VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Rozděleno! Česká národní banka zve na výstavu o vzniku české koruny

Sberatel.info

14. February, 2023

Výstava nazvaná „Rozděleno!“ připomíná měnovou odluku mezi Českem a Slovenskem v roce 1993. Mapuje vznik a podobu koruny české a slovenské koruny po rozdělení společného státu.

Na výstavě jsou k vidění vzory původních československých bankovek a mincí, kolkované peníze, které se využívaly v době odluky, i nové vzory české i slovenské měny.

Expozice je určena pro širokou veřejnost a zaměřuje se na proces rozdělení Československa z pohledu centrální banky. “Provádí celým procesem od počátků, kdy se začalo vážně hovořit o rozdělení, přes rozdělení samotné až nakonec ke vzniku českých bankovek a mincí a jejich uvedení do oběhu,” řekl Jakub Kunert z Archivu ČNB.

“Primárně je zaměřená na Českou republiku, ale určitou částí se snaží nahlížet na to, jak to vypadalo na Slovensku. Když my jsme zde platili kolkovanými penězi, tak jakými kolkovanými penězi platili oni. Aby zde bylo určité srovnání, protože celý proces byl z obou stran a byl v úzké kooperaci,” doplnil Kunert.

S rozdělením Československa na počátku roku 1993 zanikla také Státní banka Československa a vznikly ČNB a Národní banka Slovenska jako centrální banky obou zemí. Zpočátku fungovaly se společnou měnou a plánovalo se, že si ji ponechají zhruba do poloviny roku. Jednotná měna se ale ukázala jako neudržitelná kvůli odlišným ekonomickým potřebám obou států. Měnová odluka proto nastala k 8. únoru 1993.

Po odluce se zpočátku využívaly kolkované československé bankovky, které později nahradila vlastní platidla obou států. Odluka byla bez zásadních komplikací. Podle Kunerta byly zaznamenány případy, kdy byly strhávány kolky ze slovenských bankovek nižších nominálních hodnot, které se v Česku nekolkovaly, protože slovenská koruna byla slabší než česká. Nebyla to ale masová záležitost.

Zatímco Česko si vlastní měnu stále ponechává, Slovensko v roce 2009 vstoupilo do eurozóny. Slovenská koruna tehdy zanikla a země od té doby používá společnou evropskou měnu.

Výstava Rozděleno! je jedním z projektů, kterými ČNB připomíná 30. výročí svého vzniku. Tento měsíc centrální banka uvolnila do oběhu speciální tisícikorunovou bankovku s přetiskem připomínajícím měnovou odluku. V letošním roce také plánuje pořádání konferencí pro odborníky i pro veřejnost zaměřených na vývoj českého bankovnictví nebo na dopady finanční krize v roce 2009 na tuzemský bankovní sektor.

Výstavu bude možné navštívit do konce roku. Přístupná je od úterý do pátku od 09:00 do 17:00 a v sobotu od 10:00 do 18:00. Vstup na výstavu je zdarma.

ČTK, jj, foto: ČNB

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

  • MIF Maastricht

    Největší veletrh bankovek a papírových cenin.

    03.05.2024 - 05.05.2024

    Maastricht, Nizozemsko

    https://mifevents.com/en...
  • Heulos burza Jihlava

    Bleší trh všech věci

    18.05.2024 - 18.05.2024

    Jihlava , Česká republika

    https://www.burzajihlava...
  • Paris Philex 2024

    Tradiční filatelistický veletrh.

    30.05.2024 - 01.06.2024

    Paříž, Francie

    https://urlz.fr
  • Army Fest Kroměříž

    Prodejní výstava historického a moderního vojenství.

    23.06.2024 - 23.06.2024

    Kroměříž, Česká republika

    www.hobbyvystaviste.cz...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

  • Muzeum krajky a prodejní galerie

    Muzeum se sbírkou krajek.

    Vamberk, Královéhradecký kraj

    www.vkrajka.cz/cz/muzeum-krajk...
  • Muzeum másla

    Muzeum se sbírkou obalů a pomůcek.

    Máslovice, Středočeský kraj

    www.maslovice.cz/web/cs/muzeum-masla...
  • Království železnic

    Muzeum se sbírkou modelů v pohybu.

    Praha, Hlavní město Praha

    www.kralovstvi-zeleznic.cz/...
  • Muzeum tajných spolků

    "Muzeum schraňuje artefakty týkající se tajných spolků, zejména svobodných zednářů, ale i některých dalších. Je to zhruba 700 exponátů, které sesbíral majitel muzea v nejrůznějších zemích Evropy, Spojených států a Latinské Ameriky. Návštěvník uvidí základní dokumenty, certifikáty, diplomy, uniformy nebo obřadní oděvy zednářských spolků i literaturu týkající se ezoterických nauk," vysvětluje průvodce Petr Berka. Podobných muzeí je v celém světě pouze sedm. V rámci výkladu se návštěvník může dozvědět také to, jak do tajných spolků vstoupit. Vstupné do muzea je 150 korun.

    Loket, Karlovarský kraj

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Tags