VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Národní muzeum ukazuje styly oblékání manželek prezidentů od vzniku Československa

Sberatel.info

30. May, 2023

Styly oblékání a oděvní etiketu manželek českých a československých prezidentů představuje nová výstava v Národním muzeu. Návštěvníky provede obdobím sta let od vzniku Československé republiky. Měnící se dobu i společenské klima přiblíží právě i na tom, jak se 12 prvních dam oblékalo a jak reprezentovaly sebe, úřad prezidenta i celou zemi.

Autoři výstavy do ní zahrnuli oděvy a módní i jiné doplňky manželek prezidenta od Charlotty Masarykové po současnou Evu Pavlovou.

Inaugurační oděv Evy Pavlové, kostýmek v barvě magenta, který mnozí mají ještě v paměti, spolu s lodičkami a brožemi uvozuje celou výstavu, nad níž první dáma převzala záštitu.

Kurátorka výstavy Miroslava Burianová uvedla, že zatím jsou oděvy současné manželky prezidenta ve výstavě zapůjčené, ale jedná se o jejich darování Národnímu muzeu. V druhé části výstavy je ve vitríně ještě plášť stejné barvy, který Pavlová oblékla později v den inaugurace. Většina vystavených modelů je pak ze sbírek Národního muzea.

“Národnímu muzeu se v posledních letech podařilo obohatit fond textilu a módy o řadu modelů některých manželek našich prezidentů. Návštěvníci se tak na výstavě mohou těšit nejen na společenské šaty Hany Benešové, Dagmar Havlové či Livie Klausové, ale také na různé volnočasové modely,” uvedl generální ředitel muzea Michal Lukeš.

Návštěvníci seznají, že každá z prvních dam měla k módě odlišný přístup. Zatímco Charlotta Masaryková nosila převážně bílou batistovou halenku se stojáčkem a dlouhou sukni, a pokroková byla jen ve svých politických názorech, pro Hanu Benešovou jsou typické elegantní kostýmy doplněné klobouky a rukavičkami.

Marta Gottwaldová proslula snahou napodobit styl své předchůdkyně a svými kožichy, které nosila i v létě. Naopak Marie Zápotocká a Božena Novotná, manželky dělnických prezidentů, ve svých neforemných šatech a kostýmech působily v prostředí Pražského hradu těžkopádně.

Výstava není koncipovaná chronologicky, ale tematicky, společně se tedy ukazují oděvy jednotlivých žen pro různé příležitosti. Zvlášť je koutek s reprezentativními šaty, zvlášť s oděvy na zahraniční cesty, jinde se ukazují kousky oděvů, které první dámy nosily třeba při své charitativní činnosti. V této části výstavy někteří návštěvníci mohou poznat například svetr Olgy Havlové s geometrickými vzory. Oděvy doplňují boty, kabelky, šálky či šperky.

Bývalá první dáma Ivana Zemanová je prezentovaná v tématu, které je věnováno koníčkům. “Na první dámu se chovala trochu nezvykle. Kromě toho, že se obrací hodně do soukromí, což není jediná, tak jsme tam zachytili její vztah a podporu ženám v armádě,” řekla kurátorka výstavy. Ve druhém z výstavních sálů tedy je figurína s kalhotami a košilí s krátkým rukávem ve vojenských barvách, inspirovaná oděvem Ivany Zemanové.

Více informací najdete zde.

ČTK, foto: Národní muzeum

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Monexpo Numismatic Fair Paris

  Mezinárodní veletrh mincí a bankovek.

  09.12.2023 - 09.12.2023

  Paříž, Francie

  www.nicolasquentin.com ...
 • Hong Kong Numismatic Fair

  Jedna z největších numismatických akcí v regionu Asie.

  11.12.2023 - 13.12.2023

  Hong Kong, Čína

  hkinf.hk
 • Aarados Auction Banknote and Coin Fair Bahrain

  Veletrh mincí, bankovek a cenných papírů.

  25.01.2024 - 27.01.2024

  Manama City, Bahrajn

  www.aradosauctions.com ...
 • Paris Paper Money Show

  41. ročník veletrhu bankovek a cenin.

  10.02.2024 - 10.02.2024

  Paříž, Francie

  www.papier-monnaie.com ...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Minipivovar a hotel Belveder s pivovarnickým muzeem

  Přijeďte ochutnat železnorudské pivo do hotelu, jehož majitel je velkým přítelem Klubu sběratelů kuriozit a tím i všech sběratelů.

  Železná Ruda, Plzeňský kraj

 • Muzeum panenek a medvídků

  Muzeum se sbírkou panenek a medvídků od roku 1840.

  Troskovice, Liberecký kraj

  www.muzeumpanenek.cz/...
 • Železniční muzeum ČD

  Muzeum se sbírkou historických kolejových vozidel.

  Lužná u Rakovníka, Středočeský kraj

  www.cdmuzeum.cz/
 • Muzeum krajky a prodejní galerie

  Muzeum se sbírkou krajek.

  Vamberk, Královéhradecký kraj

  www.vkrajka.cz/cz/muzeum-krajk...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Tags