VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Vysokomýtské muzeum získalo kabriolet Jawa Minor z roku 1939

Sberatel.info

18. října, 2017

Muzeum českého karosářství ve Vysokém Mýtě získalo do svých sbírek stříbrný kabriolet Jawa Minor z roku 1939. Koupilo jej od soukromého majitele, vůz je ve velmi dobrém stavu a je plně funkční. Firma Jawa jej vyrobila v letech 1939 až 1940, výchozí typ vozu s pevnou střechou představila na posledním předválečném autosalonu v Praze v říjnu 1937. Karoserii kabrioletu vytvořila vysokomýtská společnost Carrosserie Sodomka, vysvětluje ředitel Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě Jiří Junek.

Úprava vozu na kabriolet vznikla záhy po zmíněném pražském autosalonu. “Na něm byl představen klasický Jawa Minor a poměrně brzy se na to u Sodomky udělala kabrioletová karoserie,” doplnil Junek.

Úplně první kabriolet si objednal v březnu 1938 Stašek Moravec z Prahy. Na základě spokojenosti s výrobou prvního kusu si v roce 1939 objednala automobilka Jawa u firmy Sodomka větší sérii automobilů Minor s karoserií z Vysokého Mýta. Počet vyrobených kabrioletů dosáhl podle obchodních knih 25 až 26 kusů v rozmezí od května 1939 do dubna 1940. Původního majitele vozu, který získalo do sbírek, muzeum nezná.

Sériové kabriolety se v detailech od prvního vozu z roku 1938 lišily. Zřejmě z důvodu nižší ceny se v této sérii upustilo od sklopných boků stahovacích oken ve dveřích. Velmi proměnlivá byla i finální úprava lakem, bylo vyrobeno po sedmi vozech černých, modrozelených a v úpravě “metalise”, dva modré a po jednom kávovém, vínovém a šedém. Mezi uživatele či zákazníky těchto kabrioletů patřil například Jaroslav Frei, ředitel továrny Jawa, nebo cestovatel a spisovatel Alan Forejt.

Automobil je vybaven vodou chlazeným řadovým dvouválcovým motorem o obsahu 615,75 krychlových centimetrů s výkonem 14 kilowatt. Může dosáhnout až rychlosti 95 kilometrů v hodině. Vůz je opatřený takzvaným certifikátem originality, který vydává Společnost přátel Carrosserie Sodomka automobilům prokazatelně karosovaným firmou Sodomka ve Vysokém Mýtě.

Na veterána za 700.000 korun se podařilo získat dotaci 490.000 korun z ministerstva kultury. Zbytek uhradí muzeum z příspěvku na provoz, který Pardubický kraj jako jeho zřizovatel pro tento účel navýšil.

ČTK, foto: Muzeum českého karosářství

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Auto-moto-antik sběratelská burza Tchořovice

  Největší akce svého druhu v Jižních Čechách.

  27.08.2022 - 27.08.2022

  Tchořovice u Blatné, Česká republika

  www.burzatchorovice.cz/...
 • Hobby burza Kroměříž

  Setkání sběratelů všech oborů.

  04.09.2022 - 04.09.2022

  Kroměříž, Česká republika

  www.hobbyvystaviste.cz...
 • Auto-moto-antik sběratelská burza Tchořovice

  Největší akce svého druhu v Jižních Čechách.

  24.09.2022 - 24.09.2022

  Tchořovice u Blatné, Česká republika

  www.burzatchorovice.cz/...
 • Veletrh Collecta Lublaň

  Největší veletrh sběratelství ve Slovinsku.

  27.09.2022 - 29.09.2022

  Lublaň, Slovinsko

  https://collecta.si/en/h...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum cyklistiky

  Muzeum se sbírkou jízdních kol a velocipedů.

  Nové Hrady, Jihočeský kraj

  www.nove-hrady.cz/cs/m-8-muzeum-cyklisti...
 • Martina Krupičková – obrazy

  Kouzelné obrazy malířky, kterou fascinuje světlo a perspektiva a má překvapivě vedle tematiky měst a přírody ráda také dopravní prostředky na romantickém hradě v Ledči nad Sázavou. Skvělý tip na výlet pro celou rodinu i sběratele umění! šanci máte od 3. do 30. července.

  Ledeč nad Sázavou , Vysočina

  www.martinakrupickova.com...
 • Muzeum Českého ráje v Turnově

  Muzeum, které musí navštívit všichni fandové mineralogie a horolezectví.

  Turnov, Liberecký kraj

  https://www.muzeum-turnov.cz/kde-nas-naj...
 • Muzeum motocyklových závodů

  Muzeum motocyklových závodů, které mají ve městě více než osmdesátiletou tradici: V polovině května se pravidelně v Hořicích na přírodním okruhu konají motocyklové závody 300 zatáček Gustava Havla.

  Hořice na Jičínsku , Královéhradecký kraj

  www.museumcrr.cz
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky