VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Toyen a Ladislav Sutnar nově na poštovních známkách

Sberatel.info

13. listopadu, 2023

Poctu dvěma výrazným postavám české avantgardy vzdává nově na poštovních známkách Česká pošta. I když se každá z nich prosadila v jiné oblasti, oba motivy jsou výrazným zpestřením emisního plánu pošty.

Ladislav Sutnar byl designér, typograf a avantgardní umělec, který dodnes patří k předním evropským výtvarným umělcům v oborech užité grafiky. V roce 2014 byla po Sutnarovi pojmenována Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni.

Na známku vybral autor grafické úpravy emise Kamil Knotek obraz z cyklu Venuše, zobrazující portrét dívky v kovbojském klobouku. Odvážný je námět FDC – obraz z cyklu Strip Street se striptérkou s odhalenými ňadry.

Motivem zvoleným pro příležitostnou poštovní známku, kterou graficky upravil Otakar Karlas,  věnovanou české malířce Marii Čermínové, jež tvořila pod jménem „Toyen“ je známý obraz „Po představení“ z roku 1943. Znázorňuje ženu cvičící na tyči, zapřenou hlavou dolů, v krátké bílé sukni, která jí zakrývá celou hlavu. „Scéna někomu připomíná obrácené ukřižování, jiným naopak paradoxně nezávaznou hru. Stísňující a mnohoznačná působivost obrazu téměř jistě souvisí s dobou vzniku – válečným rokem 1943,“ píše Česká pošta v průvodním textu ke známce.

Obrazy Toyen dnes dosahují na aukcích rekordních cen. V roce 2021 se její obraz Cirkus prodal za 79,56 milionu korun.

Motivem FDC je obraz „Fata morgana“ z roku 1926, kde, jak píše v tiskových materiálech Česká pošta, „se výrazně projevuje přechod od kubistických kompozičních forem k artificialismu“.

V obou případech se tisklo plnobarevným ofsetem, tiskové listy nesou 4 kusy známek v celkovém nákladu 48 000 kusů. FDC bylo vytištěno digitálním tiskem celkem 2 300.

JJ s využitím tiskových materiálů České pošty, foto: Česká pošta

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Heulos burza Jihlava

  Bleší trh všech věci.

  20.07.2024 - 20.07.2024

  Jihlava, Česká republika

  https://www.burzajihlava...
 • Mezinárodní veletrh Sběratel

  26. ročník mezinárodního veletrhu poštovních známek, mincí, bankovek, pohlednic, minerálů a dalšího sběratelství. Největší setkání sběratelů ve střední a východní Evropě. Více než 220 vystavovatelů z 35 zemí a 10 000 návštěvníků z celého světa. Možnost nechat si zdarma ocenit vlastní sbírky od nezávislých znalců z profesních organizací jako je Svaz českých filatelistů nebo Česká numismatická společnost.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/podzim...
 • Trading Expo & Alternativní investice

  Profesionálové a špičkoví odborníci v různých investičních oblastech mají za úkol na konferenci Trading Expo & Alternativní investice představit svůj obor zájemcům o alternativní investice tak, aby vzbudili jejich pozornost a přispěli k jeho popularizaci. A jejich rady a postřehy budou, vzhledem k aktuální inflační vichřici, letos o to cennější. O čem se bude mluvit? Poštovní známky, mince, nemovitosti, veteráni, drahé kovy, drahé kameny a další…

  07.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.tradingexpo.cz
 • Vinyl & Stereo Expo

  Největší podzimní akce pro sběratele vinylových desek, CD, kazet a hudebních memorabilií. Veletrhu se účastní prodejci z České republiky i ze zahraničí, například z Německa, Rakouska nebo Francie, kteří do Prahy stejně jako v minulých letech přivezou špičkový sběratelský materiál, raritní desky nebo signovaná alba. Součástí akce je také speciální sekce věnovaná jen metalové hudbě Rock & Metal Market.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.vinylexpo.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky