VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Aukce nabídne pozůstalost historika umění Františka Dvořáka

Sberatel.info

11. května, 2018

Pozůstalost historika umění Františka Dvořáka, velkého a oblíbeného popularizátora umění a dlouholetého pedagoga, se bude nabízet v aukci. Pořádá ji 13. května společnost Prague Auction a je v ní přes 200 děl především grafických, také několik maleb a kreseb. Zastoupeni jsou Vladimír Komárek, Ota Janeček, Adolf Born, Kamil Lhoták, Karel Chaba nebo Cyril Bouda. Internetová aukce je možností k pořízení drobnějších děl slavných autorů, grafiky začínají už na 100 korun.

František Dvořák se dožil 95 let, do posledních chvil pracoval a plánoval další knihy. Do historie českého výtvarného umění se zapsal knihami věnovanými především tvorbě Františka Tichého, Jana Zrzavého, Kamila Lhotáka či Adolfa Borna. Jeho knižní bibliografie čítá 154 položek.

Do povědomí širší veřejnosti se zapsal i jako autor několika televizních cyklů o historii Karlova mostu, o českých moderních malířích nebo umělecké výzdobě Národního divadla. Do svých 92 let působil jako neúnavný osobní průvodce v městech umění a galeriích – v Paříži, Benátkách či Vídni, do 90 let přednášel na Filozofické fakultě. Přátelé i jeho žáci mu přezdívali “české kultury hořák”.

Dvořák se narodil 17. dubna 1920 v obci Červenka u Litovle. V letech 1945 až 1949 studoval na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze obor dějiny umění a estetiky. V letech 1950-1958 působil jako asistent Václava Viléma Štecha na Akademii výtvarných umění. V roce 1956 se jako teoretik podílel na vzniku skupiny Máj, první, která se v 50. letech odklonila od dobového kánonu socialistického realismu.

V roce 1950 se Dvořák stal externím pedagogem i na FAMU, kde v 60. letech přednášel dějiny umění zejména celé generaci nové české filmové vlny včetně Miloše Formana. Působil v Grafické sbírce Národní galerie, od roku 1969 učil na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Po listopadu 1989 opět působil na FAMU a od roku 1993 i na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde byl jmenován profesorem.

Více na https://www.pragueauctions.com/

ČTK, foto: Prague Auction

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky