VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Česká mincovna startuje pětiletou sérii, vzdá poctu národním hrdinům

Sberatel.info

9. března, 2017

Vyvolat diskusi ve společnosti a přispět k medializaci lidí, kteří v novodobé historii našeho státu prokázali nezpochybnitelné hrdinství, má za cíl nová série zlatých a stříbrných medailí České mincovny. Kompletní sada nazvaná „Národní hrdinové“ má během pěti let čítat devatenáct jmen.

Sérii uvádí pocta filozofovi Janu Patočkovi, vysokoškolskému pedagogovi a jednomu ze tří prvních mluvčích Charty 77, který zemřel ve stejném roce po několikahodinovém výslechu na StB. Autorem medaile je výtvarník Jiří Dostál a obě strany první ražby nesou filozofický podtext s odkazem na oběť, kterou svou podporu Chartě přinesl. Následovat v letošním roce budou ještě parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš a jeden z mužů 28. října, ministr financí Alois Rašín, který podlehl v roce 1923 atentátu.

Česká mincovna novou sérii, jež naplňuje její dlouholetou snahu přinášet do veřejného prostoru pozitivní témata a vzory, jež jdou nad rámec běžné mincovní sběratelské produkce, představila v Praze na Novoměstské radnici mimo jiné za účasti filozofa Jana Sokola, ředitele sdružení Post Bellum – Paměť národa Mikuláše Kroupy a historika Petra Koury. Ten je také odborným garantem, který jména pro sérii vybíral.  Jak řekl, hlavním kritériem bylo, aby dotyčná osobnost mohla být určitým morálním vzorem pro ostatní, nicméně si je vědom, že vybraná jména mohou vyvolat diskuse tím, že zařazena byla, nebo naopak nebyla. Cílem bylo vybrat známé i méně známé osobnosti a do finálního výběru vybíral z více než šedesáti kandidátů.

I hrdinové mají chyby

Během tiskové konference se neplánovaně rozhořela diskuse na téma, kdo to vlastně hrdina je a jaký k nim má národ vztah. Filozof Jan Sokol, který si vzal dceru Jana Patočky, takže se velmi dobře znali, poznamenal, že dnes „nemáme hrdiny dramatického okamžiku, ale spíše hrdiny, kteří něco vydrží.“ Série skladbou vybraných osobností oba tyto póly dobře odráží. „Hrdina,“ je podle Jana Sokola „člověk, kterému o něco jde. A jde mu o to dokonce víc než o vlastní život. A to platí na všechny vybrané osobnosti z chystané série.“

sokol „Běda národu, který když potřebuje hrdiny, žádného nenajde.,“ řekl při představení nové série medailí Národní hrdinové filozof Jan Sokol, zeť Jana Patočky. 

 

 

 

Historik Petr Koura přišel se zajímavým postřehem, ke kterému dospěl při studiu osudů hrdinů, jež do projektu vybíral: „Lidé, kteří třeba za okupace pomáhali ukrývat Židy nebo jiné lidi pronásledované nacisty, byli často nonkonformní vůči režimu už dávno předtím. Často měli nějaké chyby, které se pak oficiální historie snaží nepřipomínat.  Ale právě to je věc, která je zlidšťuje.“

V dalších pěti letech by se v emisi pamětních medailí měla objevit tato jména:

2018 – Bedřich Homola, Michal Velíšek, Heliodor Píka

2019 – Jan Palach a Jan Zajíc, Josef Štemberka, Sir Nicholas Winton

2020 – Josef Toufar, Irena Bernášková, Dagmar Šimková

2021 – Tři králové (Josef Balabán, Josef Mašín, Václav Morávek), Milada Horáková, Karel Hašler

mincovnaČeská mincovna představila plánovanou sérii poprvé už počátkem února na veletrhu World Money Fair v Berlíně.

 

 

 

Česká mincovna již vyrazila zahajovací medaili s Janem Patočkou. Dukát s hladkou hranou má hmotnost 3,49 gramu a je ze zlata o ryzosti 986/1000. Vychází v nákladu 500 kusů a stojí 5950 korun.

Stříbrná varianta je větší, váží 31,1 gramu. Kov má ryzost 999/1000 a náklad je tisíc kusů a stojí 1450 korun.

(jj)

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

 • Retromuseum

  Muzeum se sbírkou nábytku, techniky a dopravních prostředků z dob ČSSR.

  Cheb, Karlovarský kraj

  www.retromuseum.cz/
 • Muzeum elektrokytar

  Muzeum se sbírkou českých elektrofonických kytar a aparatur.

  Heřmanův Městec, Pardubický kraj

  retrojolana.cz/
 • Muzeum papírové krásy

  Muzeum se sbírkou blahopřejných pohlednic.

  Liberec - Machnín, Liberecký kraj

  papirovakrasa.wgz.cz/rubriky/uvod...
 • Muzeum Jindřichohradecka

  Betlémy, fenomén Ema Destinnová, šicí stroje Lada i zajímavou numismatickou sbírku - to vše a další zajímavosti týkající se regionu najdete v Muzeu Jindřichohradecka.

  Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

  www.mjh.cz
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky