VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sportovce jako heroickou bytost zachycenou v mezních emocích představuje výstava „Sport ve výtvarném umění“

Sberatel.info

9. August, 2023

Výstavu připravila Galerie Slováckého muzea. Má představit člověka v ladnosti, často také surovosti pohybu, blízkost vítězství i prohry, přátelství, rivalitu i intriky.

“Původním impulzem k této výstavě se stalo několik děl sochaře Evžena Macků, která zobrazují sportovní tematiku a která se nacházejí ve sbírce Galerie Slováckého muzea. K nim se postupně přidávaly další práce od současných i starších autorů. Vznikl tak mix klasických i nových médií, jehož ambicí není prozkoumat téma sportu v celé jeho šíři, ale vytvořit sondu, která naznačí různé možnosti zpracování a přístupů,” uvedl kurátor výstavy Lukáš Malina.

Dva přístupy podle něj vyčnívají. “Jednak pohled na sportovce jako na heroickou bytost, zachycenou v mezním, vypjatém pohybu a emocích. Soustředěnou, vážnou, možná unavenou a vyčerpanou, avšak pořád si uchovávající vznešenost. V opozici k němu se pak nacházejí díla, která tento pohled zesměšňují a shazují. Podobně, jako když se ve starém Římě, v průvodu triumfátora, vždy pohybovala určená osoba, jejímž úkolem bylo jej libovolně a beztrestně zesměšňovat. Tyto dva pohledy, heroický a groteskní, jsou však v opozici jen zdánlivě,” uvedl Malina.

Návštěvníci uvidí díla 14 autorů. Výstava odráží i pohled společnosti na atletické stadiony, tenisové kurty či fotbalová hřiště. “Jsou dnes čím dál více vnímána jako půda nesoucí až jistou posvátnost. ‘Bohové’, kteří z ní vzcházejí, jsou stavěni na piedestaly a stávají se modlami a měřítkem úspěchu. Zachycené ‘posvátné’ momenty se tak skrze výtvarné umění, zvláště pak skrze fotografii, stávají samy jistou formou umění,” uvedl kurátor.

K výstavě je připraveno i rodinné sportovní odpoledne nazvané Děcka, rychle sem! V rámci volného vstupu do galerie si návštěvníci budou moci vyzkoušet sportovní aktivity, například box, střelbu na branku nebo stolní tenis. Mladší účastníci budou střílet na cíl a trénovat skok daleký.

Více se o výstavě, která potrvá do 1. října, můžete dozvědět zde.

ČTK, foto: Slovácké muzeum

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Monexpo Numismatic Fair Paris

  Mezinárodní veletrh mincí a bankovek.

  09.12.2023 - 09.12.2023

  Paříž, Francie

  www.nicolasquentin.com ...
 • Hong Kong Numismatic Fair

  Jedna z největších numismatických akcí v regionu Asie.

  11.12.2023 - 13.12.2023

  Hong Kong, Čína

  hkinf.hk
 • Aarados Auction Banknote and Coin Fair Bahrain

  Veletrh mincí, bankovek a cenných papírů.

  25.01.2024 - 27.01.2024

  Manama City, Bahrajn

  www.aradosauctions.com ...
 • Paris Paper Money Show

  41. ročník veletrhu bankovek a cenin.

  10.02.2024 - 10.02.2024

  Paříž, Francie

  www.papier-monnaie.com ...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Tags