VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Vladimír Suchánek na poštovní známce i ve filmu. A nechybí Harlekýn ani ulita

Sberatel.info

31. ledna, 2023

Grafik, výtvarník, ilustrátor a ceněný autor poštovních známek Vladimír Suchánek se nyní sám objevuje na poštovní známce. Její autorkou je výtvarnice Eva Hašková.

Námětem známky je portrét Vladimíra Suchánka (1933 – 2021), který je doplněn drobnou kresbou Harlekýna v typickém klobouku a se škraboškou na obličeji, detailem Suchánkovy litografie Zamilovaný Harlekýn z roku 1978.

Na jednom z doprovodných kuponů ve známkovém sešitku je pak detail kresby labutě z grafického listu Léda s labutí, na druhém dívčí tvář, která přechází do točenice ve tvaru ulity.

Na přední straně sešitku je výřez z grafiky Půlnoční ulita, jedné z posledních Suchánkových litografií.

„Společně se synem Vladimíra Suchánka Martinem jsme vybrali motivy, které byly pro Vladimíra typické,“ řekla při slavnostním uvedení známky k její celkové kompozici Eva Hašková. Ta je dnes jednou z nejvyhledávanějších autorek českých cenin, vedle práce pro Českou poštu využívá jejího talentu Česká národní banka pro tvorbu pamětních bankovek (naposledy s Karlem Englišem), ale vytvořila třeba také tzv. „paměťovku“ k padesátinám Jaromíra Jágra, kterou vydaly České dukáty.

Námětem FDC je pak fotografie z vlastního archivu autorky, kde Vladimír Suchánek vystupuje s klarinetem na její výstavě. Je to připomínka hudebního seskupení Grafičanka, jehož byl Vladimír Suchánek na počátku 70. let zakladatelem, klarinetistou a kapelníkem.

Eva Hašková na představení nové poštovní známky.

„S Vladimírem Suchánkem jsme se léta znali, a to nejen z SČUG Hollar, jehož byl dvacet let předsedou, takže jeho tvorbu mám dobře nastudovanou,“ vysvětlila Eva Hašková.

Vladimír Suchánek byl činný v oboru grafiky, malby, knižní ilustrace, plakátů, známkové tvorby a exlibris. Od 70. let minulého století se věnoval zejména barevné litografii; od roku 1996 vytvořil více než dvě desítky návrhů poštovních známek a na 400 Ex libris.

Eva Hašková portrétovala, ať už na známkách nebo bankovkách, řadu osobností a pokaždé stála před velkým rozhodnutím v jaké fázi života daného člověka zachytit. „Nad tím samozřejmě hodně přemýšlím. Ale většinou se snažím zachytit podobu, která je obecně známá, tedy období, ze kterého si ho lidé pamatují nejvíc,“ doplnila.

Nominále nové známky je zastoupeno písmenem „B“, které odpovídá ceně za vnitrostátní obyčejné psaní v ceně 21 Kč. Celkem 750 000 kusů známek se tisklo se ofsetem v tiskárně Hradištko, FDC pak digitálem v nákladu 2 500 kusů.

Režisér Martin Suchánek natočil o svém otci dokumentární film, který pod názvem „Krásná neznámá“ uvede ve středu 8. února ve 20:15 hod. stanice ČT Art.

JJ, foto: Česká pošta

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Winterstamps

  Známky, obálky, celistvosti, filatelistická literatura

  23.02.2024 - 24.02.2024

  Veenedaal, Nizozemsko

  www.winterstamps.nl
 • Prodejní výstava brouků a motýlů Praha

  Výměna, prodej a koupě brouků, motýlů, strašilek, pavouků a ostatních bezobratlých živočichů.

  01.03.2024 - 02.03.2024

  Praha, Česká republika

  www.hobbypraha.cz
 • Jarní veletrh Sběratel

  Největší jarní setkání sběratelů všech oborů.

  22.03.2024 - 23.03.2024

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/jaro...
 • Numismatický veletrh v Kuala Lumpur

  12. ročník mezinárodního veletrhu.

  29.03.2024 - 31.03.2024

  Kuala Lumpur, Malajsie

  www.klinf.co
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum lázeňských pohárků

  "V současné době vystavujeme zhruba 1850 kusů pohárků, které byly vyrobeny mezi lety 1780 a 1960 s tím, že naprostá většina té sbírky pochází z let 1800 až 1945. Vystavujeme je v šesti místnostech celkem na 480 čtverečných metrech," popisuje expozici lázeňských pohárků průvodce Lukáš Lojín. Pohárky jsou převážně porcelánové, ale muzeum ukazuje také pohárky ze skla, cínu, plastu, ze stříbra nebo z kameniny. Návštěva muzea stojí 75 korun.

  Loket, Karlovarský kraj

 • Muzeum modelů autíček v Brně

  Unikátní výstava největší veřejně přístupné sbírky modelů aut 1:18 v Evropě!

  Brno, Jihomoravský kraj

  https://www.minigaragebrno.cz/...
 • Muzeum panenek a medvídků

  Muzeum se sbírkou panenek a medvídků od roku 1840.

  Troskovice, Liberecký kraj

  www.muzeumpanenek.cz/...
 • Muzeum autíček

  Muzeum se sbírkou modelů automobilů.

  Příseka u Brna, Jihomoravský kraj

  www.muzeumauticek.cz/cz/uvodni-stranka.h...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky