VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Olympic má vlastní známky a už teď je jisté, že jejich cena poroste

Sberatel.info

9. října, 2022

Na známkovém listu najdou sběratelé a fandové skupiny rovnou dvanáct různých motivů. Stejně jako 0 euro suvenýrová bankovka představená v září na veletrhu Sběratel připomínají 60. výročí založení kapely.

Známkový list vydává Česká pošta a obsahuje celkem 25 kusů poštovních známek. Všechny nesou nominále „B“, které v současnosti odpovídá 19 korunám a je určeno pro vnitrostátní zásilky do 50 gramů. Kompletní list tak přijde na 475 Kč. To ale nebude platit dlouho. Vzhledem k tomu, že pošta ohlásila od listopadu zdražení svých služeb, 1. listopadu už bude stát 525 Kč!

První řada známek zobrazuje obal prvního vydaného alba Olympiku Želva, druhá a čtvrtá řada pak obaly dalších desek. Uprostřed jsou pak fotografie všech členů kapely. Ta v současnosti hraje ve složení: Petr Janda, kytara, zpěv (od roku 1963), Milan Broum, baskytara, zpěv (od roku 1975), Martin Vajgl, bicí, zpěv (od roku 2013), Pavel Březina, klávesy (od roku 2020).  Tiskový list uzavírá řada známek s vyobrazeným obalem posledního vydaného alba Kaťata.

Známkový list se tiskl ofsetem v celkem 25 000 kopiích, takže by se mělo dostat na všechny fandy.

Sám frontman Petr Janda je velkým sběratelem. Jak prozradil v nedávném rozhovoru pro portál sberatel.info, sbíral skoro všechno „známky, obaly od žiletek, sirkové krabičky, mince, obrazy, sošky, elpíčka…“. A prozradil také úsměvnou sběratelskou historku ohledně memorabilií spojených se slavným bubeníkem Beatles: „Ano, mám od Ringo Starra takovou hračku na baterky. Bubeníka hrajícího na bicí soupravu. Taky mám od něj takový mosazný koflík. Bohužel on o tom neví. Kdysi jedna firma stěhovala jeho usedlost a on na jednu hromadu naházel věci, které jsou k vyhození. A ta firma mi tyhle věci z tý hromady přivezla.“

Jeho největší sběratelskou vášní jsou ale kytary: „Skoro každá má příběh. Kytara se nekupuje jen tak. Člověk si ji musí nabalit jak ženskou. Nejdříve si ji vyhlídne, pak za ní chodí, pak ji poprvé vezme do ruky, polaská ji a nesměle zahraje. Pak ji zkouší ze všech stran, některá je za pár chvil protivná, jiné to trvá, než dá, co muzikant očekává a některá se poddá ihned a tu je třeba hned koupit. Každá kytara je jiná, žádná nemá stejnej tón a na každou je třeba si zvyknout. Mám ale i kytary dělané na zakázku. Dokonce i ta první byla takto vyrobená. Bohužel ta někde zmizela a nemohu ji najít.“

Tiskový list se známkami Olympiku určitě pořídíte ve filatelistickém okénku na Hlavní poště v Jindřišské ulici, 0 euro bankovku věnovanou nejslavnější československé rockové skupině koupíte ještě zde.

JJ, foto: Česká pošta a veletrh Sběratel

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Monexpo Numismatic Fair Paris

  Mezinárodní veletrh mincí a bankovek.

  09.12.2023 - 09.12.2023

  Paříž, Francie

  www.nicolasquentin.com ...
 • Hong Kong Numismatic Fair

  Jedna z největších numismatických akcí v regionu Asie.

  11.12.2023 - 13.12.2023

  Hong Kong, Čína

  hkinf.hk
 • Aarados Auction Banknote and Coin Fair Bahrain

  Veletrh mincí, bankovek a cenných papírů.

  25.01.2024 - 27.01.2024

  Manama City, Bahrajn

  www.aradosauctions.com ...
 • Paris Paper Money Show

  41. ročník veletrhu bankovek a cenin.

  10.02.2024 - 10.02.2024

  Paříž, Francie

  www.papier-monnaie.com ...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Zámek Jánský vrch

  Sbírka dýmek

  Javorník, Olomoucký kraj

  https://www.janskyvrch.cz/cs...
 • Regionální muzeum Skuteč

  Regionální muzeum se stálou expozicí obuvi a kamenictví.

  Skuteč, Pardubický kraj

  https://muzeum.skutec.cz/...
 • Muzeum hraček

  Muzeum se sbírkou hraček 19. a 20. století.

  Lednice, Jihomoravský kraj

  muzeum-hracek-lednice.cz/...
 • Muzeum historických motocyklů

  Muzeum historických motocyklů vzniklo z bývalé evangelické školy. Mezi exponáty stojí za pozornost například cenný čtyřválcový stroj z roku 1931 Ariel Square Four 4F s rozvodem OHC.

  Svratouch na Chrudimsku , Jihočeský kraj

  www.muzeummotocyklu.cz...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky