VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Ke koupi deseti nejdražších děl starého umění na českých aukcích by loni bylo potřeba více než 27 milionů korun

Sberatel.info

7. února, 2018

Ceny děl starých mistrů tak měly podle serveru Artplus.cz i v loňském roce vzrůstající tendenci. Nejvíce ale objem aukčního trhu ovlivňuje klasická avantgarda. Experti odhadují, že loňský rok bude opět rekordní a jeho objem se bude pohybovat kolem 1,4 miliardy korun.Nejdražším dílem loňského roku v tuzemské aukci se stal Pohled na Prahu od Oskara Kokoschky, který se prodal za více než 52 milionů korun.

Druhým byl obraz Šero v pralese od malířky Toyen, stálice českých aukcí, za nějž kupec zaplatil 36 milionů korun. Na třetí pozici je malba surrealisty Giorgia de Chirico Zapomenuté hračky s cenou přes 31 milionů korun.

Mezi top ten starých mistrů server Artplus.cz zařadil díla vzniklá před rokem 1800, jak se obvykle staří mistři vymezují. Nejvíce v oblasti starého umění zaplatil kupec za obraz Mojžíš vyrážející vodu ze skály z konce 16. století, který je připsán vlámskému manýristovi Jacobu de Backerovi. Včetně aukční provize za něj kupec zaplatil šest milionů korun. Za 4,56 milionu korun se prodal obraz připsaný Jacobu Grimmerovi s názvem Zimní krajina s větrným mlýnem, také z konce 16. století.

Třetí příčka s dosaženou cenou 3,1 milionu korun patří obrazu Bakchus, Venuše a Ceres z téže doby připsaný Bartholomeu Sprangerovi. Obraz je na domácím trhu raritou, dosud nebyla na českém trhu nabízena žádná Sprangerova malba, pouze jedna jeho originální kresba a dvě rytiny podle Sprangerových obrazů.

Server Artplus.cz sestavil i žebříček nejdražších starožitností. Ke koupi deseti nejdražších by případný zájemce potřeboval téměř sedm milionů korun. Nejdražším artefaktem se stal zdobený bronzový lustr z doby kolem roku 1600 s cenou 1,86 milionu korun, nejlevnějším z desítky byl platinový náramek s diamanty vydražený za 335.000 korun. Top 10 starožitností je co do kategorií prodaných předmětů pestré, zastoupeny jsou knihy, nábytek, keramika, koberce, hodiny i šperky.

Většina nejdražších starožitných artefaktů byla vydražena u aukční síně Arthouse Hejtmánek, pro kterou se nabídka starožitností stala jednou z jejích specializací. Patří jí také cenový rekord za starožitnost na českém trhu – dosáhla na něj osmanská šavle ze 17. století vydražená v roce 2016 za více než 4,2 milionu korun včetně aukční přirážky.

Po rekordním roce 2016 s objemem 1,26 miliardy korun se čeká, že loňský rok přinese další rekord. Ke koupi deseti nejdražších obrazů roku 2017 by případný zájemce potřeboval 256 milionů korun. To je o 16 milionů víc než v předchozím roce. Přesné údaje odborníci zveřejní pravděpodobně na přelomu ledna a února.

ČTK, foto: Obraz Oskara Kokoschky: Praha, pohled z ateliéru na Petřín –  Arthouse Hejtmánek

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Paris Philex 2024

  Tradiční filatelistický veletrh.

  30.05.2024 - 01.06.2024

  Paříž, Francie

  https://urlz.fr
 • Army Fest Kroměříž

  Prodejní výstava historického a moderního vojenství.

  23.06.2024 - 23.06.2024

  Kroměříž, Česká republika

  www.hobbyvystaviste.cz...
 • Mezinárodní numismatický veletrh Madrid 2024

  První ročník numismatické akce s mezinárodními ambicemi.

  26.06.2024 - 29.06.2024

  Madrid, Španělsko

  https://eventonumismatic...
 • Brno Grand Prix Revival

  Vozy Grand Prix, formule, prototypy, cestovní vozy

  13.07.2024 - 13.07.2024

  Brno, Česká republika

  www.brnogp.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Veteran arena

  Muzeum se sbírkou historických automobilů a techniky.

  Olomouc, Olomoucký kraj

  www.veteranarena.cz/cs/...
 • Železniční muzeum ČD

  Muzeum se sbírkou historických kolejových vozidel.

  Lužná u Rakovníka, Středočeský kraj

  www.cdmuzeum.cz/
 • Muzeum lázeňských pohárků

  "V současné době vystavujeme zhruba 1850 kusů pohárků, které byly vyrobeny mezi lety 1780 a 1960 s tím, že naprostá většina té sbírky pochází z let 1800 až 1945. Vystavujeme je v šesti místnostech celkem na 480 čtverečných metrech," popisuje expozici lázeňských pohárků průvodce Lukáš Lojín. Pohárky jsou převážně porcelánové, ale muzeum ukazuje také pohárky ze skla, cínu, plastu, ze stříbra nebo z kameniny. Návštěva muzea stojí 75 korun.

  Loket, Karlovarský kraj

 • Muzeum Moto & Velo

  Muzeum se sbírkou historických bicyklů a motocyklů.

  Přerov nad Labem, Středočeský kraj

  www.motovelomuzeum.cz/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky