VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Vladimír Suchánek na poštovní známce i ve filmu. A nechybí Harlekýn ani ulita

Sberatel.info

31. ledna, 2023

Grafik, výtvarník, ilustrátor a ceněný autor poštovních známek Vladimír Suchánek se nyní sám objevuje na poštovní známce. Její autorkou je výtvarnice Eva Hašková.

Námětem známky je portrét Vladimíra Suchánka (1933 – 2021), který je doplněn drobnou kresbou Harlekýna v typickém klobouku a se škraboškou na obličeji, detailem Suchánkovy litografie Zamilovaný Harlekýn z roku 1978.

Na jednom z doprovodných kuponů ve známkovém sešitku je pak detail kresby labutě z grafického listu Léda s labutí, na druhém dívčí tvář, která přechází do točenice ve tvaru ulity.

Na přední straně sešitku je výřez z grafiky Půlnoční ulita, jedné z posledních Suchánkových litografií.

„Společně se synem Vladimíra Suchánka Martinem jsme vybrali motivy, které byly pro Vladimíra typické,“ řekla při slavnostním uvedení známky k její celkové kompozici Eva Hašková. Ta je dnes jednou z nejvyhledávanějších autorek českých cenin, vedle práce pro Českou poštu využívá jejího talentu Česká národní banka pro tvorbu pamětních bankovek (naposledy s Karlem Englišem), ale vytvořila třeba také tzv. „paměťovku“ k padesátinám Jaromíra Jágra, kterou vydaly České dukáty.

Námětem FDC je pak fotografie z vlastního archivu autorky, kde Vladimír Suchánek vystupuje s klarinetem na její výstavě. Je to připomínka hudebního seskupení Grafičanka, jehož byl Vladimír Suchánek na počátku 70. let zakladatelem, klarinetistou a kapelníkem.

Eva Hašková na představení nové poštovní známky.

„S Vladimírem Suchánkem jsme se léta znali, a to nejen z SČUG Hollar, jehož byl dvacet let předsedou, takže jeho tvorbu mám dobře nastudovanou,“ vysvětlila Eva Hašková.

Vladimír Suchánek byl činný v oboru grafiky, malby, knižní ilustrace, plakátů, známkové tvorby a exlibris. Od 70. let minulého století se věnoval zejména barevné litografii; od roku 1996 vytvořil více než dvě desítky návrhů poštovních známek a na 400 Ex libris.

Eva Hašková portrétovala, ať už na známkách nebo bankovkách, řadu osobností a pokaždé stála před velkým rozhodnutím v jaké fázi života daného člověka zachytit. „Nad tím samozřejmě hodně přemýšlím. Ale většinou se snažím zachytit podobu, která je obecně známá, tedy období, ze kterého si ho lidé pamatují nejvíc,“ doplnila.

Nominále nové známky je zastoupeno písmenem „B“, které odpovídá ceně za vnitrostátní obyčejné psaní v ceně 21 Kč. Celkem 750 000 kusů známek se tisklo se ofsetem v tiskárně Hradištko, FDC pak digitálem v nákladu 2 500 kusů.

Režisér Martin Suchánek natočil o svém otci dokumentární film, který pod názvem „Krásná neznámá“ uvede ve středu 8. února ve 20:15 hod. stanice ČT Art.

JJ, foto: Česká pošta

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Heulos burza Jihlava

  Bleší trh všech věci.

  20.07.2024 - 20.07.2024

  Jihlava, Česká republika

  https://www.burzajihlava...
 • Mezinárodní veletrh Sběratel

  26. ročník mezinárodního veletrhu poštovních známek, mincí, bankovek, pohlednic, minerálů a dalšího sběratelství. Největší setkání sběratelů ve střední a východní Evropě. Více než 220 vystavovatelů z 35 zemí a 10 000 návštěvníků z celého světa. Možnost nechat si zdarma ocenit vlastní sbírky od nezávislých znalců z profesních organizací jako je Svaz českých filatelistů nebo Česká numismatická společnost.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/podzim...
 • Trading Expo & Alternativní investice

  Profesionálové a špičkoví odborníci v různých investičních oblastech mají za úkol na konferenci Trading Expo & Alternativní investice představit svůj obor zájemcům o alternativní investice tak, aby vzbudili jejich pozornost a přispěli k jeho popularizaci. A jejich rady a postřehy budou, vzhledem k aktuální inflační vichřici, letos o to cennější. O čem se bude mluvit? Poštovní známky, mince, nemovitosti, veteráni, drahé kovy, drahé kameny a další…

  07.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.tradingexpo.cz
 • Vinyl & Stereo Expo

  Největší podzimní akce pro sběratele vinylových desek, CD, kazet a hudebních memorabilií. Veletrhu se účastní prodejci z České republiky i ze zahraničí, například z Německa, Rakouska nebo Francie, kteří do Prahy stejně jako v minulých letech přivezou špičkový sběratelský materiál, raritní desky nebo signovaná alba. Součástí akce je také speciální sekce věnovaná jen metalové hudbě Rock & Metal Market.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.vinylexpo.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum motocyklových závodů

  Muzeum motocyklových závodů, které mají ve městě více než osmdesátiletou tradici: V polovině května se pravidelně v Hořicích na přírodním okruhu konají motocyklové závody 300 zatáček Gustava Havla.

  Hořice na Jičínsku , Královéhradecký kraj

  www.museumcrr.cz
 • Veteran arena

  Muzeum se sbírkou historických automobilů a techniky.

  Olomouc, Olomoucký kraj

  www.veteranarena.cz/cs/...
 • Království železnic

  Muzeum se sbírkou modelů v pohybu.

  Praha, Hlavní město Praha

  www.kralovstvi-zeleznic.cz/...
 • Vlastivědné muzeum v Olomouci

  Vystavuje mimo jiné poklad zlatých mincí, které vykopal jejich nálezce na šibeničním vrchu v Uničově na Olomoucku v roce 1911.

  Olomouc, Olomoucký kraj

  www.vmo.cz
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky