VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Přítulná koťata, tramvaj Brožík & Křižík či známku k předsednictví v EU vydává nově Česká pošta

Sberatel.info

29. června, 2022

Emisi nových poštovních známek doplňuje příležitostná písmenová známka ke generální konferenci mezinárodní rady muzeí ICOM v Praze. Jedno z koťat je také hlavní tváří letošní reklamní kampaně veletrhu Sběratel.

Koťata prodávaná ve formě známkového sešitku jsou dílem výtvarnice Jitky Mašínové a známky nesou nominále „B“, které v současnosti odpovídá 19 korunám. Tisklo se ofsetem v nákladu 100 000 ks sešitků, FDC pak ocelotiskem z ploché desky v nákladu á 2 600 kusů.

Jedno z koťat patří kočce bengálské (v dospělostí může vážit až 10 kg), druhé pak kočce perské. Do Evropy se perská kočka dostala již v sedmnáctém století a stala se rychle symbolem moci a bohatství. Přes svůj název nepochází z Orientu dnes si je možné vybrat z více než 60 různých zbarvení.

Poštovní známka věnované tramvaji od firmy Brožík & Křižík je zajímavá nejen svým motivem, ale také tvarem. Šestiúhelník je novinka, kterou Česká pošta nabízí ve svém programu Vlastních známek.

Tramvaj č. 18 je nejstarší provozuschopná elektrická tramvaj ve střední Evropě pochází z dílen plzeňské karosárny Václava Brožíka a českého vynálezce z oboru elektrotechniky Františka Křižíka. Dne 29. června 1899 zahajovala tramvajový provoz v Plzni, a do ulic vyjela jako první.

Historická tramvaj s maximální přepravní kapacitou 18 cestujících (z toho 16 sedících) pochází z ateliéru Petra Ptáčka. Tiskové listy se samolepicími známkami se v tiskárně Hradištko tiskly ofsetem v celkovém nákladu 100 000 kusů známek s nominále „B“.

Poštovní známku k předsednictví ČR v Evropské unii navrhl Filip Heyduk a je určena pro posílání v rámci Evropy, nese tedy písmeno „E“ (v současnosti odpovídá 39 Kč). Ofsetem jich bylo vytištěno 400 000 kusů, FDC se tisklo digitálem v nákladu 2 800 kusů.

Známka ke generální konferenci mezinárodní rady muzeí ICOM v Praze je pak od výtvarníka Miroslava Roubíčka. Nominále je zastoupeno písmenem „E“ a známek bylo vytištěno 400 000, FDC pak 2 600 kusů.

Mezinárodní rada muzeí ICOM (International Committee of Museums), založená v roce 1946, je jediná celosvětová muzejní asociace a patří mezi nejvýznamnější profesní organizace na světě. Hlavním úkolem ICOM je prezentace a ochrana muzeí, kulturního a přírodního dědictví, hmotného i nehmotného, z minulosti i současnosti pro budoucnost. Od svého založení sdružuje zhruba 3 500 muzeí po celém světě ve 119 národních radách, což představuje téměř 50 000 muzejníků a muzejních odborníků v jediné organizaci. Jejím vrcholným shromážděním je právě generální konference, která se koná jednou za tři roky.

JJ s využitím materiálů České pošty, foto: Česká pošta

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Paris Philex 2024

  Tradiční filatelistický veletrh.

  30.05.2024 - 01.06.2024

  Paříž, Francie

  https://urlz.fr
 • Army Fest Kroměříž

  Prodejní výstava historického a moderního vojenství.

  23.06.2024 - 23.06.2024

  Kroměříž, Česká republika

  www.hobbyvystaviste.cz...
 • Mezinárodní numismatický veletrh Madrid 2024

  První ročník numismatické akce s mezinárodními ambicemi.

  26.06.2024 - 29.06.2024

  Madrid, Španělsko

  https://eventonumismatic...
 • Brno Grand Prix Revival

  Vozy Grand Prix, formule, prototypy, cestovní vozy

  13.07.2024 - 13.07.2024

  Brno, Česká republika

  www.brnogp.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Poštovní muzeum

  Muzeum se sbírkou poštovních kočárů a saní.

  Vyšší Brod, Jihočeský kraj

  https://www.postovnimuzeum.cz/cs/expozic...
 • Muzeum Kouzlo starých časů

  Více než sto viktoriánských a edwardiánských oděvů, doplňků a kuriozit z celého světa na jednom místě.

  Praha 1, Hlavní město Praha

  www.muzeumkouzlostarychcasu.cz...
 • Muzeum domečků, panenek a hraček

  V Litomyšli zase vzniklo v bývalé prodejně naproti zámeckému pivovaru soukromé Muzeum domečků, panenek a hraček. Tvoří je sbírky litomyšlské lékařky Dobromily Filové. Za téměř 50 let shromáždila rozsáhlou kolekci z Česka a především ze světa.

  Litomyšl, Pardubický kraj

 • Muzeum hodin

  Muzeum se sbírkou starožitných hodin.

  Klášterec nad Ohří, Ústecký kraj

  www.muzeumhodin-kno.cz/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky