VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Podepsaná alba Beatles se vydražila za miliony korun

Sberatel.info

28. května, 2021

Za vysoké částky se v londýnské dražbě prodaly také dopisy či fotografie z raného a průlomového hamburského období patrně nejslavnější britské skupiny. Jedna taková sbírka dopisů, fotografií a náčrtků se vydražila za rekordních 383.823 liber (téměř 11,5 milionu korun).

Ze samostatných položek se za nejvyšší sumu, 137.750 liber, prodal také několikastránkový svazek listin Johna Lennona s několika podpisy zpěváka, skladatele a kytaristy legendární kapely.

Dvoustránkový podepsaný dopis Johna Lennona adresovaný fotografce Astrid Kirchnerrové z roku 1962. Vyjadřuje v něm zármutek a lítost nad úmrtím „pátého člena“ Beatles Stuarta Sutcliffa, kterého si měla brát.

Většina předmětů svědčí o blízkém vztahu skupiny s loni zesnulou německou fotografkou Astrid Kirchherrovou, jež se proslavila svými černobílými fotografiemi, které dokumentují hamburské období The Beatles na počátku 60. let. Tehdy měla ještě málo známá kapela pět členů. Byli jimi John Lennon, Paul McCartney, George Harrison, Pete Best, kterého později nahradil Ringo Starr, a Stuart Sutcliffe.

Luxusní kytara „Les Paul Gold Top „Hall of Fame“ de Luxe Edition“ podepsaná Georgem Harrisonem, Bobe Dylanem, Ericem Claptonem, Johnny Cashem a dalšími celebritami v roce 1992 u příležitosti oslav 30. výročí koncertu Beatles v Madison Square Garden v New Yourku. V aukci se prodala za více než osm set tisíc korun.

Právě do tehdy 20letého baskytaristy Sutcliffea se Kirchherrová zamilovala a zasnoubila se s ním; hudebník z kapely nakonec odešel. Už v roce 1962 ale “pátý Beatle” zemřel ve svých 21 letech na krvácení do mozku.

A například album Sgt. Pepper´s Lonely Hearts Club Band (na úvodním snímku) z roku 1967 podepsané Ringo Starrem, Paulem McCartneym a Georgem Harrisonem našlo na aukci kupce za 1 039 207 Kč.

“Odkaz The Beatles je nadále silný a mimořádný výsledek to dokázal,” řekla expertka aukční síně Bonhams Katherine Schofieldová. Hamburské období skupiny z let 1960 až 1962 je pokládáno za rozhodující pro průlom v kariéře mladíků z anglického Liverpoolu. “Doba, kterou strávili v Hamburku, je formovala jako hudebníky i jako muže,” zdůraznila Schofieldová.

Kompletní výsledky aukce i s příběhy nabízených memorabilií si můžete pročíst zde.

Zadní strana alba Please Please Me signovaná modrým perem Johnem Lennonem, Paulem McCartneym, George Harrisonem a Ringo Starrem s věnováním „pro Geraldine + Colleen s láskou Beatles“. Táta jedné z jmenovaných slečen totiž v roce 1963 hlídkoval jako policista při koncertu kapely v sále Astoria v londýnském Finsbury Parku. Nyní se deska v aukci prodala za 707 000 korun.

ČTK, JJ, foto: Bonhams

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • numismatika

  Macho a Chlapovič

  31. aukce mincí, medailí, bankovek a vyznamenání.

  20.10.2023 - 20.10.2023

  Praha

  machochlapovic.com/cz...
 • numismatika

  Antium Aurum

  Velká numismatická sálová aukce s live bidding.

  10.11.2023 - 10.11.2023

  Praha

  www.antiumaurum.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Mezinárodní entomologický výměnný den a výstava

  Výstava a prodej brouků, motýlů, pavouků, strašilek a plazů z celého světa.

  06.10.2023 - 07.10.2023

  Praha , Česká republika

 • Filatelistický veletrh Ulm

  Tradiční veletrh přesunutý ze Sindelfingenu do Ulmu.

  26.10.2023 - 28.10.2023

  Ulm, Německo

  https://www.briefmarken-...
 • Veronafil podzim

  Největší veletrh v Itálii zaměřený na všechny sběratelské obory.

  17.11.2023 - 19.11.2023

  Verona, Itálie

  https://www.veronafil.i...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum obrněné techniky

  Muzeum se sbírkou tanků a obrněných vozů.

  Smržovka, Liberecký kraj

  tankysmrzovka.cz/
 • Mineralogické muzeum

  Muzeum se sbírkou přírodnin.

  Praha, Hlavní město Praha

  https://web.natur.cuni.cz/ugmnz/muzeum/...
 • Cvokařské muzeum zahájí jubilejní pátou sezonu

  Cvokařské muzeum ve Starém Rožmitále bylo vybudováno nadšením chalupáře, který si před čtyřiceti lety ze stavení, v jehož části je dnes muzeum umístěno, vzal za manželku Jiřinu Kulovanou, jejíž předci se věnovali cvokařskému řemeslu. Cvokařství už dávno neexistuje, ale byla by velká škoda, aby upadlo v zapomenutí. Po zimní přestávce Cvokařské muzeum znovu otevře na velikonoční sobotu 26. března 2016.

  Starý Rožmitál, Středočeský kraj

 • Muzeum Tatry 111

  Muzeum se sbírkou nákladních automobilů Tatra.

  Dobříč u Prahy, Hlavní město Praha

  muzeumtatra111.cz/
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky