VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Vlastivědné muzeum láká na výstavu o houbách Mykokosmos

Sberatel.info

17. května, 2018

Do tajuplné říše hub zavede návštěvníky výstava v prostorách Vlastivědného muzea v Olomouci. Nese název Mykokosmos a jejím tématem je pestrý a zajímavý svět hub. Expozice obsahuje fotografie i speciální modely, informuje muzeum na svých stránkách. Expozice je otevřena až do začátku července a podle zástupců muzea potěší především vášnivé houbaře i mykology.

Výstava se nachází v Mendelově sále, který obsadily houby jedlé, nejedlé, jedovaté i léčivé, dobře známé i netradiční, malé i obří, škodlivé i ty, které jsou chráněny zákonem. “Na rozdíl od klasických houbařských výstav se Mykokosmos nezaměřuje pouze na běžně se vyskytující houby, ale věnuje se také dalším, méně známým druhům, o jejichž existenci nemá většina lidí ani potuchy. Pozornost je věnována nejrůznějším aspektům biologie hub, například jejich vztahům s jinými organismy či léčebnému využití. Na své si tak přijdou nejen houbaři, ale i náročnější zájemci o přírodovědné poznání,” říká kurátor sbírky hub muzea Vojtěch Taraška.

Podle odborníků je na světě popsáno více než 100.000 druhů hub, z nichž nejznámější jsou takzvané makromycety, tedy houby s plodnicemi pozorovatelnými pouhým okem. “V českých zemích jich roste přes 3000 druhů, z nichž více než 200 si návštěvníci mohou na této výstavě podrobně prohlédnout díky fotografiím a modelům vyrobeným ze speciálního druhu polystyrenu. Od těch opravdových jsou téměř k nerozeznání, snad až na typickou vůni,” doplňuje mluvčí muzea Renáta Fifková.

Na výstavě, kterou Vlastivědnému muzeu v Olomouci zapůjčila Ornitologická stanice Muzea Komenského v Přerově, lze spatřit také nedávno popsané druhy, jako je suchohřib topolový, který byl v Česku poprvé nalezen u Tovačova na Přerovsku, nebo hřib šedorůžový, který byl objeven jako pro vědu nový druh v roce 2014 v Beskydech, říká mluvčí muzea.

Více o programu muzea, jehož součástí je mimo jiné i Muzeum Zdeňka a Jana Svěrákových najdete zde –

http://www.vmo.cz

ČTK, ilustrační foto: Vlastivědné muzeum

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • IBRA 2021Essen – zrušeno

  Světová výstava poštovních známek

  06.05.2021 - 09.05.2021

  Essen, Německo

  www.IBRA2021.de
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum tajných spolků

  "Muzeum schraňuje artefakty týkající se tajných spolků, zejména svobodných zednářů, ale i některých dalších. Je to zhruba 700 exponátů, které sesbíral majitel muzea v nejrůznějších zemích Evropy, Spojených států a Latinské Ameriky. Návštěvník uvidí základní dokumenty, certifikáty, diplomy, uniformy nebo obřadní oděvy zednářských spolků i literaturu týkající se ezoterických nauk," vysvětluje průvodce Petr Berka. Podobných muzeí je v celém světě pouze sedm. V rámci výkladu se návštěvník může dozvědět také to, jak do tajných spolků vstoupit. Vstupné do muzea je 150 korun.

  Loket, Karlovarský kraj

 • Muzeum Moto & Velo

  Muzeum se sbírkou historických bicyklů a motocyklů.

  Přerov nad Labem, Středočeský kraj

  www.motovelomuzeum.cz/...
 • RetroAutoMuzeum ve Strnadicích na Benešovsku

  Návštěvníci si mohou připomenout, v jakých vozech lidé z někdejších socialistických zemí jezdili od roku 1948 až do 90. let.

  Strnadice, Středočeský kraj

  www.retroautomuzeum.com...
 • Muzeum domečků, panenek a hraček

  V Litomyšli zase vzniklo v bývalé prodejně naproti zámeckému pivovaru soukromé Muzeum domečků, panenek a hraček. Tvoří je sbírky litomyšlské lékařky Dobromily Filové. Za téměř 50 let shromáždila rozsáhlou kolekci z Česka a především ze světa.

  Litomyšl, Pardubický kraj

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky