VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Přežil ztroskotání vzducholodi Italia, nyní má vlastní poštovní známku

Sberatel.info

1. listopadu, 2023

Poctu vědci a polárníkovi Františku Běhounkovi, sci-fi motiv věnovaný Univerzitě Palackého v Olomouci a známku s Perleťovcem stříbropáskem s netradičním nominále 5 Kč emituje nově Česká pošta.

Příležitostný poštovní aršík „František Běhounek“ je dílem výtvarníka Milana Bauera a rytce Václava Fajta. Tisklo se ocelotiskem z ploché desky kombinovaným ofsetem v nákladu 23 000 kusů aršíků, FDC pak ocelotiskem z ploché desky v nákladu á 2 300 kusů.

František Běhounek byl všestranná osobnost – vědec, profesor fyziky, cestovatel a spisovatel. Na vzducholodi Italia, jako první Čech, přeletěl nad severním pólem. Ztroskotání při návratu vzducholodi, několikatýdenní pobyt na ledové kře a záchranu sovětským ledoborcem Krasin popsal v knize Trosečníci na kře ledové (1928), později vydáno jako Trosečníci polárního moře. Kniha byla přeložena do řady světových jazyků.

Námětem FDC je globus zasazený do exotické krajiny s ptáky.

Jak se píše v tiskových materiálech pošty „námětem aršíku a známek je jeho portrét v poměrně mladém věku. Druhým výrazným motivem je vzducholoď symbolizující dvě Běhounkovy výpravy k severnímu pólu. První cestu absolvoval v roce 1926 vzducholodí Norge s Roaldem Amundsenem a druhou v roce 1928 s Umbertem Nobilem právě vzducholodí Italia. Vlevo od portrétu je znázorněn stan, který polárníci používali k částečné ochraně. Pozadí známky vyplňují ledové útesy“.

Velkou inspirací byla prý pro autora Milana Bauera zmiňovaná kniha Trosečníci polárního moře a také italsko – sovětský film Červený stan se Seanem Connerym a Claudií Cardinale, který dramatické události po ztroskotání zachycuje.

Autorem grafického návrhu (vytvořeného akvarelem) netradičně pojaté známky věnované Univerzitě Palackého v Olomouci je Josef Dudek.

Česká pošta v tiskových materiálech popisuje motiv známky takto: „Do plochy známky je šikmo vsazen panel, ve kterém stojí postava s brýlemi pro práci s virtuální realitou a rozpíná ruce od hromádky knih vlevo, přes panorama historického centra města Olomouce ke spirální mlhovině vpravo. Do šikmé plochy virtuální reality je vložen znak univerzity a horní okraj lemuje nápis UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI provedený verzálkami. Šikmá plocha virtuální reality směřující zleva doprava symbolizuje dynamický vývoj od klasického způsobu studia a bádání, přes vědeckou současnost k budoucnosti. Celý vývoj ukotvuje odkaz na dlouhou tradici univerzity“.

FDC představuje trojici studentů na oblíbeném místě setkávání mladých lidí u sloupu Nejsvětější Trojice na Horním náměstí. Studentka vlevo drží v ruce složky s logem Pevnosti poznání – centrem popularizace vědy a výzkumu.

Nominále je zastoupeno písmenem „B“, které odpovídá ceně za vnitrostátní obyčejné psaní v ceně 27 Kč. Tisklo se ofsetem v nákladu 400 000 kusů, FDC pak digitálem v počtu 2 300 kusů.

Osvědčený autorský pár Jaromír a Libuše Knotkovi jsou autory nové poštovní známky s neobvyklým nominále 5 Kč. Jejím objektem je Perleťovec stříbropásek – denní motýl z čeledi babočkovitých. Má oranžovou nebo žlutohnědou vrchní stranu křídel, na nich se nachází vzor složený z černých skvrn a příčných pruhů. V České republice se vyskytuje hlavně v jižních Čechách a zatím není ohroženým druhem.

Známka byla tištěna plnobarevným ofsetem v nákladu 700 000 kusů.

JJ s použitím materiálů České pošty a Wikipedie, foto: Česká pošta

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Hong Kong Numismatic Fair

  Jedna z největších numismatických akcí v regionu Asie.

  11.12.2023 - 13.12.2023

  Hong Kong, Čína

  hkinf.hk
 • Aarados Auction Banknote and Coin Fair Bahrain

  Veletrh mincí, bankovek a cenných papírů.

  25.01.2024 - 27.01.2024

  Manama City, Bahrajn

  www.aradosauctions.com ...
 • Paris Paper Money Show

  41. ročník veletrhu bankovek a cenin.

  10.02.2024 - 10.02.2024

  Paříž, Francie

  www.papier-monnaie.com ...
 • Casino 2000 – Salon des Collectionnneurs – Luxembourg

  Mezinárodní akce zaměřená na bankovky, mince, medaile, poštovní známky a pohlednice.

  28.04.2024 - 28.04.2024

  Mondorf-les-Bans, Lucembursko

VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum historických motocyklů

  Muzeum historických motocyklů vzniklo z bývalé evangelické školy. Mezi exponáty stojí za pozornost například cenný čtyřválcový stroj z roku 1931 Ariel Square Four 4F s rozvodem OHC.

  Svratouch na Chrudimsku , Jihočeský kraj

  www.muzeummotocyklu.cz...
 • Železniční muzeum

  Muzeum se sbírkou historických vozidel.

  Zlonice, Středočeský kraj

  zmzlonice.draha.net/
 • Muzeum starých strojů

  Muzeum se sbírkou parních a ostatních strojů.

  Žamberk, Pardubický kraj

  starestroje.cz/
 • Muzeum Vysočiny Pelhřimov

  Muzeum se zajímavou dramaturgií, na jehož webových stránkách si například můžete stáhnout zdarma knihu "Umění kýče", jež mapuje úspěšnou výstavu, která zde proběhla.

  Pelhřimov , Vysočina

  www.muzeumpe.cz/
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky