VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Zub dravého dinosaura a další vzácné nálezy uvidíte na výstavě v Brně

Sberatel.info

8. June, 2023

Jediný zub dravého dinosaura nalezený na území České republiky nebo spodní čelist neandrtálce vystavuje Moravské zemské muzeum. Zub pochází z bývalého lomu na Švédských šancích v Brně.

Jde o nejvýznamnější exponát výstavy věnované Antonu Rzehakovi, všestrannému vědci, který v Brně působil na přelomu 19. a 20. století. Některé fosilie si může veřejnost prohlédnout vůbec poprvé.

“Mnohé exponáty spojené s Antonem Rzehakem jsme znovuobjevili právě při přípravě výstavy. Uvidíme tu zkameněliny takřka ze všech geologických období od prvohor po čtvrtohory zastoupených v okolí Brna,” uvedla Růžena Gregorová, vedoucí muzejního geologicko-paleontologického oddělení.

Moravský Němec Rzehak pocházel z Nikolčic na Břeclavsku, žil v letech 1855 až 1923. Působil na brněnské technice a také v tehdejším Františkově muzeu. Činorodě se věnoval geologii, paleontologii i archeologii. Publikoval na 300 odborných prací.

Výstava kromě Rzehaka samotného připomíná také německou tradici vědy na Moravě, po druhé světové válce a odsunu Němců spíše opomíjenou. Jde tak o jistou splátku dluhu, uvádějí tvůrci výstavy.

“Anton Rzehak přispěl fascinujícím způsobem k moravské vědě, ale zároveň velmi těžko hledal svoji cestu k nově vznikajícímu československému státu,” řekl znalec vědcova života Petr Peňáz.

Rzehakovy nálezy se zachovaly ve sbírkách Moravského zemského muzea, Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity a Muzea města Brna. Lidé si prohlédnou třeba spirální schránky hlavonožců z lomu Hády, pozůstatky ryb a krytolebců z Boskovické brázdy i pozůstatky velkých třetihorních savců z pískoven a cihelen z Brna a okolí.

Archeologickou činnost Rzehaka připomínají třeba nálezy ze starší doby bronzové z Měnína u Brna. “Mezi top exponáty bude patřit spodní čelist neandrtálce z jeskyně Švédův stůl, jejíž nález Rzehak zpracovával v roce 1906,” uvedl archeolog Martin Oliva z Ústavu Anthropos.

Zub dinosaura Rzehak považoval za pozůstatek mořského krokodýla, poté se na něj v podstatě zapomnělo, byť zůstal součástí univerzitních sbírek. Teprve před deseti lety byl přisouzen suchozemskému jurskému masožravci.

Více se o výstavě dozvíte zde.

ČTK, foto: Moravské zemské muzeum

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Monexpo Numismatic Fair Paris

  Mezinárodní veletrh mincí a bankovek.

  09.12.2023 - 09.12.2023

  Paříž, Francie

  www.nicolasquentin.com ...
 • Hong Kong Numismatic Fair

  Jedna z největších numismatických akcí v regionu Asie.

  11.12.2023 - 13.12.2023

  Hong Kong, Čína

  hkinf.hk
 • Aarados Auction Banknote and Coin Fair Bahrain

  Veletrh mincí, bankovek a cenných papírů.

  25.01.2024 - 27.01.2024

  Manama City, Bahrajn

  www.aradosauctions.com ...
 • Paris Paper Money Show

  41. ročník veletrhu bankovek a cenin.

  10.02.2024 - 10.02.2024

  Paříž, Francie

  www.papier-monnaie.com ...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum lázeňských pohárků

  "V současné době vystavujeme zhruba 1850 kusů pohárků, které byly vyrobeny mezi lety 1780 a 1960 s tím, že naprostá většina té sbírky pochází z let 1800 až 1945. Vystavujeme je v šesti místnostech celkem na 480 čtverečných metrech," popisuje expozici lázeňských pohárků průvodce Lukáš Lojín. Pohárky jsou převážně porcelánové, ale muzeum ukazuje také pohárky ze skla, cínu, plastu, ze stříbra nebo z kameniny. Návštěva muzea stojí 75 korun.

  Loket, Karlovarský kraj

 • Muzeum rekordů a kuriozit

  Muzeum se sbírkou ojedinělých předmětů.

  Pelhřimov, Vysočina

  www.muzeumrekorduakuriozit.cz/...
 • Muzeum harmonik

  Muzeum se sbírkou klávesových a knoflíkových harmonik.

  Litovel, Olomoucký kraj

  www.muzeumharmonik.estranky.cz/...
 • Retroautomuzeum

  Muzeum se sbírkou automobilů z let 1948 - 1989.

  Strbadice u Benešova, Středočeský kraj

  www.retroautomuzeum.com/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Tags