VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Na poště je nově možné koupit muchomůrku červenou i hřiba satana

Sberatel.info

23. dubna, 2020

Poštovní známky se zajímavým motivem nejen pro houbaře vydává před nadcházející houbařskou sezonou Česká pošta. Známkový sešitek představuje naše nejznámější jedovaté houby - muchomůrku červenou a hřiba satana. Současně vychází také poštovní známka emitovaná v rámci společného vydání EUROPA poštovních správ sdružených v organizaci PostEurop, která pro letošní rok vyhlásila téma „poštovní cesty“.

Autorem kresby jedovatých hub je Mikuláš Kavan. Známky nesou nominále zastoupené písmenem „B“, které odpovídá ceně za vnitrostátní obyčejné psaní v aktuální ceně 19 Kč. Jedná se o samolepící známky umístěné v sešitku po deseti kusech. Tisklo se ofsetem v nákladu 150 000 kusů sešitků.

 

Jak připomíná Česká pošta v tiskové zprávě, muchomůrka červená patří k nejznámějším jedovatým houbám, ačkoliv fatální otravy jsou vzácností. Možná je záměna s velmi podobnou muchomůrkou královskou, která je však také jedovatá. Hřib satan je pak největším hřibem, který se vyskytuje na území bývalého Československa. Satan se vyskytuje vzácně v nížinách a pahorkatinách v listnatých lesích na alkalických podkladech v oblastech teplomilné květeny.

známka jedovaté houby_sešitek

Společné vydání EUROPA, jež každý rok iniciuje asociace veřejných evropských poštovních operátorů, je vždy zajímavou přehlídkou toho, jak se zadaného motivu zhostí jednotlivé země. Všechny vydané poštovní známky je pak možné vidět na jednom místě třeba na květnovém filatelistickém veletrhu v německém Essenu. Ten se letos bohužel v důsledku koronavirové krize nekoná.

 

 

Jak uvádí Česká pošta, předlohou pro naši emisi je dobový výjev, zobrazující akt převozu pošty prostřednictvím koní a koňského povozu, oproti originálu dokolorovaný s využitím současného zažitého barevného spektra poštovních barev. Symbolicky tak propojuje minulost a současnost poštovnictví na našem území.

Autorem poštovní známky, která byla vytištěna plnobarevným ofsetem v nákladu 108 000 kusů, je  výtvarník Jan Maget. Má nominále písmena „E“, které odpovídá ceně za obyčejnou zásilku do zahraničí do 50 g za 39 Kč.

známka historie poštovnictví

 

 

 

 

 

Regulérní pošta, organizovaná doprava zpráv na dnešním území České republiky je spojena s volbou Ferdinanda I. za českého krále a vznikla dokonce dřív, než Habsburk usedl na český trůn, již v roce 1526. Ferdinand I. využil služeb i zkušeností šlechtické rodiny Taxisů, kteří už od konce 13. století takřka monopolně organizovali poštovní přepravu v severní Itálii a ve velké části Evropy. Nejstarší poštovní trasa mezi Prahou a Vídní vedla přes Tábor a dále do vsi Košice, kde se rozdělovala na dvě větve. Jižní mířila na Linec, východní větev vedla přes Jindřichův Hradec a Slavonice dále směrem na Vídeň.

 

FDC279

 

 

 

Na obálku prvního dne (FDC) umístil autor na stejnou cestu jako na známce nové dopravní prostředky současných pošťáků.

 

 

JJ s využitím materiálů České pošty, foto: Česká pošta

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Paris Philex 2024

  Tradiční filatelistický veletrh.

  30.05.2024 - 01.06.2024

  Paříž, Francie

  https://urlz.fr
 • Army Fest Kroměříž

  Prodejní výstava historického a moderního vojenství.

  23.06.2024 - 23.06.2024

  Kroměříž, Česká republika

  www.hobbyvystaviste.cz...
 • Mezinárodní numismatický veletrh Madrid 2024

  První ročník numismatické akce s mezinárodními ambicemi.

  26.06.2024 - 29.06.2024

  Madrid, Španělsko

  https://eventonumismatic...
 • Brno Grand Prix Revival

  Vozy Grand Prix, formule, prototypy, cestovní vozy

  13.07.2024 - 13.07.2024

  Brno, Česká republika

  www.brnogp.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky