VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Precizní faksimile jedné z nekrásnějších československých „tisícikorun“ bude mít premiéru na Sběrateli. Originál se prodává až za půl milionu korun

Sberatel.info

3. září, 2021

Státovku vydanou Republikou Československou, jež byla tištěna ve Spojených státech v tiskárně American Bank Note Company a platila mezi lety 1919 až 1937 přiveze na veletrh Muzeum cenných papírů.

Aby se maximálně přiblížila originálu, tiskla se nová sběratelská bankovka v tiskárně cenin v kombinaci tří tiskových technik na ceninový papír a část nákladu dokonce na originální americký bankovkový papír s konfetami, shodný s tím, který Američané použili před sto lety na původní bankovky.

Autorem výtvarné podoby bankovky je grafik americké tiskárny Robert Savage, který vycházel z obvyklých designů a rytin používaných tiskárnou pro její komerční zakázky. Na lícové straně je motiv ženy s globem, na rubové straně populární motiv žneček.

Bankovka o rozměru 193×102 mm byla v oběhu od 12. prosince 1919 do 30. června 1937 a bylo vydáno celkem pět sérií, A až E.

Pokud se vyskytuje v perfektním nepoškozeném stavu, patří dnes mezi pět nejdražších bankovek Československa vydaných v letech 1918-1923 a cena takové bankovky by dnes snadno atakovala hranici 500 000 Kč.

Dostupnost takové bankovky je proto velmi nesnadná nejen pro její naprosto řídký výskyt, ale zejména pro její cenu. I ve velmi špatním stavu stojí kolem 40 000 Kč.

„Naší snahou je zajistit dostupné a přitom kvalitní faksimile i pro běžné sběratele, kteří po takovém unikátu touží,“ říká ředitel Muzea cenných papírů Rudolf Píša.

Tisk faksimile byl proto realizován v tiskárně cenin v kombinaci tří tiskových technik a tiskově byla vyjma ocelotisku celé rekonstrukce provedena ve stejných tiskových deskách a složení barev. Celkově bylo pro tisk použito 15 barevných odstínů ve velmi složité kombinaci, podle původního vzoru.

Sériová písmenka pak byla tištěna ze štočku knihtiskem, stejně jako na původní bankovce.

Tisk byl proveden ve dvojím provedení. Větší část nákladu byla vytištěna na klasický ceninový papír s vodoznakem větrníků. V tomto provedení budou dostupné všechny vydané série tj. A, B, C, D, E.

Malá část nákladu byla vytištěna na originální americký bankovkový papír s konfetami. Vzhledem k naprosté unikátnosti tohoto provedení byla vydána pouze série A, která se bude prodávat ve folderu, aby se zdůraznila její výjimečnost.

Prodej této bankovky bude výhradně zajišťovat Muzeum cenných papírů na svém stánku č.206.

red, foto Muzeum cenných papírů

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Auto-moto-antik sběratelská burza Tchořovice

  Největší akce svého druhu v Jižních Čechách.

  27.08.2022 - 27.08.2022

  Tchořovice u Blatné, Česká republika

  www.burzatchorovice.cz/...
 • Auto-moto-antik sběratelská burza Tchořovice

  Největší akce svého druhu v Jižních Čechách.

  24.09.2022 - 24.09.2022

  Tchořovice u Blatné, Česká republika

  www.burzatchorovice.cz/...
 • Veletrh Collecta Lublaň

  Největší veletrh sběratelství ve Slovinsku.

  27.09.2022 - 29.09.2022

  Lublaň, Slovinsko

  https://collecta.si/en/h...
 • Stampex Londýn

  Největší filatelistický veletrh ve Velké Británii.

  28.09.2022 - 01.10.2022

  Londýn , Spojené království (Velká Británie)

  https://www.stampexinter...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Zámek Kynžvart

  Metternichova sbírka kuriozit

  Kynžvart, Karlovarský kraj

  www.zamek-kynzvart.cz/zamecke-sbirky.php...
 • Muzeum domečků, panenek a hraček

  V Litomyšli zase vzniklo v bývalé prodejně naproti zámeckému pivovaru soukromé Muzeum domečků, panenek a hraček. Tvoří je sbírky litomyšlské lékařky Dobromily Filové. Za téměř 50 let shromáždila rozsáhlou kolekci z Česka a především ze světa.

  Litomyšl, Pardubický kraj

 • Cvokařské muzeum zahájí jubilejní pátou sezonu

  Cvokařské muzeum ve Starém Rožmitále bylo vybudováno nadšením chalupáře, který si před čtyřiceti lety ze stavení, v jehož části je dnes muzeum umístěno, vzal za manželku Jiřinu Kulovanou, jejíž předci se věnovali cvokařskému řemeslu. Cvokařství už dávno neexistuje, ale byla by velká škoda, aby upadlo v zapomenutí. Po zimní přestávce Cvokařské muzeum znovu otevře na velikonoční sobotu 26. března 2016.

  Starý Rožmitál, Středočeský kraj

 • Muzeum hraček

  Muzeum se sbírkou hraček 19. a 20. století.

  Lednice, Jihomoravský kraj

  muzeum-hracek-lednice.cz/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky