Kupkův obraz se prodal v aukci za 78 mil. Kč včetně přirážky a je tak rekordmanem českých aukcí

Sberatel.info

27. května, 2019

Obraz průkopníka abstraktní malby Františka Kupky Plochy příčné II se na aukci v Praze prodal za 65 milionů korun. Vyvolávací cena byla 28 milionů. I s dvacetiprocentní aukční přirážkou kupec za dílo zaplatí 78 milionů korun. Odhadní cena obrazu před aukcí byla mezi 40 a 60 miliony korun. S dosaženou cenou se obraz stal novým rekordmanem českých aukcí.

Kupkova díla jsou nejdražšími na českém aukčním trhu, první příčku tři roky držel jeho obraz Série C I. (Protihodnoty), který se v roce 2016 prodal za 62 milionů korun.

Dražený obraz, jehož protějšek má ve sbírce Národní galerie Praha, se dostal na veřejnost po mnoha letech v soukromé sbírce. V Praze na Žofíně ho v dražbě prodávala společnost Galerie Kodl. Je jedním z nedůležitějších děl Kupkovy tvorby a ukázkou progresivního výtvarného jazyka, kterým Kupka značně předstihl vývoj světového malířství. Podle informací, které ČTK získala v místě dražby, zůstane obraz v české sbírce.

Aukce nabídla 250 děl s celkovou vyvolávací cenou přes 150 milionů korun. Vyvolávací částka byla navýšena na více než 319 milionů. Ve zcela zaplněném sále Žofína se prodalo 97 procent položek. “Samozřejmě mě nesmírně těší rekordní prodej obrazu Františka Kupky, velká účast na sále i celková výše obratu. Osobně mám velkou radost z mimořádného úspěchu díla Jakuba Schikanedera, protože se jedná o klasika mého oblíbeného českého 19. století. Potěšený jsem i novými rekordními prodeji současných umělců Ondřeje Basjuka a Jana Pištěka,” uvedl Martin Kodl, majitel aukční síně.

Jakub Schikaneder Mlékařka

Jakub Schikaneder – Mlékařka

Druhou nejdražší prodanou položkou je práce Jakuba Schikanedera Mlékařka vydražená za 19,5 milionu korun (vyvolávací cena byla čtyři miliony), jež je považovaná za objev posledního desetiletí na českém trhu s uměním, a to nejen v rámci Schikanederovy tvorby. Jedná se o autorův nový autorský rekord.

Pětimilionovou hranici pokořil i olej na plátně Křepelka od Josefa Čapka (vydraženo za 6,8 milionu).

Hold Picassovi Jindřicha Štyrského se vyšplhal na 13,4 milionu korun (vyvolávací cena byla osm milionů).

Značnému zájmu se těšilo i plátno Mikuláše Medka Zobrazení pohledu na nějakého svatého, které vystoupalo z vyvolávací částky 2,9 milionu na 10,7 milionu korun.

Hranici pěti milionů překonala tři kubistická zátiší od Emila Filly. na obrázku  Zátiší se sovou (vydraženo za 7,7 milionu).

Hranici pěti milionů překonala tři kubistická zátiší od Emila Filly – Zátiší se sovou (vydraženo za 7,7 milionu), Zátiší s demižonem (vydraženo za 5,5, milionu) a Zátiší s kytarou (vydraženo za 5,2 milionu). Pětimilionovou hranici pokořil i olej na plátně Křepelka od Josefa Čapka (vydraženo za 6,8 milionu) a další dílo stejného autora Dva muži (vydraženo za 5,7 milionu). Obraz Peřeje na Orlici z modrého období Václava Špály se prodal za 5,2 milionu. Výtěžek 959.000 korun z prvních deseti dražených položek byl již poosmé věnován Centru Paraple.

Kupkův nový rekordní obraz je ukázkou čisté geometrické abstrakce, kterou autor rozvinul díky svému přístupu ke konstruktivistickým tendencím. Jeho úvahy o nosných vlastnostech barvy zde vyústily v sestavu vertikálně stavěných linií a ploch. Plány v neurčeném prostoru ubíhají na třech hlavních svislých osách a svádí tichý demonstrativní boj s horizontálně položenými tělesy, píše se v katalogu. Křehkost barevnosti i malířského provedení umocňuje teoretický kontext celé této malby, která se stala jedním ze zásadních mezníků Kupkova hledání možností abstraktního výtvarného jazyka.

ČTK, foto: aukční dům Kodl

  • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

  • IBRA 2021Essen

    Světová výstava poštovních známek

    06.05.2021 - 09.05.2021

    Essen, Německo

    www.IBRA2021.de
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

  • Muzeum cukříků

    Muzeum se sbírkou sáčkových cukrů. tel.: 244 472 947

    Praha - Kamýk, Hlavní město Praha

  • Muzeum Jawa v Rabakově na Mladoboleslavsku

    Soukromé muzeum motocyklů Jawa a všeho kolem nich.

    Rabakov, Středočeský kraj

    www.jawa-muzeum.cz/
  • Zámek Jánský vrch

    Sbírka dýmek

    Javorník, Olomoucký kraj

  • Letecké muzeum Metoděje Vlacha

    Muzeum se sbírkou létajících i statických letadel.

    Mladá Boleslav, Středočeský kraj

Štítky