VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Ferrari Testarossa, unikátní český sporťák Innotech nebo dakarské speciály jsou k vidění v novém automuzeu

Sberatel.info

4. prosince, 2023

V automuzeum se za více než 80 milionů korun proměnila bývalá sklárna v Lučanech nad Nisou na Jablonecku. Vystavené v něm budou hlavně sportovní automobily a motocykly, mezi nimi i Buggatti 37, Tatra 605 či Ferrari Testarossa. V muzeu je i speciální sekce českých závodních strojů ze známého závodu Paříž – Dakar.

Majitel muzea a sběratel veteránů Radek Dvořák míní, že od jiných muzeí se to jeho odlišuje unikátním prostorem i dílenským zázemím, které budou moci využívat i další sběratelé aut. „To většinou jiná muzea nemají, máme tady lakovnu i karosárnu,” řekl Dvořák.

Přestavba nevyužité továrny na automuzeum trvala pět let, původně hledal Dvořák prostory pro svoji sbírku jinde. „Chtěl jsem koupit jablonecký pivovar. Nedohodl jsem se ale s majitelem a bývalá sklárna byla k mání. A když jsem sem přišel a viděl, jaký je tady prostor, i když to byla ruina, tak mě to oslovilo a šel jsem do toho,” dodal. Přestavba zchátralé továrny na muzeum podle návrhu architekta Ondřeje Novosada zvítězila letos v hlasování veřejnosti v krajské soutěži o stavbu roku. Muzeum budoval Dvořák bez dotací a prodal kvůli tomu i část své sbírky.

V areálu bývalé sklářské huti zaujímá výstavní prostor zhruba 2500 metrů čtverečních. „Snažíme se, aby to bylo do sportovna, jsou tam závodní automobily a motocykly,” uvedl Dvořák. V muzeu jsou nejen exponáty z jeho sbírky, ale i dalších sběratelů, které se budou několikrát do roka obměňovat.

Podle Dvořáka nelze vybrat nějaký exponát, který by byl hlavním tahákem pro návštěvníky. Za raritní lze ale podle něj označit Bugatti 37, která se vyráběla na přelomu 20. a 30. let minulého století. „S tímhle typem Bugatti závodila Eliška Junková a to byla famózní závodnice, takže jí tady máme věnováno trochu více prostoru,” řekl majitel muzea.

V expozici je třeba i unikátní 30 let starý sportovní vůz Innotech. „To je česká značka a jediný vyrobený kus, takže nikde jinde ho neuvidíte,” uvedl Dvořák. Za svoji srdeční záležitost ale považuje Ferrari Testarossa, což je sportovní automobil vyráběný mezi lety 1984 až 1996.

Speciální sekci mají v muzeu závodní stroje z dakarského závodu. „Já tomu trochu říkám síň slávy pro dakaráky,” dodal majitel muzea.

V muzeum můžete rovněž posedět ve stylově zařízené kavárně spojené s malou galerií.

Více se o muzeu dozvíte zde.

ČTK, jj, foto: Automuzeum a archiv

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Heulos burza Jihlava

  Bleší trh všech věci.

  20.07.2024 - 20.07.2024

  Jihlava, Česká republika

  https://www.burzajihlava...
 • Mezinárodní veletrh Sběratel

  26. ročník mezinárodního veletrhu poštovních známek, mincí, bankovek, pohlednic, minerálů a dalšího sběratelství. Největší setkání sběratelů ve střední a východní Evropě. Více než 220 vystavovatelů z 35 zemí a 10 000 návštěvníků z celého světa. Možnost nechat si zdarma ocenit vlastní sbírky od nezávislých znalců z profesních organizací jako je Svaz českých filatelistů nebo Česká numismatická společnost.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/podzim...
 • Trading Expo & Alternativní investice

  Profesionálové a špičkoví odborníci v různých investičních oblastech mají za úkol na konferenci Trading Expo & Alternativní investice představit svůj obor zájemcům o alternativní investice tak, aby vzbudili jejich pozornost a přispěli k jeho popularizaci. A jejich rady a postřehy budou, vzhledem k aktuální inflační vichřici, letos o to cennější. O čem se bude mluvit? Poštovní známky, mince, nemovitosti, veteráni, drahé kovy, drahé kameny a další…

  07.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.tradingexpo.cz
 • Vinyl & Stereo Expo

  Největší podzimní akce pro sběratele vinylových desek, CD, kazet a hudebních memorabilií. Veletrhu se účastní prodejci z České republiky i ze zahraničí, například z Německa, Rakouska nebo Francie, kteří do Prahy stejně jako v minulých letech přivezou špičkový sběratelský materiál, raritní desky nebo signovaná alba. Součástí akce je také speciální sekce věnovaná jen metalové hudbě Rock & Metal Market.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.vinylexpo.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum historických motocyklů

  Muzeum historických motocyklů vzniklo z bývalé evangelické školy. Mezi exponáty stojí za pozornost například cenný čtyřválcový stroj z roku 1931 Ariel Square Four 4F s rozvodem OHC.

  Svratouch na Chrudimsku , Jihočeský kraj

  www.muzeummotocyklu.cz...
 • Severočeské muzeum

  Muzeum se sbírkou hudebních automatů a strojků.

  Liberec, Liberecký kraj

  www.muzeumlb.cz/
 • Poštovní muzeum

  Muzeum se sbírkou poštovních známek.

  Praha, Hlavní město Praha

  https://www.postovnimuzeum.cz/cs...
 • Muzeum cukříků

  Muzeum se sbírkou sáčkových cukrů. tel.: 244 472 947

  Praha - Kamýk, Hlavní město Praha

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky