VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Aukční týden Aurea Numismatika nabídne vzácné mince, bankovky i vyznamenání

Sberatel.info

30. listopadu, 2021

Svatováclavské dukáty, vzácný Valdštejnův tolar z roku 1628 ražený v Jičíně, antické mince, ale třeba také raritní soubor vyznamenání a dekretů armádního generála Jana Syrového nabídne v sobotu 4. prosince 102. aukce společnosti Aurea Numismatika.

Následně bude ve dnech 5. – 12. prosince probíhat v pořadí 35. eAukce, která obsahuje více než 5000 položek mincí, medailí, řádů, vyznamenání, papírových platidel a starých pohlednic.

Největší pozornost sběratelů bude pravděpodobně přitahovat nabídka svatováclavských dukátů, obsahující 4 desetidukáty, 2 pětidukáty, 5 dvoudukátů a 20 dukátů včetně velmi vzácného dukátu 1937, který určitě překoná cenu milión korun. Pro české sběratele je rovněž velmi zajímavý soubor českých denárů, brakteátů a pražských grošů. Sbírka obsahuje i velmi vzácné denáry knížat Boleslava I., Boleslava II. a Jaromíra.

 Velký zájem jistě vzbudí také velmi vzácný Valdštejnův tolar z roku 1628 ražený v Jičíně. V této nadprůměrné zachovalosti očekáváme opět rekordní cenu výrazně nad jeden milion Kč. V letošní červnové jubilejní aukci Aurea se nádherně zachovalý valdštejnův ½ tolar z roku 1633 prodal za 3.300.000 Kč, a tolar z roku 1632 za 1 560 000 Kč. Z tohoto období  se bude dražit i unikátní pražský dukát císaře Ferdinanda II. z roku 1622.

Z antických mincí je v nabídce vzácný zlatý bójský statér a aurei římských císařů Augusta, Trajána, Lucia Vera, Constantia I. a Galeria. S velkou pravděpodobností bude překonán tuzemský aukční rekord prodeje antické mince (1.320.000 Kč za aureus Sexta Pompeia, Aurea Numismatika, aukce 53, 7. 12. 2013), neboť se aukční síni podařilo získat jednu z nejkrásnějších zlatých řeckých ražeb. Jedná se o zlatý statér řeckého města Pantikapaion z let 340-325 před Kristem v mimořádně nádherně zachovalém stavu (na úvodním obrázku). Tato skvělá mince by mohla být ozdobou většiny světových numismatických muzejních sbírek. 

 Zajímavá je i faleristická nabídka. Dražit se bude i soubor vyznamenání a dekretů historicky mimořádně zajímavé osoby armádního generála Jana Syrového (předseda československé vlády v roce 1938). V období první republiky byl uctíván jako národní hrdina, přesto byl po 2. světové válce odsouzen za vlastizradu. Z vězení byl propuštěn po čtrnácti letech.

Kompletní katalog aukce najdete zde.

red, foto: Aurea Numismatika

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • jarní veletrh Sběratel

  Velké jarní setkání sběratelů všech oborů.

  25.03.2022 - 26.03.2022

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/jaro...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum hraček

  Hračky, které baví děti dospělé,

  Benátky nad Jizerou, Středočeský kraj

  muzeumhracek.webpark.cz...
 • Muzeum smaltu

  Muzeum se sbírkou smaltovaného nádobí.

  Netvořice, Středočeský kraj

  www.muzeumsmaltu.cz/
 • Muzeum Kouzlo starých časů

  Muzeum se sbírkou historických oděvů a doplňků z roku 1850 - 1930.

  Praha - Zbuzany, Hlavní město Praha

  www.kouzlostarychcasu.cz/...
 • Muzeum lázeňských pohárků

  "V současné době vystavujeme zhruba 1850 kusů pohárků, které byly vyrobeny mezi lety 1780 a 1960 s tím, že naprostá většina té sbírky pochází z let 1800 až 1945. Vystavujeme je v šesti místnostech celkem na 480 čtverečných metrech," popisuje expozici lázeňských pohárků průvodce Lukáš Lojín. Pohárky jsou převážně porcelánové, ale muzeum ukazuje také pohárky ze skla, cínu, plastu, ze stříbra nebo z kameniny. Návštěva muzea stojí 75 korun.

  Loket, Karlovarský kraj

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky