VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

V aukci se prodaly mince a medaile za 150 mil. Kč. Český trh s numismatikou setrvale roste

Sberatel.info

4. Dezember, 2019

V největší letošní numismatické aukci se vydražily mince, medaile a bankovky za více než 150 milionů korun. Dvě nejdražší mince shodně dosáhly konečné dražební ceny 7,35 milionu korun. Aukce téměř 2000 kusů vzácných historických mincí a medailí se uskutečnila v pražském hotelu Mandarin Oriental. Akci pořádal numismatický aukční dům Macho & Chlapovič.

Dražba byla rozdělena do dvou částí podle období, z nichž mince pochází. Aukce se zúčastnili sběratelé z Evropy, Asie, Ameriky a dokonce i Afriky.

V první části se dražily mince a medaile z období Marie Terezie (1740-1780), Františka Lotrinského (1708-1765) a Josefa II. (1741-1790) ze sbírky Jaroslava Kokoluse. Druhá, všeobecná část dražby, se nesla ve znamení různorodých mincí, medailí a bankovek. Zájemci mohli vybírat ze široké palety od antických a keltských mincí, přes bohemikální ražby, ražby mincí rodu Habsburků až po současné mince a bankovky.

Mezi nejvzácnější předměty patřila zlatá dvacetidukátová medaile z roku 1743, vydaná u příležitosti korunovace Marie Terezie v Praze. Její vyvolávací cena začínala na 1,56 milionu Kč. Ještě vyšší vyvolávací cenou se mohl pochlubit velmi vzácný a vyhledávaný zlatý pětidukát Rudolfa II. z roku 1606 z mincovny v Praze, který pocházel ze staré prvorepublikové sbírky. Zájemcům byl nabídnut za 2,6 milionu korun. Oba předměty byly v konečném výsledku vydraženy shodně každý za 7,35 milionu korun včetně aukční přirážky.

“Trend zvyšující se obliby a zájmu Čechů o numismatiku se projevil i při této naší druhé letošní aukci zde v ČR. Zájem českých numismatiků a rovněž investorů roste. Stále více lidí se k numismatice přiklání jako k ideální formě investování,” uvedl Jan Jelínek z aukčního domu Macho & Chlapovič.

bankovka

Zajímavou položkou byla také první emise státovky z roku 1919 s nominální hodnotou 500 korun, jejímž autorem je Alfons Mucha. Tento mimořádně zachovalý exemplář, jehož vyvolávací cena začínala na 1,04 milionu Kč, se nakonec vydražil za 2.3 milionu korun.

Český trh se vzácným numismatickým materiálem činí stovky milionů korun. V českých numismatických aukcích se loni prodaly mince a medaile za 465 milionů korun, což je o 55 milionů Kč více než v předchozím roce a o 165 milionů víc než v roce 2016. Spoluzakladatel aukčního domu Elizej Macho odhadl, že v českých domácnostech jsou numismatické sběratelské předměty za 40 miliard korun. Jejich hodnota byla před deseti lety poloviční.

Aukční dům Macho & Chlapovič stejně jako několik desítek dalších prodejců z celého světa najdete každý rok na veletrhu Sběratel v Praze.

Katalog aukce najdete zde – https://machochlapovic.com/storage/import/catalogues/A20-web.pdf

JJ, foto: aukční dům

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské rozhledy

Sběratelské aukce

  • filatelienumismatikaostatní

    Burda Auction

    79. mezinárodní online aukce vzácných poštovních známek, autografů, mincí a bankovek.

    17.05.2025 - 17.05.2025

    Praha

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

  • MIF International Money Fair Jaro

    Největší veletrh bankovek v Evropě.

    02.05.2025 - 04.05.2025

    Maastricht, Nizozemsko

    https://mifevents.com/ab...
  • Veronafil jaro

    Největší sběratelská akce v Itálii.

    22.05.2025 - 24.05.2025

    Verona, Itálie

    https://www.veronafil.it...
  • 28. světový veletrh olympijských sběratelů

    Mezinárodní setkání sběratelů olympijských předmětů.

    30.05.2025 - 01.06.2025

    Praha, Česká republika

    https://www.olymp-sport....
  • Bratislavské zberatel´ské dni

    Největší veletrh sběratelství na Slovensku.

    06.06.2025 - 07.06.2025

    Bratislava, Slovensko

    https://www.incheba.sk/v...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

  • Muzeum Jawa v Rabakově na Mladoboleslavsku

    Soukromé muzeum motocyklů Jawa a všeho kolem nich.

    Rabakov, Středočeský kraj

    www.jawa-muzeum.cz/
  • Muzeum tajných spolků

    "Muzeum schraňuje artefakty týkající se tajných spolků, zejména svobodných zednářů, ale i některých dalších. Je to zhruba 700 exponátů, které sesbíral majitel muzea v nejrůznějších zemích Evropy, Spojených států a Latinské Ameriky. Návštěvník uvidí základní dokumenty, certifikáty, diplomy, uniformy nebo obřadní oděvy zednářských spolků i literaturu týkající se ezoterických nauk," vysvětluje průvodce Petr Berka. Podobných muzeí je v celém světě pouze sedm. V rámci výkladu se návštěvník může dozvědět také to, jak do tajných spolků vstoupit. Vstupné do muzea je 150 korun.

    Loket, Karlovarský kraj

  • Muzeum dýmek

    Muzeum se sbírkou dýmek od 19. století.

    Proseč, Pardubický kraj

    www.muzeumdymek.cz/
  • Národní technické muzeum

    Největší technické sbírky v České republice pod jednou střechou.

    Praha, Hlavní město Praha

    www.ntm.cz
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Schlagwörter