VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Podepsaná alba Beatles se vydražila za miliony korun

Sberatel.info

28. května, 2021

Za vysoké částky se v londýnské dražbě prodaly také dopisy či fotografie z raného a průlomového hamburského období patrně nejslavnější britské skupiny. Jedna taková sbírka dopisů, fotografií a náčrtků se vydražila za rekordních 383.823 liber (téměř 11,5 milionu korun).

Ze samostatných položek se za nejvyšší sumu, 137.750 liber, prodal také několikastránkový svazek listin Johna Lennona s několika podpisy zpěváka, skladatele a kytaristy legendární kapely.

Dvoustránkový podepsaný dopis Johna Lennona adresovaný fotografce Astrid Kirchnerrové z roku 1962. Vyjadřuje v něm zármutek a lítost nad úmrtím „pátého člena“ Beatles Stuarta Sutcliffa, kterého si měla brát.

Většina předmětů svědčí o blízkém vztahu skupiny s loni zesnulou německou fotografkou Astrid Kirchherrovou, jež se proslavila svými černobílými fotografiemi, které dokumentují hamburské období The Beatles na počátku 60. let. Tehdy měla ještě málo známá kapela pět členů. Byli jimi John Lennon, Paul McCartney, George Harrison, Pete Best, kterého později nahradil Ringo Starr, a Stuart Sutcliffe.

Luxusní kytara „Les Paul Gold Top „Hall of Fame“ de Luxe Edition“ podepsaná Georgem Harrisonem, Bobe Dylanem, Ericem Claptonem, Johnny Cashem a dalšími celebritami v roce 1992 u příležitosti oslav 30. výročí koncertu Beatles v Madison Square Garden v New Yourku. V aukci se prodala za více než osm set tisíc korun.

Právě do tehdy 20letého baskytaristy Sutcliffea se Kirchherrová zamilovala a zasnoubila se s ním; hudebník z kapely nakonec odešel. Už v roce 1962 ale “pátý Beatle” zemřel ve svých 21 letech na krvácení do mozku.

A například album Sgt. Pepper´s Lonely Hearts Club Band (na úvodním snímku) z roku 1967 podepsané Ringo Starrem, Paulem McCartneym a Georgem Harrisonem našlo na aukci kupce za 1 039 207 Kč.

“Odkaz The Beatles je nadále silný a mimořádný výsledek to dokázal,” řekla expertka aukční síně Bonhams Katherine Schofieldová. Hamburské období skupiny z let 1960 až 1962 je pokládáno za rozhodující pro průlom v kariéře mladíků z anglického Liverpoolu. “Doba, kterou strávili v Hamburku, je formovala jako hudebníky i jako muže,” zdůraznila Schofieldová.

Kompletní výsledky aukce i s příběhy nabízených memorabilií si můžete pročíst zde.

Zadní strana alba Please Please Me signovaná modrým perem Johnem Lennonem, Paulem McCartneym, George Harrisonem a Ringo Starrem s věnováním „pro Geraldine + Colleen s láskou Beatles“. Táta jedné z jmenovaných slečen totiž v roce 1963 hlídkoval jako policista při koncertu kapely v sále Astoria v londýnském Finsbury Parku. Nyní se deska v aukci prodala za 707 000 korun.

ČTK, JJ, foto: Bonhams

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Paris Philex 2024

  Tradiční filatelistický veletrh.

  30.05.2024 - 01.06.2024

  Paříž, Francie

  https://urlz.fr
 • Army Fest Kroměříž

  Prodejní výstava historického a moderního vojenství.

  23.06.2024 - 23.06.2024

  Kroměříž, Česká republika

  www.hobbyvystaviste.cz...
 • Mezinárodní numismatický veletrh Madrid 2024

  První ročník numismatické akce s mezinárodními ambicemi.

  26.06.2024 - 29.06.2024

  Madrid, Španělsko

  https://eventonumismatic...
 • Brno Grand Prix Revival

  Vozy Grand Prix, formule, prototypy, cestovní vozy

  13.07.2024 - 13.07.2024

  Brno, Česká republika

  www.brnogp.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky