VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Přítulná koťata, tramvaj Brožík & Křižík či známku k předsednictví v EU vydává nově Česká pošta

Sberatel.info

29. června, 2022

Emisi nových poštovních známek doplňuje příležitostná písmenová známka ke generální konferenci mezinárodní rady muzeí ICOM v Praze. Jedno z koťat je také hlavní tváří letošní reklamní kampaně veletrhu Sběratel.

Koťata prodávaná ve formě známkového sešitku jsou dílem výtvarnice Jitky Mašínové a známky nesou nominále „B“, které v současnosti odpovídá 19 korunám. Tisklo se ofsetem v nákladu 100 000 ks sešitků, FDC pak ocelotiskem z ploché desky v nákladu á 2 600 kusů.

Jedno z koťat patří kočce bengálské (v dospělostí může vážit až 10 kg), druhé pak kočce perské. Do Evropy se perská kočka dostala již v sedmnáctém století a stala se rychle symbolem moci a bohatství. Přes svůj název nepochází z Orientu dnes si je možné vybrat z více než 60 různých zbarvení.

Poštovní známka věnované tramvaji od firmy Brožík & Křižík je zajímavá nejen svým motivem, ale také tvarem. Šestiúhelník je novinka, kterou Česká pošta nabízí ve svém programu Vlastních známek.

Tramvaj č. 18 je nejstarší provozuschopná elektrická tramvaj ve střední Evropě pochází z dílen plzeňské karosárny Václava Brožíka a českého vynálezce z oboru elektrotechniky Františka Křižíka. Dne 29. června 1899 zahajovala tramvajový provoz v Plzni, a do ulic vyjela jako první.

Historická tramvaj s maximální přepravní kapacitou 18 cestujících (z toho 16 sedících) pochází z ateliéru Petra Ptáčka. Tiskové listy se samolepicími známkami se v tiskárně Hradištko tiskly ofsetem v celkovém nákladu 100 000 kusů známek s nominále „B“.

Poštovní známku k předsednictví ČR v Evropské unii navrhl Filip Heyduk a je určena pro posílání v rámci Evropy, nese tedy písmeno „E“ (v současnosti odpovídá 39 Kč). Ofsetem jich bylo vytištěno 400 000 kusů, FDC se tisklo digitálem v nákladu 2 800 kusů.

Známka ke generální konferenci mezinárodní rady muzeí ICOM v Praze je pak od výtvarníka Miroslava Roubíčka. Nominále je zastoupeno písmenem „E“ a známek bylo vytištěno 400 000, FDC pak 2 600 kusů.

Mezinárodní rada muzeí ICOM (International Committee of Museums), založená v roce 1946, je jediná celosvětová muzejní asociace a patří mezi nejvýznamnější profesní organizace na světě. Hlavním úkolem ICOM je prezentace a ochrana muzeí, kulturního a přírodního dědictví, hmotného i nehmotného, z minulosti i současnosti pro budoucnost. Od svého založení sdružuje zhruba 3 500 muzeí po celém světě ve 119 národních radách, což představuje téměř 50 000 muzejníků a muzejních odborníků v jediné organizaci. Jejím vrcholným shromážděním je právě generální konference, která se koná jednou za tři roky.

JJ s využitím materiálů České pošty, foto: Česká pošta

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Monexpo Numismatic Fair Paris

  Mezinárodní veletrh mincí a bankovek.

  09.12.2023 - 09.12.2023

  Paříž, Francie

  www.nicolasquentin.com ...
 • Hong Kong Numismatic Fair

  Jedna z největších numismatických akcí v regionu Asie.

  11.12.2023 - 13.12.2023

  Hong Kong, Čína

  hkinf.hk
 • Aarados Auction Banknote and Coin Fair Bahrain

  Veletrh mincí, bankovek a cenných papírů.

  25.01.2024 - 27.01.2024

  Manama City, Bahrajn

  www.aradosauctions.com ...
 • Paris Paper Money Show

  41. ročník veletrhu bankovek a cenin.

  10.02.2024 - 10.02.2024

  Paříž, Francie

  www.papier-monnaie.com ...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Národní technické muzeum

  Největší technické sbírky v České republice pod jednou střechou.

  Praha, Hlavní město Praha

  www.ntm.cz
 • Muzeum panenek a medvídků

  Muzeum se sbírkou panenek a medvídků od roku 1840.

  Troskovice, Liberecký kraj

  www.muzeumpanenek.cz/...
 • Motomuzeum Sezemice

  Muzeum motocyklů zaměřené především na 70. a 80. léta.

  Sezemice, Pardubický kraj

 • Muzeum lázeňských pohárků

  "V současné době vystavujeme zhruba 1850 kusů pohárků, které byly vyrobeny mezi lety 1780 a 1960 s tím, že naprostá většina té sbírky pochází z let 1800 až 1945. Vystavujeme je v šesti místnostech celkem na 480 čtverečných metrech," popisuje expozici lázeňských pohárků průvodce Lukáš Lojín. Pohárky jsou převážně porcelánové, ale muzeum ukazuje také pohárky ze skla, cínu, plastu, ze stříbra nebo z kameniny. Návštěva muzea stojí 75 korun.

  Loket, Karlovarský kraj

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky