VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Objevily se první mince a známky s motivem koronaviru. Po celém světě pak vznikají tisíce sběratelských rarit

Sberatel.info

3. dubna, 2020

Tématika celosvětové pandemie koronaviru COVID-19 se začíná rychle promítat i do světa sběratelství. Jako první na světě vydal poštovní známku oceňující úsilí lékařů v boji s virem Irán. Tento týden se k němu se stejným motivem přidala Čína a Vietnam. A objevila se také vůbec první sběratelská mince s motivem koronaviru. Samostatnou a dosud nezmapovanou kapitolou pak budou celistvosti související s omezením poštovních služeb po celém světě.

iran stamp

 

 

 

 

Irán, který patří mezi jednu z nejvíce postižených zemí, emitoval poštovní známku už 17. března, kdy ji osobně na zasedání vlády odhalil veřejnosti prezident země Hassan Rouhani.

vietnam post 2 vietnam post 1

 

 

 

 

 

 

 

Vietnam vydal poštovní známky dvě a mají symbolizovat společné úsilí lékařů, policistů a vojáků potlačit epidemii a umožnit ostatním občanům vrátit se k běžnému životu. Vietnamská pošta nabízí se stejným motivem také pohlednice a obálky.

čínská známka bez netopýra

 

 

 

Tento týden představila motiv poštovní známky, jež vzdává hold pracovníkům, kteří stojí v první linii v boji s koronavirem také Čína, ze které se nákaza začala na přelomu roku šířit. Příležitostné razítko ve tvaru srdce pak má připomínat 4. duben 2020 jako Národní den obětí COVID-19. Podle prvních informací na sociální sítí Facebook je o známky obrovský zájem a celý arch se prodává u obchodníků i za 200 euro. V komentářích k nové poštovní známce lze ale najít i uštěpačné poznámky, například, že na známce chybí netopýr, který údajně celou nákazu odstartoval…

4_4_2020 národní den oběti covid-19

 

 

 

 

 

 

Raritních obálek budou tisíce, jednu zajímavou „vytvořil“ i president Trump

Pandemie už teď dala vzniknout tisícům zajímavých filatelistických celistvostí. Dopisnice, pohledy a další zásilky vrácené s patřičnými razítky z důvodu pandemie koronaviru bude možné dohledávat po celém světě.

trump post

Zajímavostí, která se tomu vymyká, bude určitě informační leták, jež zaslala prostřednictvím pošty Spojených států všem Američanům federální vláda.

Více než osvětovou vládní informaci totiž připomíná reklamu na presidenta Trumpa. Ten už to také za ústřední slogan „Průvodce koronavirem pro Ameriku od presidenta Trumpa“ (President Trump’s coronavirus guidelines for America) pěkně schytal s tím, že řada obeslaných lidí hodí kartu s jinak užitečnými informacemi rovnou do koše.

 

Virus ve tmě svítí

V oblasti numismatiky zareagovala na stávající krizi nejrychleji italská soukromá firma Powercoin, jež nechala vyrazit hned dvě „koronavirové mince“. Obě spojuje motiv chrámu z pekingského Zakázaného města. Liší se však druhou stranou, která je plnobarevná. První nabízená za 140 euro R nese motiv samotného viru (ve tmě má svítit), druhá, prodávaná za 100 euro, pak symbolické spojení pistole a mikroskopu, které má virus zabít.

covid coin 2 covid coin 1

Obě byly emitovány v nákladu 100 kusů.

 

 

 

 

 

 

 

JJ, foto: Vietnam Post, Iran Post, Powercoin, Facebook

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Monexpo Numismatic Fair Paris

  Mezinárodní veletrh mincí a bankovek.

  09.12.2023 - 09.12.2023

  Paříž, Francie

  www.nicolasquentin.com ...
 • Hong Kong Numismatic Fair

  Jedna z největších numismatických akcí v regionu Asie.

  11.12.2023 - 13.12.2023

  Hong Kong, Čína

  hkinf.hk
 • Aarados Auction Banknote and Coin Fair Bahrain

  Veletrh mincí, bankovek a cenných papírů.

  25.01.2024 - 27.01.2024

  Manama City, Bahrajn

  www.aradosauctions.com ...
 • Paris Paper Money Show

  41. ročník veletrhu bankovek a cenin.

  10.02.2024 - 10.02.2024

  Paříž, Francie

  www.papier-monnaie.com ...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky