VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Fenomén Zbrojovka přibližuje práci v továrně díky náhodou zachráněným snímkům

Sberatel.info

9. October, 2022

Kniha fotografií Fenomén Zbrojovka, které dokumentují několik dekád života brněnské továrny Zbrojovka, vznikla jen díky náhodnému setkání před 15 lety. Fotograf Roman Franc se spolužákem tehdy zachránili před zničením na 80.000 negativů fotografií z fotoarchivu zaniklé továrny.

V prostorách areálu, kde vyrůstá čtvrť Nová Zbrojovka, tvůrci knihu pokřtili a představili i navazující výstavu fotografií. Na místě se také sešli pamětníci, kteří v továrně kdysi pracovali a Roman Franc pořídil jejich společnou fotografii.

Ve Zbrojovce se mimo jiné vyráběly cestovní psací stroje různých barev Consul 231.2, 1531 s černobílou páskou a 235, 236 s dvoubarevnou páskou.

Cesta k vydání knihy začala před 15 lety, kdy se Franc se spolužákem opakovaně vraceli do chátrajícího areálu někdejší továrny a fotografoval zajímavá místa. “Potkali jsme člověka, co nesl negativy k likvidaci. Přišlo nám líto, že se vyhazují staré filmy, tak jsme si je vzali a schovali je. Moc jsme nevěděli, co si s nimi počít,” popsal ČTK Franc, který je dnes studentem doktorského studia Institutu tvůrčí fotografie na Slezské univerzitě v Opavě.

Na některé negativy se zběžně podívali, podrobněji se jimi ale nezabývali. „Zdálo se nám, že se ty fotky Zbrojovky nějak týkají. Kolegovi to nedalo a sem tam do negativů nakukoval a došlo nám, že jde opravdu o fotoarchiv Zbrojovky,” doplnil Franc.

Filmy nebyly nijak datované, přesto se podařilo určit, že mapují období od 50. do konce 70. let minulého století a možná i začátek 80. let. Autoři vyhledali některé pamětníky, kterým výběr z fotografií ukázali a díky tomu našli další bývalé zaměstnance továrny. Jejich příběhy pomáhala sbírat i spisovatelka Alena Kastnerová. „Do knihy se všechny příběhy nedostaly, nakonec jsme použili spíš útržkovitá vyjádření. Postupně by se měly stát součástí webu Fenomén Zbrojovka. Co ale bylo těm vzpomínkám společné, byly pozitivní vzpomínky na atmosféru a skvělý kolektiv lidí,” doplnil Roman Franc.

Loni Franc celý archiv nabídl Brnu k ochraně a publikování. Pečovat o něj bude Muzeum města Brna, které se podílelo i na vzniku publikace. Knihu vydává TIC Brno, finančně na vznik knihy vedle města přispěl i developer CPI Property Group, který na místě někdejší továrny nyní staví čtvrť Nová Zbrojovka.

Koncept celé publikace připravili Roman Franc a grafický designer Jozef Ondrik, koncepci, výběr a uspořádání obrazové části publikace vytvořila teoretička fotografie Lucia L. Fišerová.

Více se dozvíte zde.

ČTK, foto: Fenomén Zbrojovka

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

  • filatelienumismatika

    Burda Auction

    76. mezinárodní sálová aukce vzácných poštovních známek, autografů, mincí a bankovek.

    14.09.2024 - 15.09.2024

    www.burda-auction.com/cz...
VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

  • Alpen-Adria 2024 Amberg

    Mezinárodní filatelistická výstava.

    13.09.2024 - 15.09.2024

    Amberg, Německo

    www.alpeadria.eu/exhibit...
  • Heulos burza Jihlava

    Bleší trh všech věcí.

    21.09.2024 - 21.09.2024

    Jihlava, Česká republika

    https://www.burzajihlava...
  • Collecta Lublaň

    Největší akce pro sběratele všech oborů ve Slovinsku.

    30.09.2024 - 02.10.2024

    Lublaň, Slovinsko

    https://collecta.si/en/h...
  • Casino 2000 – Salon des Collectionnneurs – Luxembourg

    Mezinárodní akce zaměřená na bankovky, mince, medaile, poštovní známky a pohlednice.

    06.10.2024 - 06.10.2024

    Mondorf-les-Bans, Lucembursko

VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

  • Trabant muzeum

    Muzeum se sbírkou automobilů.

    Praha, Hlavní město Praha

    www.trabantmuzeum.cz/...
  • Muzeum lázeňských pohárků

    "V současné době vystavujeme zhruba 1850 kusů pohárků, které byly vyrobeny mezi lety 1780 a 1960 s tím, že naprostá většina té sbírky pochází z let 1800 až 1945. Vystavujeme je v šesti místnostech celkem na 480 čtverečných metrech," popisuje expozici lázeňských pohárků průvodce Lukáš Lojín. Pohárky jsou převážně porcelánové, ale muzeum ukazuje také pohárky ze skla, cínu, plastu, ze stříbra nebo z kameniny. Návštěva muzea stojí 75 korun.

    Loket, Karlovarský kraj

  • Cvokařské muzeum

    Muzeum se sbírkou hřebíků a cvočků.

    Rožmitál pod Třemšínem, Středočeský kraj

    www.staryrozmital.cz/...
  • Muzeum autíček

    Muzeum se sbírkou modelů automobilů.

    Příseka u Brna, Jihomoravský kraj

    www.muzeumauticek.cz/cz/uvodni-stranka.h...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Tags