom místě to vše spojené s burzou.

  27.05.2022 - 29.05.2022

  Slatiny u Jičína, Česká republika

 • Auto-moto-antik sběratelská burza Tchořovice

  Největší akce svého druhu v Jižních Čechách.

  25.06.2022 - 25.06.2022

  Tchořovice u Blatné, Česká republika

  www.burzatchorovice.cz/...
 • Le salon de la philathélie

  Tradiční veletrh filatelie v Paříži.

  23.06.2022 - 26.06.2022

  Paříž, Francie

  https://www.cci-paris-id...
 • Auto-moto-antik sběratelská burza Tchořovice

  Největší akce svého druhu v Jižních Čechách.

  27.08.2022 - 27.08.2022

  Tchořovice u Blatné, Česká republika

  www.burzatchorovice.cz/...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum řemesel

  Muzeum se sbírkou seker.

  Konice, Olomoucký kraj

  www.muzeumkonice.cz/sbirka-seker...
 • Muzeum hodin

  Muzeum se sbírkou historických hodin a hodinek.

  Karlštej, Středočeský kraj

  www.muzeumhodin.eu/cs/...
 • Muzeum Kouzlo starých časů

  Více než sto viktoriánských a edwardiánských oděvů, doplňků a kuriozit z celého světa na jednom místě.

  Praha 1, Hlavní město Praha

  www.muzeumkouzlostarychcasu.cz...
 • Muzeum tajných spolků

  "Muzeum schraňuje artefakty týkající se tajných spolků, zejména svobodných zednářů, ale i některých dalších. Je to zhruba 700 exponátů, které sesbíral majitel muzea v nejrůznějších zemích Evropy, Spojených států a Latinské Ameriky. Návštěvník uvidí základní dokumenty, certifikáty, diplomy, uniformy nebo obřadní oděvy zednářských spolků i literaturu týkající se ezoterických nauk," vysvětluje průvodce Petr Berka. Podobných muzeí je v celém světě pouze sedm. V rámci výkladu se návštěvník může dozvědět také to, jak do tajných spolků vstoupit. Vstupné do muzea je 150 korun.

  Loket, Karlovarský kraj

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky