VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Aukční týden Aurea Numismatika nabídne vzácné mince, bankovky i vyznamenání

Sberatel.info

30. listopadu, 2021

Svatováclavské dukáty, vzácný Valdštejnův tolar z roku 1628 ražený v Jičíně, antické mince, ale třeba také raritní soubor vyznamenání a dekretů armádního generála Jana Syrového nabídne v sobotu 4. prosince 102. aukce společnosti Aurea Numismatika.

Následně bude ve dnech 5. – 12. prosince probíhat v pořadí 35. eAukce, která obsahuje více než 5000 položek mincí, medailí, řádů, vyznamenání, papírových platidel a starých pohlednic.

Největší pozornost sběratelů bude pravděpodobně přitahovat nabídka svatováclavských dukátů, obsahující 4 desetidukáty, 2 pětidukáty, 5 dvoudukátů a 20 dukátů včetně velmi vzácného dukátu 1937, který určitě překoná cenu milión korun. Pro české sběratele je rovněž velmi zajímavý soubor českých denárů, brakteátů a pražských grošů. Sbírka obsahuje i velmi vzácné denáry knížat Boleslava I., Boleslava II. a Jaromíra.

 Velký zájem jistě vzbudí také velmi vzácný Valdštejnův tolar z roku 1628 ražený v Jičíně. V této nadprůměrné zachovalosti očekáváme opět rekordní cenu výrazně nad jeden milion Kč. V letošní červnové jubilejní aukci Aurea se nádherně zachovalý valdštejnův ½ tolar z roku 1633 prodal za 3.300.000 Kč, a tolar z roku 1632 za 1 560 000 Kč. Z tohoto období  se bude dražit i unikátní pražský dukát císaře Ferdinanda II. z roku 1622.

Z antických mincí je v nabídce vzácný zlatý bójský statér a aurei římských císařů Augusta, Trajána, Lucia Vera, Constantia I. a Galeria. S velkou pravděpodobností bude překonán tuzemský aukční rekord prodeje antické mince (1.320.000 Kč za aureus Sexta Pompeia, Aurea Numismatika, aukce 53, 7. 12. 2013), neboť se aukční síni podařilo získat jednu z nejkrásnějších zlatých řeckých ražeb. Jedná se o zlatý statér řeckého města Pantikapaion z let 340-325 před Kristem v mimořádně nádherně zachovalém stavu (na úvodním obrázku). Tato skvělá mince by mohla být ozdobou většiny světových numismatických muzejních sbírek. 

 Zajímavá je i faleristická nabídka. Dražit se bude i soubor vyznamenání a dekretů historicky mimořádně zajímavé osoby armádního generála Jana Syrového (předseda československé vlády v roce 1938). V období první republiky byl uctíván jako národní hrdina, přesto byl po 2. světové válce odsouzen za vlastizradu. Z vězení byl propuštěn po čtrnácti letech.

Kompletní katalog aukce najdete zde.

red, foto: Aurea Numismatika

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

 • Muzeum českého karosářství

  Historie karosářství má ve Vysokém Mýtě bohatou tradici. Jejím hlavním představitelem a významným karosářem v našem městě, celém Československu i v zahraničí se stal automobilový designér Josef Sodomka mladší. Byl pokračovatelem rodinné firmy, která se z původní výroby kočárů přeorientovala na produkci špičkových automobilových karoserií. Podnik se pod jeho vedením specializoval nejen na karosování světoznámých značek, ale také na automobily pro významné osobnosti své doby.

  Vysoké Mýto, Pardubický kraj

 • Muzeum Kouzlo starých časů

  Muzeum se sbírkou historických oděvů a doplňků z roku 1850 - 1930.

  Praha - Zbuzany, Hlavní město Praha

  www.kouzlostarychcasu.cz/...
 • Trabant muzeum

  Muzeum se sbírkou automobilů.

  Praha, Hlavní město Praha

  www.trabantmuzeum.cz/...
 • RetroAutoMuzeum ve Strnadicích na Benešovsku

  Návštěvníci si mohou připomenout, v jakých vozech lidé z někdejších socialistických zemí jezdili od roku 1948 až do 90. let.

  Strnadice, Středočeský kraj

  www.retroautomuzeum.com...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky