VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Libuše Šafránková, Josef Abrhám, Josef Jungmann, Blaise Pascal a cyklista Jan Veselý se sešli ve stejný čas na nových známkách České pošty.

Sberatel.info

14. června, 2023

Tiskový list s jedním z našich nejslavnějších hereckých párů obsahuje čtyři známky, které mají nominále 34 Kč. Autorem obou portrétů je výtvarník Jan Maget.

Na obálce prvního dne (FDC) jsou zpodobněni oba herci vždy v popředí s tím, kterému je obálka věnována. Tisklo se ofsetem v celkovém nákladu 22 000 tiskových listů.

 Jak uvádí v tiskové zprávě Česká pošta, „prošel tentokrát tiskový list dramatickým vývojem. Původním zadáním bylo vzpomenout oblíbenou herečku Libuši Šafránkovou u příležitosti nedožitých sedmdesátých narozenin. Na jaře roku 2022, kdy zemřel její manžel, nezapomenutelný herec Josef Abrhám, bylo zřejmé, že i on na již rozpracovaném tiskovém listu nesmí chybět.“

Použitá razítka prvního dne vydání vtipně odkazují ke slavným filmům, které má veřejnost s oběma herci neodmyslitelně spojené. V případě Josefa Abrháma „Vrchní prchni“, u Libuše Šafránkové „Tři oříšky pro popelku“.

Přední český buditel Josef Jungmann, filolog, lexikograf, spisovatel a překladatel a mimo jiné autor pětidílného „Slownjku česko-německého“, který obsahoval 120 000 hesel, je vyportrétován výtvarnicí Renátou Fučíkovou. Letos uplynulo 250 let od jeho narození.

Autorka znázornila symbol prolnutí českých a německých tradic, jako proplétající se dubové a lipové haluze. Námětem FDC je pak Josef Jungmann v rektorském taláru se slovníkem v ruce. Známka tištěná ofsetem v nákladu 400 000 kusů nese nominále „B“.

Známka, která připomíná matematika Blaise Pascala, je dílem výtvarníka Pavla Piekara, liniovou kresbu pak provedl rytec Václav Fajt. Prvotní inspirací byla pro autora podle materiálů České pošty „částečná znalost jeho knihy Myšlenky, která byla několikrát přeložena do češtiny. Inspirací mu též byla Pascalova doba a svět francouzského umění, které hodně čerpalo z italského baroka.“

Na FDC je pak kombinace několika motivů z Pascalovy mechanické kalkulačky – tzv. Pascaliny, kterou  Blaise Pascal vymyslel a údajně se jí vyrobilo okolo 50 kusů. Známek s portrétem Blaise Pascala se ale ofsetem vytisklo podstatně víc, celkový náklad čítá 400 000 kusů.

Legendárního československého cyklistu Jan Veselého, který by letos oslavil sté narozeniny, ztvárnil výtvarník Petr Minka v dobách jeho největší sportovní slávy s vítězným úsměvem na tváři a v dresu národního cyklistického družstva se zlatým věncem za 1. místo v Závodě míru.

Jak uvádí česká pošta, zobrazené motivy celé emise překlenují období od roku 1939, kdy Jan Veselý započal svoji sportovní kariéru vítězstvím v závodě pekařských učňů v Modřanech až do roku 1949, kdy se stal absolutním vítězem Závodu míru. Při hledání informací autorovi pomohl internet, filmy, reportáže a dokument o Janu Veselém pod názvem Za císaře…

Na FDC projíždí Jan Veselý jako vítěz na kole cílovou čáru závodu s rukama nad hlavou. Nová známka má nominále 23 Kč a tiskla se ofsetem v nákladu 400 000 kusů.

Spolu s novými poštovními známkami uvádí pošta do oběhu dopisnici s přítiskem Moldavská dráha. A to s natištěnou písmenovou známkou „A“ s motivem historické poštovní trubky.

Jak v tiskové zprávě pošta vysvětluje, „v levé části dopisnice byla použita kresba z původního návrhu známky Technické památky – 130 let Moldavské dráhy z roku 2015 od Adolfa Absolona s motivem pracovního vlaku s lokomotivou Louny na nádraží v Dubí (dříve Ober – Eichwald) dle fotografie z roku 1884.“

Moldavská horská dráha, někdy nazývaná též Krušnohorská železnice či Teplický „Semmering“ je železniční trať spojující Most s Moldavou v Krušných horách. Kdysi vedla až do saského Freibergu. Obrazová část přítisku je doplněna texty „Moldavská dráha (Teplický Semmering) žije!“ a „Moldauer Bahn (Teplitzer Semmeringbahn) lebt!“.

Dopisnici vytiskla Tiskárna Hradištko ofsetem v nákladu 1 650 kusů.

red, foto: Česká pošta

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • numismatika

  Macho a Chlapovič

  31. aukce mincí, medailí, bankovek a vyznamenání.

  20.10.2023 - 20.10.2023

  Praha

  machochlapovic.com/cz...
 • numismatika

  Antium Aurum

  Velká numismatická sálová aukce s live bidding.

  10.11.2023 - 10.11.2023

  Praha

  www.antiumaurum.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Mezinárodní entomologický výměnný den a výstava

  Výstava a prodej brouků, motýlů, pavouků, strašilek a plazů z celého světa.

  06.10.2023 - 07.10.2023

  Praha , Česká republika

 • Filatelistický veletrh Ulm

  Tradiční veletrh přesunutý ze Sindelfingenu do Ulmu.

  26.10.2023 - 28.10.2023

  Ulm, Německo

  https://www.briefmarken-...
 • Veronafil podzim

  Největší veletrh v Itálii zaměřený na všechny sběratelské obory.

  17.11.2023 - 19.11.2023

  Verona, Itálie

  https://www.veronafil.i...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Technické muzeum v Brně

  Muzeum, které se zaobírá technikou od hodinových součástek až po letadla.

  Brno, Jihomoravský kraj

  www.technicalmuseum.cz/...
 • Městské muzeum

  Muzeum s expozicí drahých kamenů.

  Nová paka, Královéhradecký kraj

  muzeum.cz/
 • Železniční muzeum ČD

  Muzeum se sbírkou historických kolejových vozidel.

  Lužná u Rakovníka, Středočeský kraj

  www.cdmuzeum.cz/
 • Technické muzeum

  Muzeum se sbírkou mechanických hracích strojků.

  Brno, Jihočeský kraj

  www.technicalmuseum.cz/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky