VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Na Přírodovědecké fakultě budou vystaveny mapy bitvy o Maltu

Sberatel.info

19. Juli, 2016

Na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy na pražském Albertově se dnes uskuteční vernisáž netradiční výstavy, která představí čtyři verze unikátní renesanční mapy Velkého obležení Malty z roku 1565. Fanoušci historie si expozici, kterou provázejí videoprezentace a další zajímavosti o slavné bitvě o Maltu, mohou přijít prohlédnout až do konce srpna.

Výstava nazvaná Siege maps: keeping memory safe (Mapy obležení jako záchrana paměti) má podle autorů zároveň podpořit česko-maltskou přihlášku do mezinárodního Registru programu Paměť světa světového dědictví UNESCO.

Z 350 celkově zapsaných památek zatím tvoří kartografické dokumenty pouhá čtyři procenta. Zda bude památka přijata, bude známo příští rok v červnu. Česko má již v registru pět zápisů.

Tři vystavené verze mapy bitvy (první, třetí a čtvrtá) pocházejí z kartografických sbírek National museum of Fine Arts na Maltě. Druhá verze byla nalezena Josephem Schirem díky digitalizovaným a zveřejněným mapám v Mapové sbírce Přírodovědecké fakulty.

V současnosti jde podle pořadatelů o jediný dochovaný výtisk v euro-amerických sbírkách. Díky tomu mohl být po 450 letech znovu sestaven celý cyklus válečného zpravodajství z rozhodující bitvy o Maltu.

V květnu 1565 zaútočilo na Maltu turecké vojsko s 40 tisíci muži. Proti nim stálo pouhých 540 maltských řádových rytířů a osm tisíc Malťanů a evropských žoldnéřů. Přestože přesila byla obrovská, podařilo se po čtyřech měsících obléhání Turky porazit. Autorem map byl Giovanni Francesco Camocio (1501-1575). Nejenže rychle a účinně informovaly Evropu o stavu obležení, ale především jako první přinesly zprávu o prohře Turků.

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské rozhledy

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

  • jarní Retro Garáž

    Největší jarní burza motocyklů, automobilů a s nimi spojených řemesel a aktivit.

    28.03.2026 - 28.03.2026

    Lysá nad Labem , Česká republika

    www.retro-garaz.cz
  • Brněnské sběratelské setkání

    Devatenácté Brněnské sběratelské setkání, které pořádá Klub filatelistů Alfonse Muchy. Zahrnuje oblasti filatelie, filokartie, filumenie, numismatiky i notafilie. Akce se uskuteční uskuteční v sále Otakara Motejla.

    11.04.2026 - 11.04.2026

    Brno, Česká republika

    https://19bss.webnode.cz...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

  • Muzeum českého karosářství

    Historie karosářství má ve Vysokém Mýtě bohatou tradici. Jejím hlavním představitelem a významným karosářem v našem městě, celém Československu i v zahraničí se stal automobilový designér Josef Sodomka mladší. Byl pokračovatelem rodinné firmy, která se z původní výroby kočárů přeorientovala na produkci špičkových automobilových karoserií. Podnik se pod jeho vedením specializoval nejen na karosování světoznámých značek, ale také na automobily pro významné osobnosti své doby.

    Vysoké Mýto, Pardubický kraj

  • Vlastivědné muzeum v Olomouci

    Vystavuje mimo jiné poklad zlatých mincí, které vykopal jejich nálezce na šibeničním vrchu v Uničově na Olomoucku v roce 1911.

    Olomouc, Olomoucký kraj

    www.vmo.cz
  • Muzeum betlémů

    Muzeum se sbírkou historických betlémů.

    Třebechovice, Královéhradecký kraj

    www.betlem.cz/cz/
  • Muzeum miniatur

    Muzeum se sbírkou mikrominiatur.

    Praha, Hlavní město Praha

    www.muzeumminiatur.cz/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Schlagwörter