VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Ozdobou jarní sálové aukce Antium Aurum je ucelená sbírka střeleckých medailí a dekorací

Sberatel.info

20. April, 2022

Čítá na 260 položek s časovým rozptylem až do roku 1850. Jedná se především o střelecké medaile z Čech, Moravy a Slezska, vládní střelecké medaile z období vlády Františka Josefa I. a medaile ze střeleckých závodů v Německu a Švýcarsku. V XIII. sálové aukci, která proběhne 30. dubna v pražském hotelu Carlo IV. se budou dražit také střelecké poháry, odznaky a dekorace. Navazující dražby nabídnou vzácné mince a medaile z období vlády Habsburků nebo Československa včetně vzácných svatováclavských dukátů.

V sobotu 30. dubna proběhnou dvě sálové aukce s Live Bidding v jeden den: Dopoledne se uskuteční XIII. aukce se zaměřením na střelecké medaile a dekorace  a odpoledne se uskuteční XIV. aukce mincí a medailí. XV. internetová aukce mincí a medailí pak proběhne následující den v neděli 1. května.

 Všechny plánované dražby nabídnou vzácné habsburské a světové mince a medaile mimo jiné  Československa, Švýcarska, Německa, Francie, Ruska a dalších zemí. Sálové aukce budou přenášeny prostřednictvím internetu a bude se jich tedy možné zúčastnit a dražit na dálku (Live Bidding).

Odkaz na katalogy jednotlivých aukcí najdete zde.

Střelecké medaile patřily od 16. století k ceněným trofejím

Získání střelecké medaile s sebou neslo vysokou společenskou prestiž. Střelecké slavnosti začali původně pořádat bohatí měšťané pro své střelecké sbory a brzy se k nim připojila také šlechta. Největší rozkvět pak zaznamenaly v 19. a počátkem 20. století.

Účastníci měli možnost prokázat své střelecké umění a dovednost v zacházení se střeleckými zbraněmi.  Odměnou vítězům byly právě střelecké medaile ražené z různých kovů a v různých velikostech. Pokaždé se ale jednalo o mistrovská medailérská díla, na jejichž vzniku se podíleli přední medailéři a zlatníci své doby.

Měděný odražek medaile III. Německé spolkové střelby ve Vídni z roku 1868 (2)

Střelecká slavnost byla privilegovanou společenskou událostí, která proto poutala pozornost široké veřejnosti. Často se konaly pod patronací vládnoucí dynastie a střelecké medaile se tak už v době svého vzniku stávaly vyhledávanými sběratelskými předměty. A zůstaly jimi dodnes.  

4 Dukát Slavnostní střelba střeleckého spolku Vídeň z roku 1873, měděný odražek medaile II. (13)
Rakouské spolkové střelby Innsbruck z roku 1885 (3)

Jak se píše v úvodu Stručného přehledu vývoje střelectví na Moravě a Slezsku „medaile je dokument o politických, národních, hospodářských, kulturních i sportovních událostech, jež ovlivňují život státu. Je svým významem klenotem nebo dokladem, obrazem nebo talismanem, vyznamenáním nebo památkou. Zahrnuje v sobě vše, od ideálu k reklamě, od ušlechtilého uměleckého díla až po dílo umělecky zcela bezvýznamné“. 

Velká část střeleckých medailí se dnes nachází v muzejních sbírkách, koupit proto ucelenou partii ve vysokém stupni zachovalosti je výjimečnou příležitostí, která se na numismatickém trhu objevuje jen velmi vzácně.

 V XIV. sálové aukci  se bude dražit 286 položek včetně oblíbených svatováclavských dukátů

Aukce tradičně začne dražbou mincí a medailí z období vlády Habsburků. Co do počtu položek je nejvíce zastoupeno období vlády Františka Josefa I., kde budou v nabídce opět mince v mimořádných zachovalostech. Na které položky je dobré zvlášť upozornit? 

K nejzajímavějším položkám patří Tolar 1605 z mincovny Jáchymov (314)
5 Dukát 1642 z mincovny Vídeň (326)
2 Tolar 1629 Kladsko (329)
K atraktivním draženým mincím patří také položka 434 – 9 Dukát 1896 z miléniové ražby s nákladem 100 ks

Následně budou draženy mince a medaile z Československa včetně velmi oblíbených svatováclavských dukátů.  Zastoupeny budou jak 10 Dukáty, tak i 5ti, 2 a 1 dukáty.

Tolar Raxalpa 1877 (452)
2 Zlatník Kutná Hora 1887 (467)
Výjimečně zachovalé mince 100 Koruna 1911 (479)

Antium Aurum  patří mezi tří největší české aukční síně zaměřené na prestižní numismatiku. Mezi nimi je navíc držitelem rekordu, kdy na její aukci v říjnu loňského roku, byla vůbec poprvé v historii dražena nejvzácnější československá mince 5 Dukát 1937. V konečném výsledku dosáhla historické ceny 850.000 eur bez aukční přirážky.

100 Koruna 1912 (480)
Mimořádně raritní zkušební ražba 10 Koruny 1893 (496)

red, foto: Antium Aurum 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Heulos burza Jihlava

  Bleší trh všech věci.

  20.07.2024 - 20.07.2024

  Jihlava, Česká republika

  https://www.burzajihlava...
 • Mezinárodní veletrh Sběratel

  26. ročník mezinárodního veletrhu poštovních známek, mincí, bankovek, pohlednic, minerálů a dalšího sběratelství. Největší setkání sběratelů ve střední a východní Evropě. Více než 220 vystavovatelů z 35 zemí a 10 000 návštěvníků z celého světa. Možnost nechat si zdarma ocenit vlastní sbírky od nezávislých znalců z profesních organizací jako je Svaz českých filatelistů nebo Česká numismatická společnost.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/podzim...
 • Trading Expo & Alternativní investice

  Profesionálové a špičkoví odborníci v různých investičních oblastech mají za úkol na konferenci Trading Expo & Alternativní investice představit svůj obor zájemcům o alternativní investice tak, aby vzbudili jejich pozornost a přispěli k jeho popularizaci. A jejich rady a postřehy budou, vzhledem k aktuální inflační vichřici, letos o to cennější. O čem se bude mluvit? Poštovní známky, mince, nemovitosti, veteráni, drahé kovy, drahé kameny a další…

  07.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.tradingexpo.cz
 • Vinyl & Stereo Expo

  Největší podzimní akce pro sběratele vinylových desek, CD, kazet a hudebních memorabilií. Veletrhu se účastní prodejci z České republiky i ze zahraničí, například z Německa, Rakouska nebo Francie, kteří do Prahy stejně jako v minulých letech přivezou špičkový sběratelský materiál, raritní desky nebo signovaná alba. Součástí akce je také speciální sekce věnovaná jen metalové hudbě Rock & Metal Market.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.vinylexpo.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Železniční muzeum ČD

  Muzeum se sbírkou historických kolejových vozidel.

  Lužná u Rakovníka, Středočeský kraj

  www.cdmuzeum.cz/
 • Muzeum vltavínů

  Muzeum se sbírkou unikátních drahokamů.

  Český Krumlov, Jihočeský kraj

  www.vltaviny.cz/
 • Muzeum psacích strojů

  Muzeum se sbírkou historických psacích strojů. e-mail: [email protected]

  Česká Kamenice, Ústecký kraj

 • Muzeum harmonik

  Muzeum se sbírkou klávesových a knoflíkových harmonik.

  Litovel, Olomoucký kraj

  www.muzeumharmonik.estranky.cz/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Tags